خطرات چاقی

0

خطرات چاقی را جدی بگیرید. چاقی به حالتی در بدن اطلاق می‌گردد که در آن بافت چربی در بدن بیش از حد انباشته می‌شود. این ذخیره چربی در بدن همراه با خطراتی برای سلامتی همراه است. این حالت دارای انواع مختلفی است و در مردان و زنان با توجه به سن، ژنتیک و… متفاوت است. خطرات چاقی برای بدن بی شمار است. بهتر است تا ابتدا با فاکتورهای مربوط به این مقوله آشنا شوید و اینکه خطرات چاقی را بشناسید تا بتوانید کنترل خوبی روی تغذیه و فعالیت بدنی و در نهایت وزن خود داشته باشید.

چاقی چیست

چاقی در زبان فارسی به معنای فربه است. برای تشخیص آن لازم است که نسبت قد به وزن و دور مچ و نسبت کمر را لازم است بدانیم. برای پیدا کردن نمایه توده بدنی لازم است نسبت وزن را به مجذور قدر بدانیم. عدد به دست آمده باید در محدوده ۱۸٫۵ تا ۲۴٫۹ باشد و در صورت تجاوز از این اعداد شخص دچار کمبود وزن و یا در معرض خطرات چاقی قرار خواهد گرفت.

انواع خطرات چاقی

خطرات چاقی شامل پایین آمدن فاکتورهای سلامتی بدن است که در ادامه بیشتر به خطرات چاقی می‌پردازیم.

دیابت نوع دو

یکی از خطرات چاقی ابتلا به دیابت است. دیابت نوع ۲ یک مشکل سلامتی رایج است. این اتفاق زمانی می‌افتد که سطح قند خون شما بیش از حد بالا باشد. حدود ۴ در ۵ (۸۰٪) افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ دارای اضافه وزن هستند. کارشناسان بر این باورند که بدن از بافت چربی اضافی ممکن است به صورت قند خون استفاده کند.

شاید براتون جالب باشه:
منابع ویتامین d

فشار خون

بافت چربی اضافی در بدن برای ادامه حیات خود نیاز به اکسیژن و مواد مغذی دارد تا به زندگی خود ادامه دهد. این نیاز مستلزم این است که عروق خونی گردش بیشتری کرده و خون بیشتری را با بافت چربی برسانند. این موضوع باعث افزایش حجم کاری قلب می‌گردد زیرا باید از طریق رگ‌ها حجم بیشتری از خون را انتقال دهد در نتیجه باعث فشار به عروق و دیواره‌های آن و در نهایت افزایش ضربان قلب می‌گردد.

بیماری‌های قلبی

بیماری قلبی – آترواسکلروز (سخت شدن شریان‌ها) در افراد دارای وزن زیاد بیش از ۱۰ بار در مقایسه با کسانی که چاق نیستند وجود دارد. بیماری عروق کرونر نیز شایع‌تر است، زیرا ذخایر چربی در شریان‌هایی که قلب را تأمین می‌کنند تشکیل شده است. آرتریت‌های محدود و کاهش جریان خون به قلب می‌تواند درد قفسه سینه (آنژین صدری) یا حمله قلبی را ایجاد کند. لخته‌های خون نیز می‌تواند در شریان‌های تنگ تشکیل شده و باعث سکته شود.

مشکلات مفصلی

از دیگر خطرات چاقی مربوط به مشکلات مفصلی است. این مشکل بر روی زانوها تأثیر می‌گذارد و اینکه اضافه وزن باعث می‌گردد زانوها وزن بیشتری را تحمل کنند.

اختلالات خواب

از دیگر خطرات چاقی که ممکن است کمتر توجه شود. اختلالات خواب است. آپنه خواب که باعث می‌شود مردم برای جلوگیری از تنفس برای دوره‌های کوتاه، خواب را در طول شب قطع و موجب خواب آلودگی در طول روز شود. همچنین باعث خروپف سنگین می‌شود. مشکلات تنفسی همراه با اضافه وزن زمانی که وزن اضافه دیواره قفسه سینه ریه‌ها را کاهش می‌دهد و باعث تنفس محدود می‌شود رخ می‌دهد. آپنه خواب نیز با فشار خون بالا ارتباط دارد.

شاید براتون جالب باشه:
روانشناسی رنگ - تاثیر روانی و نقش رنگ بر سلامت جسم

مشکلات متابولیکی

سندرم متابولیک شامل شش عنصر عمده است: چاقی شکم، افزایش کلسترول خون، افزایش فشار خون، مقاومت به انسولین با یا عدم تحمل گلوکز، افزایش برخی از اجزای خون که التهاب را نشان می‌دهند و افزایش برخی از عوامل لخته شدن خون! در ایالات متحده، تقریباً یک سوم افراد دارای اضافه وزن سندرم متابولیک را نشان می‌دهند.

اثرات روحی و روانی

در یک فرهنگ که جذابیت فیزیکی به شدت اهمیت دارد افرادی که دارای اضافه وزن هستند اغلب از ناهماهنگی اجزای بدن خود رنج می‌برند. چرا که این نامتعادل بودن باعث می‌شود در روابط اجتماعی خود دچار کاهش عزت نفس شده و ممکن است به نظر بیاید که آن‌ها تنبل و ضعیف هستند.

بیماری کلیوی

خطرات چاقی ممکن است با مشکلات کلیوی همراه باشد. این مشکل خطر ابتلا به دو مشکل بهداشتی را افزایش می‌دهد که به احتمال زیاد باعث فشار خون کلیوی و دیابت می‌شود. بیماری کلیه باعث ایجاد ضایعات در بدن شما می‌شود. اگر نارسایی کلیه به مراحل بدتر برسد شخص احتیاج به دیالیز پیدا می‌کند.

مشکلات مربوط به بارداری

اضافه وزن در دوران بارداری می‌تواند بر کودک و مادر اثر بگذارد. به عنوان مثال، زنان باردار دارای وزن زیاد در معرض خطر ابتلا به دیابت بارداری و فشار خون بالا در دوران بارداری هستند. هر دو می‌توانند عواقب بدی را برای مادر و کودک ایجاد کنند. اگر مادر چاق باشد، زایمان زودرس نیز بیشتر است.

کلسترول بالا

از دیگر خطرات چاقی می‌توان افزایش فاکتورهای خطرناکی چون کلسترول بد و تری گلیسیرید را نام برد. همچنین این افراد معمولاً سطح کلسترول خوب پایین دارند.

شاید براتون جالب باشه:
اسید فولیک در بارداری

سرطان

شاید بپرسید که اضافه وزن چه ربطی به سرطان دارد باید گفت سرطان‌هایی که مربوط به پستان و سرطان‌های روده ربط مستقیمی به اضافه وزن دارند.

 

پیشنهاد اسکای پیا برای شما:

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

یک پاسخ قرار دهید