درمورد تغذیه نوزاد شش ماهه لازم است چه بدانیم؟

0

اگر شما نیز دارای کودک ۶ ماهه هستید این مهم است که در مورد تغذیه نوزاد شش ماهه اطلاع داشته باشید. این سن در واقع به نوعی شروع غذاخوردن کودک است و لازم است که این غذا با مواد درست و متناسب با سن و سیستم بدنی شیرخوار باشد. در این مقاله قصد داریم تا اندکی با شما در مورد تغذیه نوزاد شش ماهه شما صحبت کنیم.

چگونه کودکم را تغذیه کنم؟

اول از همه ذکر این نکته حائز اهمیت است که تغذیه نوزاد شش ماهه هر چه که باشد حتماً باید به همراه شیر مادر باشد. به عبارت بهتر این غذاها نقش مکمل را برای تغذیه نوزاد شش ماهه ایفا می‌کنند و غذای اصلی همچنان همان شیر مادر خواهد بود.

غذاهای لازم برای کودک در این سن

غلات نخستین انتخاب برای تغذیه نوزاد شش ماهه است. غلاتی مانند برنج یا بلغور جو دوسر می‌تواند انتخاب‌های مناسبی در این رابطه باشند. بعضی از کودکان ممکن است از خوردن غلات خودداری کنند که این مشکلی ندارد.
در واقع می‌توان گفت هیچ ایرادی ندارد که فرزند شما غلات نمی‌خورد. ولی بهتر است که این مورد استفاده شود چرا که باعث دریافت آهن مورد نیاز بدن کودک خواهد شد. غلات می‌توانند یک پل غذایی از غذایی مانند شیر مادر به غذای جامدتر باشند.
شما می‌توانید این غلات را با آب مخلوط نموده و با یک قاشق به فرزند خود بدهید.

نکاتی در خصوص تغذیه نوزاد شش ماهه با غلات

شما می‌توانید این غلات را علاوه بر آب با شیر خودتان ترکیب نمایید و به طفل خود بدهید؛ اما ما به شما توصیه می‌کنیم که ابتدا تست کنید که کودک شما آیا این غذا را دوست دارد و می‌خورد و سپس این کار را انجام دهید. پس در قدم اول آن را با آب مخلوط نموده و در صورت رضایت از مصرف شیرخوار آن را با شیر خود ترکیب کنید.
نکته دیگری که در این خصوص وجود دارد این است که در ابتدای تغذیه کودک شش ماهه با این روش بهتر است که نسبت مایع به جامد در غذای طفل بیشتر باشد و سپس در صورت تمایل بچه به مصرف غذا به تدریج مواد جامد آن را اضافه نمایید.

شاید براتون جالب باشه:
غذاهای مفید در دوران شیردهی

مقدار وعده‌های غذایی برای تغذیه نوزاد شش ماهه

بهتر است با چند قاشق غذاخوری در یک زمان شروع کنید و به مرور و با گذشت زمان مقدار آن را بیشتر نمایید. بعد از غلات گزینه بعدی میوه‌هایی مانند موز است. همچنین سبزیجات نارنجی و زرد نیز برای تغذیه نوزاد شش ماهه می‌تواند مفید باشد. این غذاها را بعد از چند روز از مصرف غلات شروع کنید.

غذاهای ممنوعه در تغذیه نوزاد شش ماهه

چند غذا وجود دارد که به دلایلی نباید در تغذیه نوزاد شش ماهه خود استفاده کنید:

عسل خام

عسل ممکن است در اطفال شیر خوار ایجاد مسمومیت بوتولیسم نوزادان کند. برای دادن عسل به فرزند خود تا ۱۲ ماهگی صبر کنید.

شیر گاو

شیر گاو در نباید در غذای کودک استفاده شود. نوشیدن شیر گاو ممکن است با حساسیت و وجود خون در مدفوع در کودک همراه باشد. اگر می‌خواهید مصرف فرآورده‌های شیر را در برنامه غذایی کودک خود داشته باشید کی توانید از ماست یا پنیر استفاده نمایید.

خطرات خفگی

شما می‌توانید مواد غذایی یا به صورت پوره شده و یا نرم و له شده به فرزند خود بدهید. دادن تکه‌های بزرگ می‌تواند باعث انسداد مسیر تنفسی و خفگی نوزاد شود. حتی در میوه‌ای مانند انگور!

نوع خاصی از ماهی بیش از حد

اجتناب از دادن نوع خاصی از ماهی که حاوی مقادیر بیشتری از جیوه است بیش از یک بار در ماه به نوزاد خود برای سلامتی او لازم است. این شامل برخی از انواع ماهی تن و چند نوع دیگر است. در این مورد می‌توانید با یک پزشک نیز مشورت داشته باشید.

شاید براتون جالب باشه:
هفته نهم بارداری و مراقب‌ها هشدارها

مصرف زیاد آب میوه

حتی آبمیوه‌های با خلوص قند نیز دارای مقادیری قند در محتوای خود است. مصرف قند در سنین شیرخوارگی باعث اضافه وزن و چاقی در سنین نوجوانی و سنین بالاتر خواهد شد.

واکنش‌های آلرژیک

اگر سابقه نوع خاصی از واکنش‌های آلرژیک را دارید در مورد مواد غذایی خاص بهتر با پزشک مشورت نموده و پس از آن، آن را در غذای فرزند خود به کار ببرید.

چه زمانی لازم است تا به کودک غذا دهم؟

نکته‌ای که در مورد تغذیه نوزاد شش ماهه اهمیت دارد این است که نباید زودتر از شش ماه غذایی غیر از شیر مادر را شروع کنید چرا که باعث آسیب رساندن به دستگاه گوارش و پدیدار شدن مشکلات سوء هاضمه در کودکان می‌شود. نکته دیگر اینکه هر غذا را به مرور شروع کنید تا متوجه شوید که کودک چه غذایی را دوست دارد. در مورد زمان غذا دادن به کودک می‌توانید از قانون شش تا هشت بار استفاده کنید؛ یعنی صبحانه، میان وعده، ناهار، میان وعده، شام، میان وعده قبل از خواب!

چگونه به کودکم غذا دهم؟

اولین نکته در تغذیه نوزاد شش ماهه این است که غذا دادن را به زور شروع نکنید. این کار به صرف زمان و حوصله نیاز دارد. می‌توانید برای کودک خود صندلی مخصوص غذا تهیه کنید و سینی غذا را روی میز روبه‌روی او قرار دهید. بهتر که زمان مناسب را انتخاب کنید و همه خانواده با هم غذا بخورید.

 

پیشنهاد اسکای پیا برای شما:

 

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

یک پاسخ قرار دهید