خواص ویتامین e

0

آیا خواص ویتامین e برای بدن خبر دارید؟ ویتامین ای یک ویتامین جادویی است. این ترکیب تنها یک ویتامین نیست بلکه مجموعه از خواص مفید برای بدن است. این ترکیب که از جمله مواد قابل حل در چربی است نقش‌های بسیار مهم برای بدن به خصوص پوست مو ایفا می‌کند در این مقاله می‌خواهیم در مورد خواص ویتامین e صحبت کنیم. اگر شما نیز علاقه‌مند به دانستن فواید بی شمار این ترکیب شگفت انگیز هستید با ما همراه باشید.

ویتامین ای چیست

ویتامین ای از جمله ویتامین‌های محلول در چربی است. این ترکیب از جمله موادی است که خاصیت آنتی اکسیدانی دارند و برای حفاظت بدن در مقابل رادیکال‌های آزاد مفید است. این دسته از ترکیبات به دلیل محلول بودن در چربی نباید بیش از میزان توصیه شده مصرف شوند. چرا که به همراه خود می‌تواند عوارض مختلفی را داشته باشند.

خواص ویتامین e چیست

حفظ رطوبت پوست

بیشترین خواص ویتامین e در مورد پوست مو است. این ترکیب در بسیاری از محصولات پوست که جهت مرطوب کردن پوست به کار می‌روند یافت می‌گردد. این روغن را می‌توان برای استفاده در مواردی چون خشک بودن و پوسته پوسته شدن پوست استفاده کرد.

التیام زخم

برخی تحقیقات نشان می‌دهد که مکمل‌های vitamin e ممکن است بهبود زخم را بهبود بخشد. ممکن است روغن این vit ممکن است مزایای مشابهی داشته باشد اما تحقیقات کمی در مورد این موضوع وجود دارد.

پیشگیری از سرطان پوست

طبق تحقیقاتی که در سال ۲۰۱۳ انجام شد موش‌هایی که با این ترکیب تیمار شدند با وجود قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش احتمال کمتری برای ابتلا به سرطان داشتند. این نتایج بعضی از مشاهدات مربوط به این ترکیب را تائید می‌کرد ولی این موضع هنوز روی انسان آزمایش نشده است.

شاید براتون جالب باشه:
آموزش ساخت 3 ماسک خیار سریع و ساده

کاهش خارش پوست

یکی از خواص ویتامین e مربوط به اثرات التیام بخش پوست است. همچنین این ترکیب می‌تواند به کاهش اگزما نیز کمک کند.

پسوریازیس

حداقل یک مطالعه، خواص ویتامین e موضعی را به کاهش علائم پسوریازیس مرتبط کرده است. حتی بهتر، مطالعه نشان داد که عوارض جانبی جدی وجود ندارد. با این حال در این رابطه مطالعات بیشتری لازم است صورت گیرد. روغن ویتامین ای ممکن است گزینه‌ای مناسب برای افرادی باشد که می‌خواهند از داروهای تجویز شده و از پسوریازیس خفیف جلوگیری کنند.

جلوگیری یا به حداقل رساندن ظاهر زخم‌ها

یکی از خواص ویتامین e مربوط به بهبود اثرات زخم، جای جوش و… است. مواردی از این دست شاید ظاهر پوست و زیبایی آن را تهدید کند. این ویتامین می‌تواند به صورت موضعی در این مورد مؤثر باشد. نکته‌ای که وجود دارد این است که تحقیقات این موضوع را پشتیبانی نمی‌کنند. محققان مدت‌ها پیش گفته بودند که vit e، روی پوست، مکمل یا هر دو مصرف می‌شود، ممکن است زخم‌ها را درمان کند یا از ایجاد آن‌ها جلوگیری کند؛ اما تحقیقات این ادعا را پشتیبانی نمی‌کند و ارتباطی بین استفاده از vit e و پیشگیری از اسکار پیدا نکرده است. در مورد بعضی از افراد ممکن است استفاده موضعی از این vitamin واکنش آلرژیک ایجاد کند بنابراین لزوم مراجعه به پزشک در این مورد واجب است.

جلوگیری و یا کم رنگ شدن چین و چروک پوست

یکی از خواص Vitamin e که بسیار مورد توجه قرار می‌گیرد فواید آن در مهار چروک و خطوط موجود در پوست است. پوست خشک به نظر می‌رسد چروکیده‌تر از پوست مرطوب. مزایای مرطوب کننده روغن ویتامین ای ممکن است پوست را جوان‌تر و کم چروکیده کند. با این حال ادعا می‌کند که این ترکیب از چین و چروک‌ها جلوگیری می‌کند و با شواهد علمی پشتیبانی نمی‌شود. بهترین استراتژی برای جلوگیری از چین و چروک، جلوگیری از نور مستقیم خورشید و استفاده از کرم ضد آفتاب است.

شاید براتون جالب باشه:
اهمیت منگنز در بدن

پیشگیری از آفتاب سوختگی

مردم مناطقی گرم سیری شاید از این خواص Vitamin e بیشتر بهره بگیرند چرا که در معرض نور ماوراء بنفش آفتاب قرار دارند و می‌توانند دچار آسیب‌های بیشتری روی پوست خود شوند.

ارتقا سلامتی ناخن

خواص ویتامین e برای ناخن‌ها بی نظیر است کافی است یک‌بار امتحان کنید و اثرات آن در کاهش زرد شدن و ترک خوردگی ناخن‌ها را مشاهده نمایید. همچنین این ترکیب می‌تواند با حفظ رطوبت و در اطراف بستر ناخن‌ها از آن‌ها مراقبت و حمایت نماید.

خطرات

درست است که خواص vit e زیاد هستند ولی مضرات آن را هم باید در نظر گرفت. بزرگ‌ترین خطر مرتبط با مصرف این ترکیب یک واکنش آلرژیک است. این ترکیب پوست را تحریک می‌کند وممکن است مشکلات پوستی را بدتر کند. افراد مبتلا به سابقه واکنش‌های آلرژیک باید از این ماده اجتناب کنند و یا باید ابتدا آزمایشات حساسیت در یک ناحیه کوچک پوست انجام دهند. این آزمایش معمولاً در قسمت داخلی بازو انجام می‌شود.

ملاحظات

از آنجا که روغن آن‌ یک مکمل و یک محصول زیبایی است، اداره غذا و دارو ایالات متحده (FDA) آن را تائید نمی‌کند. این ممکن است به این معنی است که دو روغن این ماده ممکن است غلظت بالقوه‌ی متفاوت داشته باشند و اثرات متفاوتی را در یک فرد ایجاد کنند. بسیاری از محصولات این روغن شامل مواد اضافی است. در صورت عدم اطمینان در مورد ایمنی محصول، مهم است که برچسب را بخوانید و با پزشک مشورت کنید.

 

پیشنهاد اسکای پیا برای شما:

شاید براتون جالب باشه:
عوامل پوکی استخوان را بشناسید
اشتراک گذاری

درباره نویسنده

یک پاسخ قرار دهید