تزئین و چیدمان میز با ظروف ایرانی

0

رعایت اصول چیدمان میز در یک مهمانی می‌تواند نشانی از وجود یک میزبان حرفه‌ای باشد. ظاهر زیبای میز، قرار گرفتن کارد و قاشق و چنگال در جای صحیح خود و استفاده از گل‌ها و وسایل تزئینی نه تنها در دید مهمان مؤثر است، بلکه موجب می‌شود که مهمان اشتهای بیشتری برای غذا خوردن از خود نشان دهد؛ حال اگر ظروف چیده شده بر روی میز، ظروف ایرانی باشد، برای ما به‌عنوان یک ایرانی جذابیت بیشتری خواهد داشت. تزئین و چیدمان میز با ظروف ایرانی را در ادامه می‌خوانیم.

هدف از چیدمان میز به نمایش گذاشتن خلاقیت، خوش‌ذوقی و فرهنگ صاحب‌خانه برای پذیرایی از مهمان است. در این مقاله سعی شده درباره تزئین میز با ظروف ایرانی توضیحاتی ارائه شود تا به نقش مؤثر آن در چیدمان میز بیشتر پی ببریم.

چیدمان میز

نحوه چیدمان میز

فن چیدمان میز یکی از فنون و هنرهایی است که هر بانوی خانه‌داری باید آن را بداند و به‌کار گیرد. چیدمان میز دارای اصول، قواعد و سبک‌های متفاوتی است که در موقعیت‌های مختلف تغییر می‌کند؛ برای مثال شرایط چیدمان میز برای پذیرایی از مهمانان رسمی با چیدمان میز برای یک مهمانی خودمانی کاملاً فرق دارد، وعده غذایی موردنظر نیز می‌تواند بر این اصول و قواعد تأثیر گذار باشد.

برای چیدمان یک میز باید از لبه‌های میز شروع به چیدن وسایل کرد تا به سمت مرکز میز رسید. بدین منظور در مرحله اول باید بشقاب‌ها را روی میز قرارداد. بشقاب‌ها باید دقیقاً روبروی صندلی‌ها قرار گیرند و به‌اندازه ۲،۵ سانتی‌متر از لبه میز فاصله داشته باشند. بعد از بشقاب نوبت به لیوان می‌رسد. لیوان‌ها در سمت راست و بالای بشقاب‌ها قرار می‌گیرند. مرحله بعد قرار دادن کارد، قاشق و چنگال‌ها به روی میز است. اصول کلی برای قرار دادن کارد بر روی میز این است که لبه تیز آن رو به بشقاب باشد. قاشق در همان طرفی که کارد قرار دارد و در سمت راست آن قرار گیرد و چنگال را باید سمت چپ بشقاب گذاشت. اگر نیاز به کارد نباشد، آن را نباید روی میز قرار داد. در این صورت چنگال باید به‌طرف راست بشقاب قرار گیرد.

شاید براتون جالب باشه:
۷ نکته مهم در آشپزی با آرام‌پز که نباید فراموش کنید

آخرین مرحله برای چیدمان میز غذاخوری، اضافه کردن عناصر تزئینی از قبیل دستمال‌سفره، گلدان، گل‌های رنگارنگ و شمع به میز است. گلدان‌های گل و شمع‌ها باید در وسط میز قرار گیرند. برای مهمانی‌های رسمی سعی شود از شمع‌های رنگ سفید و نقره‌ای استفاده شود. برای گلدان‌ها نیز از گل‌های رنگ سفید و یاسی در مهمانی‌های رسمی و از گل‌ها و شمع‌های رنگ شاد برای مهمانی‌های دوستانه استفاده شود.

تزئین و چیدمان میز

ظروف ایرانی در تزئین میز

ظروف از مهم‌ترین موارد در چیدمان میز غذا به شمار می‌رود. منظور از ظروف غذا، بشقاب، لیوان، کارد و چنگال و… است. ظروف از جمله کالاهایی است که همیشه مورد توجه بانوان قرار می‌گیرد. دقت و وسواس انتخاب ظروف پذیرایی منزل، سلیقه خوب کدبانوی خانه را نشان می‌دهد؛ اما در این میان جنس خوب، طرح زیبا و قیمت مناسب ظروف، نقش بسیار تعیین‌کننده‌ای در انتخاب آن برای بانوان ایفا می‌کند. چیزی که واقعاً مهم است و این روزها بسیار درباره آن صحبت می‌شود خرید کالای ایرانی و حمایت از تولید ملی است.

این صنعت در طی سال‌های اخیر از لحاظ کیفی رشد چشمگیری داشته و تولیدات بسیار خوب و نفیس ایرانی به بازار آمده است؛ به‌طوری‌که شاید از لحاظ طراحی و درخشش ظاهری با نمونه‌های وارداتی قابل‌تشخیص نباشد. به‌کارگیری این ظروف بر روی میز غذا بر زیبایی و لطافت آن خواهد افزود. در ادامه به چند نمونه از این ظروف ایرانی اشاره خواهد شد.

تزئین و چیدمان میز

ظروف کریستال

امروزه کریستال‌های رنگی به رنگ‌های آبی، بنفش، سرمه‌ای و قرمز در بازار موجود است. این دسته ظروف از قیمت بالایی برخوردارند و برای خرید آن‌ها باید مبلغ بیشتری را هزینه کرد. ظروف کریستال در ایران از بدو ورود مورد توجه همه قرار گرفت و توانست جای خود را در میان مردم باز کند. با گذشت زمان بر میزان محبوبیت و تنوع ظروف و اشیای تزئینی کریستال افزوده شد. در ایران برندهای مختلف با کیفیت‌های متفاوت وجود دارد و حتی برخی برندهای ایرانی بهتر از نمونه‌های خارجی است. تزئین میز غذا با این ظروف محشر خواهد بود.

شاید براتون جالب باشه:
طرز تهیه پنیر مرینت شده یا مزه‌دار کردن پنیر

تزئین و چیدمان میز

ظروف چینی

به‌جرئت می‌توان گفت که چینی ایرانی در رقابت با ظروف چینی گوی سبقت را ربوده است. این چینی‌ها بسیار زیبا و رنگارنگ هستند. اگرچه انتقادهایی نیز به این ظروف واردشده و آن تنوع کم طرح‌های آن است. به‌هرحال همیشه طرفداران خود را برای چیدمان یک میز پرطراوت خواهد داشت.

تزئین و چیدمان میز

 

 

ظروف با نقوش ساده

انتخاب ظروف ساده زیبایی خاص خودش را دارد. این قبیل ظروف که نمونه‌های آن در برندهای ایرانی نیز دیده می‌شود با سادگی و قالب خاص خود طرفداران زیادی پیداکرده‌اند. مدل سفید این سری بشقاب‌ها این قابلیت را دارد که غذای ما را خوش‌رنگ‌تر نمایش دهد و در کنار چیدمان درست کارد، چنگال و لیوان‌ها، زیبایی چیدمان میزمان را چند برابر نشان دهد.

تزئین و چیدمان میز

 

ظروف دور طلایی، نوستالژیک و لوکس

طرح ظروف سفید با حاشیه طلایی یک طرح ماندگار، لوکس و همیشه زیبا است. بنابراین به‌منظور یک خرید مادام‌العمر، این سبک خاطره‌انگیز خواهد شد. فنجان و سرویس چای‌خوری این مدل هم بسیار زیبا و ماندنی است و زیبایی خیره‌کننده‌ای را به میز می‌بخشد.

تزئین و چیدمان میز

ظروف با نقش‌های آبی، آنتیک و زیبا

اصالت و زیبایی ظروف غذاخوری با طرح گل‌های آبی و شلوغ از ویژگی‌های این سبک به شمار می‌رود. در ایران نیز یک برند معروف در طرح فلورانس این سبک را تولید می‌کند که با توجه به ایرانی بودن قیمت مناسبی هم دارند. میز غذا با نقوش آبی ظروف بسیار دیدنی و آرامش‌بخش خواهد شد.

تزئین و چیدمان میز

 

ظروف گل‌سرخی

چینی‌های گل‌سرخی، یادگاری خوش مادربزرگ‌ها اخیراً دوباره رواج یافته‌اند. این سبک ظروف چینی هنوز هم طرفداران خاص خود را دارد و در کافهرستوران‌های قدیمی بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. گل‌های سرخ در کنار چیدمان درست، زینت‌بخش میزمان خواهد بود.

شاید براتون جالب باشه:
چطور با تابلو نقاشی خانه‌ای زیباتر داشته باشیم؟

تزئین و چیدمان میز

 

ظروف برای چیدمان میز

بخشی از اصول به‌کاررفته در چیدمان میز استاندارد و همیشگی بوده و بخشی دیگر سلیقه‌ای است و به فرهنگ صاحب‌خانه بازمی‌گردد. به هر اندازه میز غذاخوری بهتر چیدمان شده باشد، صاحب‌خانه و مهمان هنگام پذیرایی احساس بهتری خواهند داشت. در ذهن بسیاری از افراد تصور بهتر بودن جنس‌های خارجی نقش بسته است، اما باید بیان کرد که شرکت‌‍های ایرانی معتبری برای تولید ظروف ایرانی وجود دارند؛ هر یک از ما با خریدن کالای ایرانی می‌تواند به پیشرفت و آبادانی کشور کمک کرده و با چیدمان میز خود با ظروف ایرانی، صادرکننده فرهنگ کشور زیبای ایران باشد.

 

پیشنهاد اسکای پیا برای شما:

 

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

یک پاسخ قرار دهید