آیا ازدواج آریایی قانونی است؟

0

شاید شما هم نام ازدواج آریایی را شنیده باشید و حتی در مراسم عقد آریایی یکی از نزدیکانتان شرکت کرده باشید. عقد آریایی که این روزها بسیار پر طرفدار شده است، مراسمی مشابه عقد سنتی است. با این تفاوت که عاقد از دختر و پسر وکالت نمی گیرد. بلکه متن فارسی را برای آنان می خواند تا تکرار کنند. طی این عقد دختر و پسر رو در روی هم قرار می گیرند و متعهد می شوند که در تمام لحظات زندگی در کنار یکدیگر بوده و به هم وفادار بمانند.

عقد آریایی

همه چیز درباره ازدواج آریایی

با وجود آنکه ازدواج آریایی این روزها بسیار همه گیر شده است و زوج های جوان تمایل زیادی به عقد پارسی دارند. زیرا جملات و تعهدات این نوع عقد به زبان فارسی بیان می شود و ختبه عقد بسیار لطیف و زیبا است و حالتی شعر گونه دارد.

اما با وجود رواج فراوان این نوع عقد، عده زیادی از جزییات این نوع ازدواج و قانونی بودن یا نبودن آن اطلاعات کاملی ندارند.

با قدری جستجو در اینترنت متوجه می شوید که بسیاری از دفترخانه های رسمی ازدواج که دارای مجوز قانونی هستند، مراسم عقد آریایی را نیز به دلخواه مراجعین برای آنان اجرا می نماید. اما طی همین جستجوها متوجه می شوید که ختبه عقد آریایی که در منابع مختلف ذکر شده است، اندکی با یکدیگر تفاوت دارد! حتی می توان لغات عربی یا فارسی امروزی را نیز در برخی از این ختبه ها پیدا کرد!

عقد آریایی

اگر شما نیز تمایل دارید مراسم عقد خود را به صورت آریایی برگزار کنید و از خانواده های مسلمان ایران هستید، باید بدانید که پیش از عقد آریایی و برای رسمی و قانونی شدن ازدواجتان لازم است حتما به صورت سنتی عقد نمایید. به بیان دیگر ازدواج آریایی که در دفترخانه های رسمی نیز برگزار می شود، حالت نمادین دارد یا برای افرادی که ترجیح می دهند به زبان فارسی با همسر خود پیمان زناشویی ببندند مناسب است. اما در هیچ کجا ثبت دفتری نمی شود و ارزش قانونی ندارد. به همین دلیل است که اغلب زوج ها به صورت خصوصی و در حضور والدین خود مراسم عقد اصلی را به جای می آورند و در روز برگزاری جشن عقد، از یک عاقد درخواست می کنند ختبه عقد آریایی را در برابر میهمانان و فیلمبردار، برای آنان بخواند.

شاید براتون جالب باشه:
۵ ایده خلاقانه در تزیین میز عروسی

درپایان تاکید می کنم این نوع مراسم صرفا مربوط به مسلمانان ایران است و مراسم عقد و ازدواج هموطنان زرتشتی کاملا قانونی و مطابق با آیین صحیح صورت می گیرد.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

یک پاسخ قرار دهید