خطر بیماری سلیاک | با درمان بیماری سلیاک آشنا شوید

0

خطر بیماری سلیاک برای سلامتی چیست؟

آیا از خطر بیماری سلیاک آگاه هستید؟ بیماری سلیاک طبق گفته ویکی‌پدیا یک بیماری خود ایمنی است. این بیماری نوعی نقص در روده باریک است. خطر بیماری سلیاک از آنجا آشکار می‌گردد که در این بیماری روده باریک پرزهای کوتاه‌تری داشته و باعث می‌گردد بسیاری از مواد جذب مناسبی برای بدن نداشته باشند. خطر بیماری سلیاک اینجا آشکار می‌گردد چرا که با عدم جذب بسیاری از مواد مغذی فرد مستعد مبتلا به انواع بیماری‌ها خواهد شد. در ادامه با ما همراه باشید تا با خطر بیماری سلیاک بیشتر آشنا شوید.

اسهال و خطر بیماری سلیاک

مدفوع سست و آبکی یکی از اولین علائمی است که بسیاری از افراد قبل از تشخیص بیماری سلیاک تجربه می‌کنند. در یک مطالعه کوچک، ۷۹٪ بیماران سلیاک قبل از درمان اسهال را تجربه کردند. پس از درمان، فقط ۱۷٪ از بیماران اسهال مزمن را داشتند. مطالعه دیگری که بر روی ۲۱۵ نفر انجام شد اشاره کرد که اسهال شایع‌ترین علامت بیماری سلیاک درمان نشده است. برای بسیاری از بیماران، اسهال در طی چند روز از درمان کاهش یافت، اما میانگین زمان برای کاملاً تشخیص علائم، چهار هفته بود. با این حال، در نظر داشته باشید که بسیاری از علل احتمالی اسهال، مانند عفونت و عدم تحمل غذا یا سایر مسائل روده، وجود دارد.

نفخ یک خطر بیماری سلیاک

نفخ شدن یکی دیگر از نشانه‌های رایجی است که افراد مبتلا به بیماری سلیاک تجربه می‌کنند. بیماری سلیاک می‌تواند باعث التهاب در دستگاه گوارش شود که ممکن است موجب التهاب و همچنین بسیاری از مسائل مربوط به سیستم گوارشی شود. یک مطالعه از ۱۰۳۲ بزرگ‌سال مبتلا به بیماری سلیاک نشان داد که التهاب یکی از شایع‌ترین علائم است. در واقع، ۷۳٪ از افراد قبل از اینکه تشخیص داده شوند، دچار اختلال شناخته شده می‌شوند.
مطالعه دیگری نشان داد که اکثر بیماران مبتلا به سلیاک مبتلا به التهاب می‌شوند. این علائم پس حذف مصرف گلوتن از رژیم غذایی آن‌ها به طور موثر حل می‌شود. گلوتن نیز نشان داده است که باعث مسائل مربوط به گوارشی مانند نفخ شدن برای افراد مبتلا به بیماری سلیاک می‌شود. در یک مطالعه ۳۴ نفر بدون بیماری سلیاک که مسائل گوارش را تجربه کرده بودند، مورد بررسی قرار گرفتند. این علائم بر روی رژیم غذایی بدون گلوتن بهبود یافته است.
سپس شرکت‌کنندگان هر ۱۶ گرم گلوتن را به مدت شش هفته دریافت کردند. در طی یک هفته، کسانی که گلوتن مصرف می‌کردند، بدتر شدن علائم مختلف، نسبت به قبل داشتند. علاوه بر بیماری سلیاک، دیگر ایجادکننده‌های نفخ شامل یبوست، انسداد روده، گاز مزمن و اختلالات گوارشی است.

شاید براتون جالب باشه:
منابع ویتامین d

پوکی استخوان و خطر بیماری سلیاک

خطر بیماری سلیاک از آن سو بحرانی می‌گردد که می‌تواند تأثیرات بلقوه‌ای بر روی استخوان‌ها و سیستم اسکلتی داشته باشد. خصوصاً در کودکان این موضوع با عقب ماندگی رشد یا کوتاهی قد می‌تواند همراه باشد. دلیل این موضوع هم همانند دیگر موارد بیماری بر می‌گردد به جذب ضعیف و کم مواد مغذی که در اینجا جذب ویتامین دی، کلسیم و منیزیم مدنظر می‌باشد. تنها راه درمان و خلاصی از این موضوع رعایت یک رژیم فاقد گلوتن در سراسر عمر خواهد بود. این افراد می‌توانند از محصولات جایگزین آن مانند ذرت، برنج، کینوا و… استفاده کنند.

خستگی

در بیماران مبتلا به عدم تحمل گلوتن خستگی امری بدیهی می‌باشد. دلیل این موضوع بر می‌گردد به مشکل روده در جذب مواد مغذی چون ویتامین‌ها و مواد معدنی! این ریز مغذی‌ها برای داشتن بدنی سالم بسیار لازم می‌باشند. ولی متأسفانه در افراد مبتلا به بیماری سلیاک به خاطر آسیب پرزهای روده و کم بود توانایی در جذب این مواد افراد علاوه بر خستگی از مشکلات دیگری چون اختلالات خواب نیز رنج می‌برند. البته ذکر یک نکته در اینجا خالی از لطف نیست و آن اینکه نباید این علائم را منحصراً به بیماری سلیاک نسبت داد چرا که بیماری‌هایی مانند عفونت‌ها و مشکلات تیروئیدی نیز می‌توانند این مشکلات را ایجاد کنند.

کاهش وزن

کاهش شدید وزن و مشکل نگه داشتن وزن اغلب نشانه‌های اولیه خطربیماری سلیاک است. این به این دلیل است که توانایی بدن شما برای جذب مواد مغذی کاهش می‌یابد که به طور بالقوه می‌تواند سبب سوء تغذیه و کاهش وزن شود. یک مطالعه از ۱۱۲ نفر از بیماران مبتلا به سلیاک نشان داد که کاهش وزن، ۲۳٪ از بیماران را تحت تأثیر قرار داده و یکی از شایع‌ترین علائم اسهال، خستگی و درد معده است. یک مطالعه کوچک دیگر که به بیماران مسن مبتلا به بیماری سلیاک تشخیص داده شده اشاره کرد که کاهش وزن یکی از شایع‌ترین علائم است. پس از درمان، نه تنها نشانه‌ها کاملاً حل شد، بلکه شرکت‌کنندگان در واقع به طور متوسط ۱۷ پوند (۷٫۷۵ کیلوگرم) را به دست آوردند.
به طور مشابه، مطالعه دیگری در مورد ۴۲ کودک مبتلا به بیماری سلیاک مشاهده شد و دریافتند که معرفی یک رژیم غذایی بدون گلوتن به طور قابل توجهی باعث افزایش وزن بدن می‌شود. همچنین کاهش وزن غیر قابل توضیح می‌تواند ناشی از شرایطی مانند دیابت، سرطان، افسردگی و یا مشکلات تیروئید باشد.

شاید براتون جالب باشه:
خشکی پوست و روش هایی برای التیام و بهبود آن

جمع‌بندی خطر بیماری سلیاک

آنچه از پیش روی شما گذشت مواردی از خطر بیماری سلیاک بود. لازم است قبل از هر اقدامی به پزشک مراجعه نموده و آزمایشات لازم را در خصوص این بیماری انجام دهید.

 

پیشنهاد اسکای پیا برای شما:

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

یک پاسخ قرار دهید