وضعیت مادر و جنین و توصیه‌ها در هفته سیزدهم بارداری

0

در این هفته شما وارد سه ماهه دوم بارداری شده‌اید سه ماهه مهمی که بسیاری از ابهامات شما را رفع می‌کند. در این سه ماه است که تعیین جنسیت جنین نیز مشخص می‌گردد. در هفته سیزدهم بارداری حرکت جنین نیز برای مادر قابل درک است. این اتفاق مهمی برای زنان باردار محسوب می شود و آنان ارتباط بهتری با جنین خود می‌گیرند.

 هفته سیزدهم بارداری

بسیاری از والدین و زنان باردار علاقه دارند که زودتر بدانند فرزند آن‌ها دختر است یا پسر. اندام تناسلی جنین در هفته سیزدهم بارداری شکل گرفته است ولی تا هفته هفدهم بارداری تکامل پیدا نمی‌کند و تا آن زمان سونوگرافی برای تعیین جنسیت کودک انجام نمی‌شود. اشتهای مادران در این هفته بیشتر می شود. با حس کردن حرکت‌های جنین حس مادری عمیق‌تری در زنان شکل می‌گیرد. برآمدگی شکم بیشتر شده و جنین بیشتر خود را نمایان می‌کند. با شروع سه ماهه دوم بارداری احتمال سقط جنی کاهش‌یافته و این امر به کاهش استرس زنان باردار کمک شایانی می‌کند.

 

تغییرات جنین در هفته سیزدهم بارداری

وزن جنین به طور چشم گیری افزایش یافته است و به اندازه یک میگوی بزرگ دیده می شود. در این هفته حدود ۲۳ گرم است. قد او نیز رشد داشته و اکنون حدود ۷.۵ سانتی‌متر گشته است. تغییر محسوسی که در جنین دیده می شود تناسب اندام است. نسبت سر به بدن متناسب تر شده و شش‌ها باز و بسته می‌شوند،‌پوست رطوبت ناپذیر تر شده و صربان قلب کند و قوی احساس می شود. اثر انگشتان به صورت منحصر به فرد شکل گرفته و کلیه‌ها کار می‌کنند و ادرار حاصل از فعالیت‌های کلیه به داخل مایع آمنیوتیک ریخته می شود. جنین به طور حیرت آوری رشد کرده و حتی متوجه مزه غذاهایی که مادر می‌خورد می شود.

وضعیت زنان باردار در هفته سیزدهم بارداری

در سه ماهه دوم بارداری دیگر از حالت تهوع و استفراغ صبحگاهی خبری نیست. وضعیت مادران با ثبات بیشتری روبرو شده و احتمال سقط جنین نیز به شدت کاهش‌یافته است. در عین حال درد بالای شکم و سوزش معده و احساس تحرک جنین جایگزین علائم سه ماهه اول می شود. در اکثر زنان باردار تورم سینه‌ها از این روزهای آغازین سه ماهه دوم و با آغاز هفته سیزدهم بارداری شروع می شود. علت این موضوع شروع تولید کلستروم یا آغوز در سینه‌ها است. تغییر دیگر در این هفته افزایش میل جنسی است.

تغذیه صحیح در هفته سیزدهم بارداری

از ابتدای سه ماهه دوم بارداری می‌توانید نوشیدن قهوه را از سر بگیرید. مصرف کافئین موجود در قهوه در سه ماهه اول می‌توان احتمال سقط جنین را افزایش دهد ولی با شروع سه ماهه دوم این موضوع دیگر آسیبی به جنین شما نخواهد زد. تعادل را در خوردن نوشیدنی‌های کافئین دار حفظ کنید و از مصرف زیاد از حد آن خودداری کنید. در هفته سیزدهم بارداری مصرف ویتامین‌هایی مانند آ و ب ۶ توصیه می شود. برای رشد استخوان و چشم جنین مصرف مواد غذایی دارای این ویتامین‌ها مانند هویج و فلفل قرمز توصیه می شود. در عین حال مصرف ویتامین آ خود را اندازه بگیرید زیرا مصرف بیش از حد آن می تواند خطرساز باشد.

علائم زنان باردار در هفته سیزدهم بارداری

با شروع سه ماهه دوم بارداری احساس سوزش در بالای شکم نیز برای برخی از زنان به وجود می‌آید. رحم بزرگ‌تر شده و در شکم جای گرفته است. گاهی اسید معده زنان باردار به مری بازمی‌گردد و ایجاد سوزش به این سبب است. خارش‌های پوستی نیز در این ایام رخ می‌دهد. یبوست به علت کند شدن هضم غذا از علائم شایع دیگر هفته سیزدهم بارداری است.

 

توصیه‌ها و هشدارها در هفته سیزدهم بارداری

در این هفته بهتر است موارد زیر را رعایت کنید. اهمیت دادن به تغذیه و بهداشت در این دوران را سرلوحه زندگی قرار دهید و ورزش های لگن و تحرک را فراموش نکید

شاید براتون جالب باشه:
هفته پنجم بارداری و بایدها و نبایدهای آن

به پهلو بخوابید

مراقب شکم باشید و از ضربه خوردن آن جلوگیری کنید.

تعداد وعده‌های غذایی را افزایش دهید

از لباس‌های راحت استفاده کنید

برای مصرف دارو با پزشک مشورت کنید

از مصرف الکل بپرهیزید

در نوشیدن قهوه زیاده‌روی نکنید

از مصرف وعده‌های غذایی حجیم بپرهیزید

اولین سونوگرافی را انجام دهید

 

تعیین جنسیت جنین

برای برخی از مادران باردار این هفته از جهت تعیین جنسیت جنین مهم است زیرا در سونوگرافی هفته سیزدهم بارداری جنسیت جنین آن‌ها مشخص می شود و آن‌ها برای خرید لباس و رنگ اتاق کودک تصمیم می‌گیرند ولی برخی از مادران هنوز باید صبر کنند. تعیین جنسیت جنین در این هفته حتمی نیست ولی احتمال دارد. با وجود این سن جنین در این هفته به طور حتمی مشخص می‌گردد و سونوگرافی این هفته از نظر پزشکان ضروری است.

 

بهداشت در هفته سیزدهم بارداری

به بهداشت خود اهمیت دهید زیرا سقط‌جنین‌ها در این دوران به جهت اهمیت ندادن به بهداشت اتفاق می‌افتد. غذاهای آماده مصرف نکنید. از مصرف پنیرهای باز خودداری کنید و گوشت‌های نیم‌پز و نپخته را مصرف نکنید. اگر دندان عفونی دارید به دندان‌پزشک مراجعه کنید و لباس زیر خود را به صورت مرتب تعویض نمایید. از مصرف غذاهای سرد دارای گوشت نیز اجتناب کنید.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

یک پاسخ قرار دهید