استفاده از رنگ زرد در دکوراسیون داخلی خانه

0

در چه مواقعی از رنگ زرد در دکوراسیون خانه استفاده کنیم؟ چیدمان داخلی منزل یکی از اساسی‌‌ترین بخش‌‌های دکوراسیون محسوب می‌‌شود و با خلق‌وخوی انسان در ارتباط است. دراین‌‌میان، رنگ‌‌ها نقش بسزایی در زیباسازی فضای خانه دارند و منظره‌‌ای نمادین از طبیعت را در ذهن انسان تداعی می‌‌کنند. یکی از این رنگ‌‌های آرامش‌‌بخش، رنگ زرد است که کمابیش از آن در رنگ دیوار منازل و دکوری‌‌ها استفاده می‌شود. این رنگ که نشانی از امیدواری، آرامش، خوش‌‌بینی و بیداری و شروع را با خود به‌همراه دارد، تجربه‌‌ای از گرما و روشنی را در طراحی داخلی خانه رقم می‌‌زند.

دکوراسیون داخلی خانه

رنگ زرد جزو معدود رنگ‌‌هایی است که نسبت به زاویه و میزان تابش نور در جهات مختلف نمایی متفاوت از خود نشان می‌دهد. بنابراین، برای تغییر حال‌وهوای منزل و تبدیل آن به محیطی روشن و گرم، رنگ زرد می‌‌تواند بهترین گزینه باشد. از این رهگذر، مقاله حاضر به بیان نکات و اصول انتخاب رنگ در دکوراسیون منزل، تاثیر رنگ زرد بر زندگی و خلق‌وخو افراد و همچنین ایده‌‌های چیدمان وسایل با رنگ زرد و ترکیب آن با سایر رنگ‌‌ها می‌‌پردازد.

 

نکات و اصول پایه‌‌ای در انتخاب رنگ دکوراسیون خانه

انتخاب رنگ دکوراسیون خانه باید مطابق طراحی داخلی منزل، به‌منظور دستیابی به تعادل در انرژی و آرامش انجام شود. دراین‌‌صورت، فرد می‌تواند به نتیجه دلخواه و مطلوب خود دست یابد.

دکوراسیون زرد

اصول مهم در گزینش رنگ دکوراسیون داخلی خانه

در علم روانشناسی ثابت شده است که رنگ‌‌ها علاوه بر زیباتر جلوه دادن دکوراسیون داخلی خانه، بر رفتار و منش افراد نیز تاثیرگذار هستند. به‌‌گونه‌‌ای‌‌که خروجی و نتیجه آن انکارناپذیر است. درنتیجه طراحی چیدمان داخلی خانه بر‌‌اساس رنگی از پیش تعیین شده، می‌‌تواند به افراد در داشتن لحظاتی شاد و آرام کمک کند.

بسیاری از افراد طراح داخلی نیستند، اما از اینکه در طراحی خانه خود از هماهنگی نور، رنگ و چیدمانی منحصربه‌‌فرد بهره ببرند، لذت برده و از فضای به‌‌دست آمده خرسند خواهند شد. به‌‌طورکلی، انتخاب رنگ اصلی در تزیین و طراحی خانه به نوع شخصیت افراد بر‌‌می‌‌گردد. در تحقیقات انجام شده به این نتیجه دست یافته‌‌اند که افراد دوستدار رنگ زرد به‌‌طور معمول از طیف شخصیتی خوش‌‌برخورد، اجتماعی و رفتاری مجاب کننده برخوردار هستند. البته، لازم به ذکر است که تمامی طیف‌‌های رنگی زرد دارای خواص و خصیصه یکسانی نیستند و در هر طیف رنگی، رفتار و شخصیت خاصی بروز پیدا می‌‌کند. بنابراین، درجات رنگی مختلف، در دکوراسیون منزل، تاثیر متفاوتی بر خلق‌‌وخوی افراد داشته و فضایی دلپذیر را فراهم خواهد کرد.

دکوراسیون داخلی خانه

رنگ زرد و تاثیر آن در خلق‌‌و‌‌خو

شادی، هیجان و تحرک ذهنی از تاثیرات رنگ زرد در خلق‌‌و‌‌خو افراد هستند و طیف‌‌ رنگی لیمویی آن، شور و نشاط را در فضای داخلی منزل پدید می‌‌آورد. برگزیدن دکوراسیون زرد رنگ، به‌‌عنوان رنگ اصلی در طراحی منزل و ترکیب آن در کنار سایر رنگ‌‌ها می‌‌تواند به فضای داخلی خانه، نمایی مدرن و جذاب ببخشد.

شاید براتون جالب باشه:
نکات کلیدی برای طراحی دکور سرویس بهداشتی کوچک

رنگ زرد

رنگ زرد و تاثیر آن در طراحی خانه

 • رنگ زرد یکی از ساده‌‌ترین رنگ‌‌هایی است که توسط چشم قابل تشخیص است. در‌نتیجه برای افرادی که از بیماری کوررنگی رنج می‌‌برند بهترین گزینه است.
 • استفاده از رنگ زرد در تزیین فضا داخلی، روشنایی، جذابیت و انرژی را در محیط خانه به‌‌ارمغان می‌‌آورد. برای نمونه، می‌توانید گلدان‌‌ها، گل‌‌ها و یا دکوری‌‌های کوچکی را به این رنگ در خانه قرار دهید تا ظاهری منحصربه‌‌فرد به طراحی داخلی خانه خود ببخشید.
 • به‌‌ ‌‌دلیل انرژی‌‌زا و شادی‌‌بخش بودن رنگ زرد و همچنین از اولین رنگ‌‌های قابل تمییز توسط چشم کودک، پیشنهاد می‌‌شود که از آن در اتاق کودک استفاده کنید.
 • ترکیب رنگ زرد با رنگ‌‌هایی مثل آبی می‌‌تواند حسی از امنیت و آرامش را در محیط خانه و همچنین محیط کار فراهم آورد.

 تاثیر رنگ زرد در دکوراسیون

 

ایده‌‌های چیدمان وسایل با رنگ زرد

زرد، رنگ خورشید، رنگ گل و رنگ سرزندگی است. با الهام گرفتن از عناصر زرد رنگ موجود در طبیعت و به‌‌کار گرفتن آن‌‌ها در چیدمان منزل می‌‌توان حسی از تازگی و شور و شعف را به اعضا خانواده منتقل کرد. رنگ لیموهای تازه را از یاد نبرید. با قرار دادن گلدانی مملو از گل‌‌های نرگس در کنار ظرفی از لیمو و نوشیدن دمنوشی از گل‌‌های بابونه حس طراوت و شادابی را برای خود و اطرافیانتان فراهم آورید. علاوه‌‌بر‌‌این، ترکیب کردن این رنگ با سایر رنگ‌‌ها از جمله رنگ سیاه، فضایی مدرن و ویژه در محیط خانه خلق می‌‌کند. همچنین، می‌‌توان از تابلوهایی با این ترکیب رنگی بر دیوار اتاق یا پذیرایی استفاده کرد. استفاده از کاغذ دیواری زرد رنگ نیز در بخشی از خانه پیشنهاد می‌‌شود. مبلمان خانه با کوسن‌‌های زرد، رنگ و شکلی دیگر به خود می‌‌گیرند و به محیط خانه جلا و تازگی خاصی می‌‌بخشند.

جهت افزودن حسی از دلگرمی و آرامش می‌‌توانید از رنگ زرد در گوشه‌‌ای از اتاق مطالعه بهره ببرید. برای این‌‌منظور، از قفسه‌‌ها، کتابخانه، دفترچه‌‌ها، مدادها و تزئینات زرد رنگ در گوشه و کنار اتاق استفاده کنید. رنگ زرد را با رنگ‌‌های ملایم و خنثی ترکیب کرده تا درخشش آن به‌خوبی نمایان شود. از رنگ زرد در طراحی تمامی فضای خانه استفاده نکنید بلکه، از سایر رنگ‌‌ها و لوازم جانبی با رنگ‌‌های متفاوت نیز در کنار آن بهره ببرید.

شاید براتون جالب باشه:
استفاده از رنگ سبز در دکوراسیون داخلی خانه

زرد

استفاده از رنگ زرد در اتاق‌‌خواب

رنگ زرد از آن دسته رنگ‌‌هایی است که با هر نوع چیدمان و دکوراسیونی خود را تطبیق داده و آن محل را مملو از آرامش و روشنی جلوه می‌‌دهد. دکوراسیون اتاق‌‌خواب می‌‌تواند با یکی از طیف‌‌های رنگی زرد منطبق شود و مکانی ایده‌‌آل، برای خواب و استراحت فراهم آورد. با به‌‌کار بردن عناصر بسیار ساده در کنار تختخواب و فضای داخل اتاق خود، جلوه‌‌ای نو به محیط بخشیده و خوابتان را دگرگون کنید. به‌‌طورمثال، از پرده‌‌های زرد رنگ و یا توناژهای کمرنگ‌‌تر آن برای اتاق‌‌خواب استفاده کنید و یا از روبالشی‌‌های زرد رنگ و لیمویی در کنار تختخواب خود بهره ببرید.

یکی از روش‌‌های بزرگ نشان دادن فضا استفاده از رنگ زرد است. امروزه که اغلب خانه‌‌ها دارای متراژ اندک و اتاق‌‌هایی با فضا نسبتا کوچک هستند، رنگ زرد بهترین گزینه برای دلباز نشان دادن محیط خانه است. این رنگ خالص به دلیل خصیصه شاخص و برجسته بودن خود، به‌سرعت بر محیط خانه تاثیر گذاشته و اتاق‌‌ها و خانه‌‌های کوچک را روشن‌‌تر و بزرگ‌‌تر نشان می‌دهد.

اتاق خواب و دکوراسیون زرد

چه مقدار از رنگ زرد در خانه استفاده کنیم؟

باید دقت داشته باشید که از رنگ زرد به مقدار زیاد در عناصر و چیدمان داخلی اتاق خواب استفاده نکنید. سعی کنید از طیف‌‌های رنگی ملایم‌‌تر آن بهره بگیرید. از‌‌آنجایی‌‌که رنگ زرد تحریک کننده است، از تونالیته ملایم‌‌تر آن برای تزیین اتاق‌‌خواب افراد بزرگسال استفاده کنید تا فضا آرامش‌‌بخش و لطیف خواب شما را برهم نزند.

بهتر است شیوه رنگ‌‌آمیزی دیوار تاکیدی را برای نقاشی دیوارهای اتاق به کار بگیرید. در این روش، بخشی از دیوار و یا یک سمت آن را به رنگ زرد در آورده و مابقی را با رنگ‌‌های دیگری رنگ می‌‌کنند. در ادامه، می‌‌توانید آن را با یک گلدان، صندلی، میز، پرده و یا هر چیز کوچک دیگری هماهنگ کنید و از آن نهایت لذت و استفاده را ببرید.

دکوراسیون خانه زرد

ترکیب رنگ زرد با سایر رنگ‌‌ها

ترکیب و هارمونی رنگ‌‌ها یک هنر است و درصورتی‌‌که در‌‌نهایت دقت انجام شود، نتیجه مطلوبی از آن حاصل خواهد شد. در‌‌نتیجه، برای تحول در دکوراسیون منزل از ترکیب رنگ‌‌ها بهره بگیرید و و حس شادابی را بای افراد خانواده فراهم کنید.

 1. یکی از رنگ‌‌هایی که به خوبی با رنگ زرد آمیخته شده و نتیجه دلخواهی را به‌‌نمایش می‌گذارد، رنگ آبی است. با کاهش و افزایش میزان روشنی و تیرگی این دو رنگ در کنار یکدیگر می‌‌توان دکوراسیون خانه را جلا بخشید و حال‌‌و‌‌هوای آن را تغییر داد. برای این‌منظور از عناصر آبی رنگ مانند چراغ مطالعه، روبالشی و پرده در اتاقی با دیوارهای زرد رنگ و یا بالعکس و ترکیبی استفاده کنید.
 2. رنگ سفید نیز جزو آن دسته رنگ‌‌هایی است که به‌‌خوبی هر‌چه تمام رنگ زرد را پذیرا می‌‌شود و چیدمانی خاص و ویژه برای فضای خانه رقم می‌‌زند. اگر دیوارها یکدست سفید هستند، می‌‌توان با قرار دادن مبل‌‌ها و صندلی‌‌های زرد، به‌‌طور صحیح فضا را با یکدیگر هماهنگ کرد تا محیطی کاملا زیبا و روشن به‌‌وجود آید.
 3. رنگ زرد در کنار رنگ قهوه‌ای نیز ترکیب مناسبی به‌‌نظر می‌‌رسد و ادغام آن دو، فضای جالبی را پدید می‌‌آورد.
 4. رنگ‌‌های زرد کمرنگ و سبز متمایل به زرد گزینه ترکیبی مناسبی برای استفاده در محیط پذیرایی، به‌‌ویژه در انتخاب مبلمان محسوب می‌‌شوند. از این دو رنگ و سایر طیف‌‌های رنگی آن‌‌ها می‌‌توانید در آشپزخانه، اتاق نشمین و سایر فضاها نیز استفاده کنید.
شاید براتون جالب باشه:
ایده‌های خلاقانه برای کاغذ دیواری خانه

دکوراسیون اتاق خواب زرد و سیاه

خصیصه‌‌های کلی رنگ زرد

 • احساس خوب بخشیدن به فرد در تمام فصول سال
 • تلفیق مناسب با سایر رنگ‌‌ها و رسیدن به نتیجه دلخواه
 • حال‌‌وهوا تازه بخشیدن به محیط‌‌های سنتی
 • تاثیر مثبت رنگ زرد در بیدار کردن رنگ‌‌های خنثی
 • همراهی رنگ زرد با توافق و همدلی زوج‌های جوان
 • هماهنگی مناسب با رنگ‌‌های سفید، سیاه و آبی
 • نمادی از درخشش نور خورشید و تثبیت این خصیصه در خود
 • روشن کردن اتاق‌‌های تاریک
 • خنثی بودن رنگ برای اتاق‌‌های کودکان
 • ایجاد حس خوشحالی در افراد

دکوراسیون داخلی زردرنگ

رنگ زرد، دکوراسیون خانه و نحوه استفاده ما از این رنگ

رنگ زرد برای عده‌‌ای یادآوار نور خورشید و برای عده‌‌ای دیگر پاکی لیمو را خاطر نشان می‌‌کند. این رنگ برای تمام فصول سال مناسب بوده و به‌‌نحوی تکمیل کننده تمامی فصل‌‌ها است. رنگ زرد، حسی از طراوت و شادابی در فصل بهار و تابستان و خاطراتی از برگ‌‌ریزان‌‌های فصل پاییز را با خود به‌‌همراه دارد. در زمستان نیز با مرور خاطرات نور خورشید به خانه‌‌ها گرما می‌‌بخشد. بنابراین، با استفاده از این رنگ در دکوراسیون داخلی خانه‌‌ها می‌‌توان محیطی جذاب و فریبنده را فراهم آورد.

چیدمان خانه‌‌ها می‌‌توانند با عناصری از رنگ زرد جلوه‌‌ای ویژه به‌‌خود گرفته و ظاهری زیبا را به بیینده هدیه دهند. به‌‌علاوه، این رنگ قادر است، محیط خانه را وسیع‌‌تر نشان داده و با تابش نور خورشید در هر سو رنگ و نمایی خاص را به بیننده القا کند. رنگ زرد نه‌‌تنها جذابیت و تلالو نور خورشید را در ذهن تداعی می‌‌کند، بلکه یادآور شعله‌‌های آتشین هیزمی است که خانواده‌‌ای را گرد هم آورده است و در دل حسی از آرامش و گرمی پدید می‌‌آورد.

دکوراسیون آشپرخانه زرد

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

یک پاسخ قرار دهید