تزئین سفره عقد

0

مراسم عقد به‌یادماندنی‌ترین لحظه زندگی زوج‌های جوان است و سفره عقد یکی از سفره‌های سنتی و کهن ایرانی است که بر زیبایی این مراسم می‌افزاید. برپایی سفره عقد در بیشتر شهرهای ایران مرسوم بوده و نوعروس و داماد در هنگام خواندن خطبه عقد کنار آن می‌نشینند. گستردن سفره عقد پیش از پیوند آسمانی ازدواج، حکمت و دلیلی دارد؛ زیرا هر یک از اجزای سفره با نیت و آرزویی برای شروع یک زندگی شیرین، چیده می‌شوند. در این مقاله اجزا و سبک‌های طراحی سفره عقد بیان‌شده تا زوج‌های جوان با استفاده از آن بتوانند ایده‌ای برای طراحی سفره عقدی زیبا در سر بپرورانند. سفره عقد

اجزای سفره عقد

اجزای سفره عقد شامل آیینه و شمعدان و گل و کتاب است. در اینجا به اختصار درباره محتویات این سفره بخوانید:

 

آینه و شمعدان

آینه و شمعدان از اولین خریدهای مشترک زوج‌های جوان است. آینه را در بالای سفره عقد و روبروی عروس و داماد قرار می‌دهند تا آن‌ها با دیدن یکدیگر در آن، دل‌هایشان همانند آینه، در طول زندگی نسبت به هم صاف و زلال باشد. شمعدان‌ها با شمع‌هایی روشن که در دو طرف آینه قرار می‌گیرند، نشانگر روشنایی و گرمی پیوند عقد، هستند. آینه و شمعدان‌ها در انواع جنس‌های چوبی، بلوری، چینی، نقره و برنز وجود دارند که با توجه به سلیقه هر شخص انتخاب می‌شوند.

 

کتاب – قرآن

قرآن به‌عنوان کتاب آسمانی مسلمانان، به نشانه مورد تأیید قرار گرفتن این وصلت مبارک از جانب خداوند و با آرزوی پیوندی محکم و استوار و برکات روزافزون، بر سفره عقد قرار می‌گیرد. قرآن را در راستای آینه و نزدیک عروس و داماد قرار می‌دهند تا در هنگام خوانده شدن خطبه عقد، دسترسی مناسبی به آن داشته باشند.

 

جانماز در سفره عقد

جانماز همراه با مهر و تسبیح زیبایی، در جلوی آینه پهن می‌شود و نمایانگر اعتقاد عروس و داماد به اصول دین اسلام است. آینه در انتهای سفره عقد و قرآن در راستای آن، مقابل جایگاه عروس و داماد قرار می‌گیرد

سفره عقد و تزئین

نقل و نبات

نقل و شاخه نبات به نیت شیرینی دوران زندگی با طراحی‌های بسیار متنوع و زیبا بر سر سفره عقد قرار می‌گیرند. نقل‌ونبات به شکل خوشه، گل‌های چند پر یا به حالت کره‌ای تزئین می‌شوند.

گردو

به دلیل عمر طولانی درخت گردو، از آن به‌عنوان سمبل طول عمر عروس و داماد یاد می‌شود.

شاید براتون جالب باشه:
نکات مهم جشن عروسی که نباید فراموش کنید

بادام

در ضرب‌المثلی قدیمی فرزند به بادام و نوه به مغز بادام تشبیه شده است؛ بنابراین بادام را با آرزوی بچه‌دار شدن و گسترش نسل بر روی سفره‌عقد می‌گذارند.

سفره عقد

فندق

قرار دادن فندق‌های بدون شکاف در سفره‌عقد، نمودی از زندگی بدون شکاف و مشکل برای عروس و داماد است.

برای تزئین فندق، بادام و گردو می‌توان از یک توپ اسفنجی یا پلاستیکی و تعدادی شکوفه و مروارید استفاده کرد. به‌این‌ترتیب که با استفاده از چسب حرارتی آن‌ها را به‌طور جداگانه بر روی توپ‌ها چسباند و در انتهای کار منافذ را با شکوفه‌ها و مروارید پر کرد. همچنین تغییر رنگ آن‌ها با اسپری‌های طلایی و نقره‌ای و تزئین به حالت خوشه‌ای یکی دیگر از راه‌های زینت بخشیدن به آجیل سفره عقد است.

 

نان و پنیر و سبزی

نان و پنیر برای برکت و گسترش رزق و روزی و سبزی جهت طراوت، سرسبزی، خرمی و سلامتی بر سفره عقد قرار می‌گیرد. نان‌های سنگک، تافتون و لواش در سفره عقد کاربرد دارند و به روش‌های متفاوتی تزئین می‌شوند. به‌عنوان‌مثال ایجاد برش‌هایی بر روی نان و درآوردن آن به شکل گل رز یا گل چند پر و جای دادن پنیر و سبزی به شکلی خلاقانه بر روی آن، یکی از راه‌های تزئین این برکت الهی است.

 

تخم‌مرغ

تخم‌مرغ نمادی از تولد و تولیدمثل است و آن را به نیت باروری ازدواج و تداوم نسل عروس و داماد، در سفره عقد می‌گذارند. برای تزئین تخم‌مرغ‌ها می‌توان به‌وسیله اسپری رنگ، ظاهر زیبایی به آن‌ها داد و با چسباندن دانتل‌های زیبا و سنگ‌های زینتی تزئین خارق‌العاده‌ای خلق کرد.

سفره عقد

میوه 

میوه‌های متنوع با آرزوی برخورداری زوج جوان از مواهب خداوند و نعمت‌های رنگارنگ طبیعی، با تزئیناتی زیبا و چشمگیر بر سر سفره قرار می‌گیرند. با کمی ذوق، سلیقه و خلاقیت می‌توان ترکیب زیبایی از میوه‌های مختلف در سفره عقد به وجود آورد.

 

سکه

سکه را به نشانه افزایش روزی بر سفره عقد قرار می‌دهند. سکه‌های مخصوص سفره عقد به رنگ طلایی که جمله «مبارک باد» یا نام «حضرت مهدی» بر روی آن حک‌شده، موجود است.

اسپند

دود کردن اسپند در فرهنگ ایرانیان به‌منظور دور کردن چشم حسود انجام می‌شود و وجود آن در سفره عقد نیز به جهت دور کردن چشم بد و دفع انرژی‌های منفی از پیوند جدید و در امان قرار گرفتن عروس و داماد از آسیب‌ها است. برای تزئین اسپند می‌توان از شابلون کمک گرفت و طرح‌های متفاوتی خلق کرد.

شاید براتون جالب باشه:
فرهنگ و سنت در رنگ و طرح لباس عروس در جهان

 

گل سفره‌عقد

گل‌ها در هر فضایی یادآور شادابی و طراوت هستند و به‌عنوان نمادی از زیبایی این پیوند آسمانی، بر سفره عقد قرار می‌گیرند. رز قرمز سمبل عشق و رز سفید نماد پاکی و صداقت است.

کله‌قند سفره عقد

در هنگام خواندن خطبه عقد، دو کله‌قند به امید فروباریدن شیرینی و شادی در زندگی، بر پارچه سفیدرنگی روی سر عروس و داماد ساییده می‌شود. کله‌قندها معمولاً دارای تزئیناتی از تور، ربان، مروارید و شکوفه‌های کوچک هستند.

 

عسل در سفره‌عقد

پس از پایان خطبه عقد، عروس و داماد با نیت اینکه در طول زندگی باعث شیرین‌کامی و دل آرامی یکدیگر باشند، دردهان هم عسل می‌گذارند. عسل در جامی شیشه‌ای که با گل‌های زینتی، ربان، مروارید و تور تزئین شده، ریخته می‌شود.

 

جایگاه حلقه

پس از جاری شدن صیغه عقد، مراسم حلقه دست کردن عروس و داماد انجام می‌شود. ازآنجایی‌که حلقه از اجزای مهم مراسم عقد و ازدواج است بنابراین تزئین جعبه‌ها و جایگاه حلقه نیز اهمیت زیادی دارد.

سبک‌های سفره‌عقد

سفره عقد سنتی

برای چیدمان  سفره عقد سنتی از ظرف‌های قدیمی نقره، مسی و سفالی یا ظرف‌های جدید با جنس، رنگ و نمای قدیمی استفاده می‌شود. این سبک از سفره را بر روی زمین پهن می‌کنند و اختلاف سطح کمی در چیدمان اجزای آن وجود دارد. پارچه‌های ترمه و سوزن‌دوزی در سفره عقد سنتی کاربرد دارند و حتی می‌توان به‌عنوان سفره زیر وسایل، به‌طور یکدست از آن‌ها استفاده کرد. آبی فیروزه‌ای، قرمز، کرم و قهوه‌ای از رنگ‌های پرکاربرد سفره‌های عقد این سبک هستند. حنا، گندم، برنج و نان سنگک با شکل کلی چیدمان سفره‌ عقد سنتی هماهنگی خوبی دارند. وجود گل‌های طبیعی که رنگ و نوع آن‌ها متناسب با ظاهر سفره باشد، زیبایی را به ارمغان می‌آورد. هدف سبک سنتی تمرکز بیننده بر روی اجزا و وسایل سفره عقد است؛ بنابراین باید در میزان استفاده از گل‌ها دقت کرد.

 

سفره عقد کلاسیک

برای چیدمان سفره عقد کلاسیک آزادی عمل بیشتری وجود دارد زیرا لازم نیست که طراح به اصول خاصی پایبند باشد. استفاده از ظرف‌های بلوری سفید یا رنگی، سیلور، رزین و مجسمه‌های برنز و آنتیک در این سبک بسیار رایج است. تناسب ظروف استفاده‌شده در سبک کلاسیک اهمیت زیادی دارد؛ به‌عنوان‌مثال ظروف بلوری و سیلور با یکدیگر متناسب هستند اما ظروف سیلور در کنار ظروف چوبی و سفالی هماهنگی ندارند. در چیدمان سفره عقد کلاسیک اختلاف ارتفاع بیشتری نسبت به سبک‌های دیگر دیده می‌شود. دکور این سفره می‌تواند با توجه به سلیقه شخصی هر فرد به‌صورت متقارن یا نامتقارن شکل گیرد و هر رنگی را که با چهره کلی سفره هماهنگ باشد می‌توان به‌کار گرفت. استفاده از پارچه‌های سرمه‌دوزی به رنگ‌های مختلف، حریر و ساتن‌های متنوع در این سبک کاربرد دارند. گل‌آرایی، شمع آرایی و میوه‌آرایی تأثیر زیادی بر زیبایی سفره عقد کلاسیک دارد.

شاید براتون جالب باشه:
شیوه‌‌‌های پذیرایی و نمونه‌‌‌هایی از پر هزینه‌‌‌ترین مراسم ازدواج

 

سفره عقد مدرن

امروزه سبک چیدمان مدرن، در میان عروس و دامادها طرفداران زیادی دارد. طراحی این سبک با آب و آینه انجام می‌شود و شمع و گل مهم‌ترین اجزای آن هستند که بیش از هر چیز چشم بیننده را به خود خیره می‌کنند. ظرف‌های به‌کاررفته در سبک سفره عقد مدرن، جنسی از بلور و سیلور دارند و  چیدمان وسایل بر روی آینه‌های یکدست یا قطعات آینه صورت می‌گیرد. اساس طراحی سبک مدرن، بر سادگی استوار است و هر چه چیدمان ساده‌تر باشد شکل کلی سفره رؤیایی‌تر به نظر خواهد رسید. معمولاً رنگ‌های سفید و سبز یا سفید و صورتی بیش از هر رنگ دیگری در این سبک دیده می‌شوند. با استفاده از ظرف‌های کریستالی و آب می‌توان ایده‌های زیبایی طراحی کرد؛ به‌عنوان‌مثال با ریختن آب در این ظروف و قرار دادن سیب قرمز یا انار و گل و شمع در درون آن، فضایی رمانتیک ایجاد می‌شود.

 

سفره عقد

سخن پایانی

تزئین سفره عقد نیاز به ذوق و خلاقیت دارد و وسایل آن باید باظرافت زیادی انتخاب و چیدمان شوند. برای طراحی سفره عقد بهتر است از طراحانی که در این زمینه تخصص دارند کمک گرفته شود تا تصویری به‌یادماندنی از سفره عقدی زیبا در ذهن عروس و داماد برجای بماند. استفاده از رنگ‌های شاد و متنوع و ظروف طرح دار متناسب با سبک سفره عقد اهمیت زیادی دارد. نوعروس‌های علاقه‌مند به سبک سنتی می‌توانند از ترمه و ظروف نقره‌ای در سفره عقد خود استفاده کنند و طرفداران سبک مدرن گل‌آرایی و شمع آرایی را فراموش نکنند. برای زیبایی هرچه بیشتر، توصیه می‌شود از وسایل طبیعی به‌عنوان سمبل‌های سفره عقد استفاده شود. در آخر می‌توان گفت که سفره عقد بخشی از  فرهنگ باستانی ایرانیان است که باوجود تغییرات سیاسی و اجتماعی، از گذشته‌های دور تاکنون به شکل یک سنت حفظ‌شده و نمادی از عناصر حیات‌بخش است.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

یک پاسخ قرار دهید