خواص روی | از روی در بدن چه می‌دانید

0

روی چیست؟

آیا از خواص روی برای سلامتی اطلاع دارید؟روی یک ماده معدنی ضروری در تمام اندام‌ها، بافت‌ها و مایعات در بدن است. به عنوان دومین ماده معدنی فراوان در بدن پس از آهن، نقش مهمی در فرآیندهای بیولوژیکی دارد. روی برای فعالیت کاتالیزوری بیش از ۳۰۰ آنزیم مورد نیاز در سنتز و متابولیسم کربوهیدرات‌ها، چربی‌ها، پروتئین‌ها، اسیدهای نوکلئیک و سایر مواد مغذی ضروری است.
روی همچنین نقش در تثبیت ساختار سلولی و ارگان، عملکرد ایمنی، بهبود زخم، تقسیم سلولی، رشد، لخته شدن خون، عملکرد تیروئید، بینایی، نقش دارد. علیرغم داشتن چنین فعالیت حیاتی، آن در بدن ذخیره نمی‌شود و نیاز به مصرف منظم غذاهای حاوی روی وجود دارد. منابع رژیمی خوب روی عبارت‌اند از گوشت قرمز، غذاهای دریایی، محصولات لبنی، آجیل، حبوبات و دانه‌های غلات کامل! با این حال، روی بیشتر از پروتئین گوشت و پروتئین حیوانی جذب می‌شود.
سبزیجات منابع ایده آل روی نیستند زیرا حاوی فیتات هستند، این ترکیب در گیاهان مانع جذب روی می‌شود. کمبود روی تبدیل به یک مسئله جهانی شده است چرا که نقش مهمی در تأمین سیستم ایمنی بدن دارد گروه‌هایی که در معرض خطر کمبود روی هستند شامل افرادی با اختلالات گوارشی، گیاهخواران، زنان باردار و شیرده و افراد مبتلا به بیماری سلول‌های داسی شکل هستند.

خواص روی برای سلامتی

روی دارای خواص سلامتی بخش بسیاری می‌باشد از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

۱- افزایش ایمنی و تقویت سیستم ایمنی بدن

از جمله خواص روی می‌توان به محافظت از عملکرد سیستم ایمنی اشاره نمود. خواص روی به علت نقش حیاتی آن در سیستم ایمنی بدن قابل توجه است، حتی یک کمبود ملایم، می‌تواند عملکرد ایمنی را مختل کند و خطر ابتلا به عفونت باکتری، ویروسی و انگلی را افزایش دهد. در حالت بالینی مرتبط با کمبود ایمنی (به عنوان مثال، بیماری سلول‌های داسی شکل، عفونت ویروس اچ آی وی (HIV)، سندرم داون و افراد مسن) مکمل روی می‌تواند فعالیت سلول‌های، تولید لنفوسیت را زیاد نموده و مقاومت در برابر عفونت را بازیابی کند.
مطالعات در خصوص افراد مبتلا به HIV نشان می‌دهد که استفاده از دوز های بالا می‌تواند خطر عفونت‌های فرصت طلب را کاهش دهد ضمن اینکه استفاده زیاد از حد از روی هم می‌تواند علائم بیماری را بدتر کند. افراد مبتلا به آکرودرماتیت انتروپاتیک (یک اختلال ژنتیکی بر روی جذب روی)، میزان بالای عفونت را تجربه می‌کنند.
مکمل روی در دوزهای درمانی باعث بهبود کامل می‌شود. بسیاری از مطالعات نشان داد که مصرف روی در نوزادان و کودکان در کشورهای در حال توسعه موجب کاهش مدت زمان، شدت و شیوع اسهال حاد و مزمن، عفونت‌های حاد دستگاه تنفسی و مالاریا می‌شود. اثرات مشابهی نیز برای سایر بیماری‌های عفونی در انسان گزارش شده است از جمله شیگلوز، جهش زایی، سل، لیشمانیوز، هپاتیت C و سرماخوردگی (با افزایش سیتوکین‌های th1) از سوی دیگر هم خواص روی با استفاده مقادیر بیش از حد لازم کاهش یافته وهمچنین با خطراتی هم چون کاهش فعالیت‌های سیستم ایمنی همراه است.

شاید براتون جالب باشه:
۶ روش تهیه ماسک جای جوش برای درمان لک‌های صورت

۲- روی آنتی بیوتیک است

خواص روی در مهار باکتری‌ها نیز قابل توجه است. در دوزهای بالا، روی مانع رشد چندین گونه باکتری، بخصوص باکتری‌های گرم مثبت می‌شود. روی فعالیت‌های ضد باکتری در برابر موجودات هوازی و بی هوازی نشان می‌دهد. همچنین اتصال و رشد استافیلوکوک اورئوس (S. aureus) را در بافت پوست مهار می‌کند. روی همچنین اثرات ضد میکروبی بر روی فلور زخم معمول در موش صحرایی نشان می‌دهد.

خواص روی 2

۳- روی رشد را بهبود می‌دهد

در تعدادی از مطالعات در مورد خواص روی، مکمل روی، اثرات مهمی در اندازه گیری وزن و قد کودکان، به‌ویژه در کودکان کم وزن و کودکان مبتلا به کوتاهی قد ایجاد کرد. نتایج یک مطالعه نشان داد که استفاده از یک دوز ۱۰ میلی‌گرم در روز در مدت ۲۴ هفته تأثیر قابل توجهی در قدر کودکان در مقایسه با کودکان تحت درمان به دارو نشان داد. همچنین باعث افزایش توده عضلانی در کودکان شد.

۴- روی می‌تواند مانع ریزش مو گردد

شاید این قسمت از خواص روی بسیار مورد توجه باشد چرا افراد زیادی از کمبود و ریزش موهای خود رنج می‌برند. در یک مطالعه بالینی در مردان طاس در مورد خواص روی نشان داد که این عنصر حیاتی می‌تواند باعث افزایش چگالی مو شود. همچنین در مطالعه دیگری در زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) نشان داد که مکمل روی به اثرات مفید بر روی تعدادی از علائم، از جمله آلوپسی (ریزش مو) اثر می‌گذارد.

۵- تقویت سلامت پوست

شاید این دسته از خواص روی بیشتر مورد نظر خانم‌ها باشند چرا که نقش بسیاری در درمان و پیشگیری از بیماری‌های پوستی از جمله آکنه، زگیل، روده‌ای، اگزما، پسوریازیس، شوره سر می‌شود.
از دیگر خواص روی در مورد پوست می‌توان به خواص روی در مورد محافظت پوست از اثرات مضر اشعه‌های آفتاب شاره نمود. این اشعه باعث پیری پوست و سرطان می‌شود؛ بنابراین ضد آفتاب‌هایی که حاوی اکسید تیتانیوم است می‌تواند در این رابطه مؤثر باشد.

شاید براتون جالب باشه:
نقش تغذیه در سلامت و زیبایی پوست

جمع بندی خواص روی

نکاتی که ذکر شد جهت آگاهی شما از خواص روی بود. برای اینکه از دوز مورد نیاز روزانه خود مطلع شوید لازم است به پزشک مراجعه نموده و با دادن آزمایش خون متوجه دوز مورد نیاز برای روی شوید.

 

پیشنهاد اسکای پیا برای شما:

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

یک پاسخ قرار دهید