در هفته یازدهم بارداری وضعیت جنین و مادر چگونه است؟

0

جنین کوچک شما بیش از قبل حرکت می‌کند. برخی از زنان باردار در هفته یازدهم بارداری برخی از حرکت‌های جنین را احساس می‌کنند. او به سرعت در حال رشد است و از هفته قبل حدود یک سانتی‌متر بزرگ‌تر شده است. اندازه جنین بین ۴۱ تا ۴۴ میلی‌متر شده است و اندام‌های داخلی و بیرونی او در حال رشد است.

جنین در حال رشد است و تغییرات بیشتری نسبت به گذشته در او رخ می‌دهد. دندان‌های او که تا کنون به شکل یک تکه بود در زیر لثه‌هایش تقسیم می شود. پیشانی او بیش‌تر شکل‌گرفته و صاف‌تر می شود. اندام تناسلی کامل‌تر شده و گوش‌هایش رشد بیشتری می‌کند. جنین در این هفته از بارداری شما سکسکه نیز می‌کند. شما این حرکت‌های کوچک را درک نخواهید کرد.

ولی او حرکات شما را حس می‌کند. از این هفته می تواند ارتباط بهتری با مادر خود برقرار کند. اگر شما ضربه‌ای آرام به شکم خود بزنید او این ضربه را احساس کرده و تکانی می‌خورد. اگرچه به‌احتمال‌زیاد شما حرکت او را حس نمی‌کنید. وزن جنین در حدود ۷٫۹ گرم شده و به نظر می‌رسد رشدش تندتر از پیش است.

هفته یازدهم بارداری و علائم

وضعیت مادر در هفته یازدهم بارداری

زنان باردار در هفته یازدهم بارداری دچار تحولات بیشتری می‌شوند. علاوه بر تغییراتی که تا کنون احساس کرده‌اید از این هفته تغییر وزن محسوس‌تری را حس می‌کنید. در این هفته یا هفته آینده از بارداری خود تهوع و بیماری صبحگاهی از بین می‌رود و میل به غذا خوردن بیشتر می شود؛ بنابراین در این دو هفته شاهد افزایش وزن خواهید بود. اگر هنوز تهوع و استفراغ دارید احتمالاً افزایش وزن نیز نخواهید داشت و این موضوع کاملا طبیعی است. هنوز هم تغییرات هورمونی همراه شماست و می تواند خود را در رشد مو و ناخن نیز نشان دهد. برخی از زنان باردار افزایش رشد مو را گزارش می‌دهند. برخی افزایش بزاق دهان، چرب شدن مو، خشک‌تر شدن موهایی که قبلاً خشک بوده و علائمی از این دست به علت تغییرات جسمی دوران بارداری بروز پیدا می‌کنند.

شاید براتون جالب باشه:
هشدارها و مراقبت‌ها در هفته دوازدهم بارداری

 

میگرن در دوران بارداری

یکی از شایع‌ترین مشکلات بارداری میگرن و سردرد در این ایام است. سردردهای دوران بارداری که در بسیاری از زنان باردار دیده می شود در هفته یازدهم بارداری شما را رها نمی‌کند. نگران این موضوع نباشید. روش‌های بسیاری برای رهایی از این سردرد وجود دارد. مسکن‌ها را فقط به دستور پزشک و با مشورت او بخورید. مصرف هر نوع دارو از نوع شیمیایی یا گیاهی در دوران بارداری ممنوع است و ممکن است به جنین آسیب برساند باوجوداین تحمل سردردها برای مادران دشوار است و به این علت که دوران رویانی کوچولوی شما گذشته و شکل‌گیری اندام‌ها انجم شده است برخی پزشکان اجازه مصرف داروهایی مانند استامینوفن را می‌دهند.

روش‌های مقابله با سردرد می تواند انواع گوناگونی داشته باشد. با وجود اینکه سردردهای بارداری قابل‌پیشگیری نیستند و مصرف دارو نیز در این دوران توصیه نمی‌شود از این روش‌ها استفاده کنید. برای مثال استفاده از کمپرس آب سرد روشی مفید و تأثیرگذار برای کاهش سردرد بارداری است. دقت کنید که این روش‌ها برای همه زنان تجویز نشده است و برای مثال اگر شما سینوزیت دارید کمپرس آب سرد می تواند مشکلی جدید ایجاد کند.

هفته یازدهم بارداری و میگرن بارداری

ورزش در دوران بارداری

همه پزشکان ورزش در دوران بارداری را توصیه می‌کنند. ولی شما برای هر نوع ورزشی از پزشک خود مشورت بگیرید زیرا شرایط زنان باردار با یکدیگر متفاوت است. از انجام طولانی‌مدت ورزش خودداری کنید. حتی ورزش‌های آرام و سبکی که در طول دوران بارداری توصیه می شود نیز برای طولانی مدت مناسب نیستند. از انجام ورزش‌های سنگین حتی برای کوتاه‌مدت نیز خودداری کنید.

شاید براتون جالب باشه:
هفته پنجم بارداری و بایدها و نبایدهای آن

اگر به ورزش سنگین و سختی علاقه دارید حتماً در این مورد با پزشک خود مشورت کنید. توصیه عمومی پزشکان این است که زنان باردار از انجام حرکات سخت ورزشی خودداری کنند؛ و مراقب ضربه به شکم خود باشند. اگر علائم غیرطبیعی در طول ورزش مشاهده کردید به پزشک مراجعه کنید. درد در قفسه سینه، تنگی نفس، سرگیجه، خونریزی واژینال، ضعف عضلات و ترشح واژن از جمله علائم غیر طبیعی است که در صورت بروز هنگام ورزش کردن لازم است در مورد آن با پزشک خود صحبت کنید.

وزرش بارداری هفته یازدهم بارداری

 

نگران سقط جنین نباشید

محققان معتقدند که با وجود آنکه در هفته یازدهم بارداری احتمال سقط جنین وجود دارد ولی از هنگامی که صدای قلب نوزان شنیده می شود این احتمال به شدت کاهش‌یافته و تنها ۳ درصد است. نگرانی و استرس را کنار بگذارید و بدانید در مرحله‌ای هستید که دیگر از خطرها عبور کرده‌اید. در ماه آینده احتمال سقط از این نیز کمتر خواهد شد. به صدای قلب کودک خود گوش دهید و بدانید هیچ چیز به اندازه آرامش شما به او آرامش نمی‌دهد. او اکنون حرکات شما را درک می‌کند و به خوبی با مادر ارتباط می‌گیرد.

 

هشدارهای دوران بارداری

از مصرف داروهای گیاهی پرهیز کنید.

پاهای شما در طول دوران بارداری تا یک سایز افزایش خواهد داشت دقت کنید کفشی به اندازه و راحت به پا می‌کند.

از استعمال سیگار خودداری کنید. بهتر است همسر شما نیز در اطراف شما سیگار نکشد.

استرس خود را با آرامش جایگزین کنید.

در سفر لباس راحت بپوشید.

از مصرف نوشیدنی‌های الکلی خودداری کنید.

شاید براتون جالب باشه:
هفته چهارم بارداری و علائم آن

 

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

یک پاسخ قرار دهید