دکوراسیون داخلی آبی چطور در خانه به کار می‌رود؟

0

دکوراسیون داخلی آبی رنگ یکی از محبوب‌ترین انواع دکوراسیون داخلی خانه است. رنگ یکی از بااهمیت‌ترین و تاثیرگذارترین عناصر در دکوراسیون داخلی خانه به‌شمار می‌رود. با به‌کارگیری رنگ‌های مختلف می‌توان فضایی سازگار با روحیه هر شخص پدید آورد،زیرا رنگ‌ها تاثیرات فوق‌العاده‌ای بر احساس افراد دارند. رنگ آبی یکی از محبو‌ب‌ترین رنگ‌های چرخه رنگ است که حس صلح و آرامش را با خود به همراه دارد. این رنگ که سمبلی از آسمان آبی و دریای بی‌کران در طبیعت بوده، در ذهن هر فردی فضایی افقی و گسترده را تداعی می‌کند. رنگ آبی به دلیل ملایمت، لطافت و انتقال حس مثبت یکی از رنگ‌های کاربری دکوراسیون داخلی است.

دکوراسیون داخلی به رنگ آبی

با توجه به این‌که هر کدام از طیف‌های این رنگ دارای خاصیت روانشناختی متفاوتی هستند استفاده از آن‌ها با توجه به کارکرد فضا و سلیقه هر فرد صورت می‌گیرد. ازاین‌رو در این مقاله به کاربردهای مختلف رنگ آبی در کلیه فضاهای خانه اعم از اتاق نشیمن، آشپزخانه، اتاق خواب، اتاق کار و سرویس بهداشتی پرداخته شده است.

 

به‌کارگیری رنگ آبی در اتاق نشیمن

دکوراسیون داخلی آبی در اتاق نشیمن چگونه است؟ به‌کارگیری رنگ آبی در سالن پذیرایی بسیار کاربردی است زیرا آبی رنگ اجتماعی و برقراری ارتباط بوده و محیطی گرم و پرانرژی را به‌وجود می‌آورد. این رنگ تمایل به صحبت و گفت‌وگو را در افراد زنده می‌کند و با آرامش بخشیدن به فضا، موجب ایجاد محیطی صلح‌آمیز می‌شود. استفاده از طیف‌های تیره آبی  فضایی گرم و پرنشاط و طیف‌های ملایم فضایی باز و وسیع را پدید می‌آورند. از آن‌جایی که آبی رنگ سردی است استفاده از رنگ‌هایی مانند نارنجی و قرمز در کنار آن به فضا روح می‌بخشد و ترکیب رنگ زیبا و پویایی را را ایجاد می‌کند. تمام طیف‌های رنگ آبی با رنگ سفید متناسب هستند و هم‌نشینی آن‌ها در کنار هم، ترکیبی پاک، کلاسیک و دلنشین را به خانه‌ها هدیه می‌دهد. در ادامه به توصیف تعدادی از کاربردهای رنگ آبی در اتاق نشیمن پرداخته شده است.

دکوراسیون داخلی آبی اتاق نشیمن

ترکیب رنگ آبی، قرمز و زرد

دکوراسیون داخلی آبی در ترکیب با قرمز و زرد ویژگی‌های منحصر به فردی دارد. استفاده از سه رنگ آبی، قرمز و زرددر کنار یکدیگردر اتاق نشیمن به این اتاق جذابیت داده و روح زندگی را در آن جاری می سازد،درواقع  ترکیب رنگ‌های گرم وسردوتضاد بین یک دیوار آبی رنگ با مبلمانی که تم زرد داشته و با کوسن‌های قرمز و زرد آراسته شده، توجه همگان را جلب می‌کند. به‌کارگیری میز جلو مبلی، میز کنار مبلمان، گل‌های زرد رنگ و تابلویی از فضای سبز طبیعت، جلوه‌گری هر چه بیشتر اثاثیه را در زمینه آبی رنگ به نمایش می‌گذارد.

شاید براتون جالب باشه:
انواع شومینه مدرن خانه

دکوراسیون داخلی آبی و زرد و قرمز

دکوراسیون داخلی آبی و ترکیب با رنگ سفید

ترکیب بندی دکوراسیون داخلی آبی با رنگ سفید زیبایی خیره‌کننده‌ای ایجاد می کند. به‌کارگیری دو رنگ آبی و سفید در کنار یکدیگر، برای تمام فضاها ترکیب مناسبی بوده و به دلیل یادآوری عناصر طبیعت فضایی بکر را به وجود می‌آورد. هر شخص با توجه به سلیقه خود می‌تواند از طیف‌های متنوع رنگ آبی در ترکیب با رنگ سفید برای دکوراسیون منزل خود بهره گیرد. به عنوان نمونه استفاده از رنگ سفید برای دیوارها و سقف، مبلمان با ترکیبی از رنگ‌های آبی لاجوردی و سفید، قاب عکس‌های آبی با زمینه سفید و سفال‌های آبی چینی در دکور محیط پذیرایی به طرز فوق‌العاده‌ای زیبا است. همچنین استفاده از لوازم تزئینی نظیر کاسه، گلدان و بشقاب‌های دیواری با زمینه سفید آبی ظاهر شیک فضا را کامل می‌کند.

ترکیب رنگ آبی آسمانی و یاسی

استفاده از دو رنگ ملایم آبی آسمانی و یاسی در کنار هم، فضایی رمانتیک و رویایی را ایجاد خواهد کرد. انتخاب رنگ آبی آسمانی به عنوان رنگ اصلی و به‌کارگیری آن در رنگ دیوارها، سقف، مبلمان و فرش در ترکیب با لوازم جانبی به رنگ یاسی بسیار فوق‌العاده است. کوسن‌های مبل، تابلوی دیواری، حاشیه پرده و وسایل تزئینی به رنگ یاسی، لطافت و رقت خاصی به فضای پذیرایی می‌بخشد.

دکوراسیون داخلی آبی و صورتی

ترکیب رنگ آبی و صورتی پررنگ

استفاده از رنگ آبی آسمانی و سرخابی بسیار جوان‌پسند بوده و در عین ایجاد حس و حالی زنانه، زیبایی خاصی به محیط می‌بخشد. رنگ‌آمیزی دیوارها و استفاده از پرده‌هایی به رنگ آبی آسمانی در ترکیب با بخشی از مبلمان مانند کوسن‌ها و لوازم تزئینی نظیر گل‌ها به رنگ صورتی، فضایی با طراوت و پرانرژی را ایجاد می‌کند. دکوراسیون داخلی آبی همراه با صورتی ویژه و مدرن است.

 

به‌کارگیری رنگ آبی در آشپزخانه

نوع رنگ به‌کار گرفته شده در طراحی فضای آشپزخانه از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا بر روحیه افراد خانواده، زیبایی و جذابیت منزل تاثیر دارد. آبی رنگی کاربردی و مدرن در طراحی آشپزخانه به شمار می‌رود و استفاده از این رنگ انتخابی شیک و ایده‌آل است. رنگ آبی در انواع طیف‌های تیره و روشن وجود دارد و انتخاب نوع طیف یکی از مهمترین نکاتی است که باید مورد توجه قرار گیرد. در انتخاب رنگ برای دکوراسیون آشپزخانه بهتر است به‌جای استفاده از چند طیف رنگ آبی، ترکیبی از رنگ آبی با دیگر رنگ‌ها به‌کار گرفته شود. ترکیب رنگ آبی با رنگ‌های مشکی، طوسی، سفید و قرمز باعث جذابیت و زیبایی آشپزخانه خواهد شد. در ادامه به چند نمونه از کاربردهای رنگ آبی در آشپزخانه اشاره شده است.

شاید براتون جالب باشه:
استفاده از رنگ سبز در دکوراسیون داخلی خانه

دکوراسیون داخلی آبی در آشپزخانه

به‌کارگیری رنگ آبی در اتاق خواب

رنگ آبی به دلیل احساس آرامش و امنیتی که در فضا جاری می‌کند از قدیم به عنوان رنگ اتاق خواب‌ها مورد استفاده قرار می‌گرفت. از آبی به عنوان رنگ شب یاد می‌شود و اتاقی با این رنگ، افراد را برای خوابی آرام اماده می‌کند. رنگ آبی آرامش فکری و جسمی، اطمینان خاطر درونی و اعتماد به نفس را افزایش می‌دهد و استفاده از طیف‌های ملایم آن به علت لطافتی که دارند برای فضاهای شخصی مانند اتاق خواب بسیار مناسب هستند. در ادامه چند نمونه از ترکیب های آبی که در طراحی دکوراسیون اتاق بکار می‌روند، آورده شده‌اند.

دکوراسیون داخلی آبی در اتاق خواب

 

دکوراسیون داخلی آبی کاربنی و سفید

استفاده از رنگ آبی کاربنی برای دیوارها و به‌کارگیری اثاثیه‌هایی به رنگ سفید برای اتاق خواب، فضایی پرنشاط و لطیفی ایجاد می‌کند. تخت خواب، کمد پاتختی، گلدان و چراغ خواب سفیدرنگ در زمینه دیوار آبی رنگ به خوبی جلوه‌گری می‌کند. استفاده از روتختی سفید با طرح‌های آبی رنگ که دارای لبه‌های نرم و لطیف به حالت آبرنگی هستند، ظرافت خاصی به اتاق خواب می‌دهد.

دکوراسیون داخلی آبی کاربنی

ترکیب رنگ آبی کاربنی و قرمز

استفاده از رنگ قرمز در ترکیب با آبی یکی بهترین ایده‌های طراحی اتاق خواب پسرانه محسوب می‌شود زیرا رنگ پرتحرک قرمز پاسخگوی شور و هیجان وجود پسران است و در هم‌نشینی با رنگ آبی تعادل را در فضا برقرار می‌سازد. انتخاب موکت‌هایی به رنگ آبی کاربنی، به‌کارگیری رنگ قرمز و آبی کاربنی در سرویس خواب و استفاده از لوازم تزئینی پسرانه به رنگ قرمز، هیجان و انرژی را به فضای اتاق پسران القا می‌کند.

 

دکوراسیون داخلی آبی در اتاق کار

رنگ آبی تنش و فشارهای عصبی را کاهش می‌دهد و تمرکز ذهن و آرامش فکر و روح را به همراه دارد بنابراین رنگ بسیار مناسبی برای اتاق کار است. افرادی که دارای مشاغل تنش‌زا و پراسترس هستند، می‌توانند با استفاده از این رنگ انرژی مثبت و آرامش را در فضا جاری سازند.

شاید براتون جالب باشه:
چطور با تابلو نقاشی خانه‌ای زیباتر داشته باشیم؟

دکوراسیون داخلی آبی اتاق

 

به‌کارگیری دکوراسیون داخلی آبی در سرویس بهداشتی

رنگ آبی یکی از رنگ‌های رایج مورد استفاده در سرویس‌های بهداشتی به‌شمار می‌رود. این رنگ نشانگر آب بوده و این عنصر در طبیعت سمبل پاکی و طهارت است بنابراین استفاده از آن در سرویس‌های بهداشتی امری بدیهی محسوب می‌شود. استفاده از طیف‌هایی مانند آبی آکواریوم، آبی فیروزه‌ای و سبز-آبی که به رنگ آب بسیار نزدیک هستند، در سرویس‌های بهداشتی کاربرد بیشتری دارند. در ادامه به نمونه‌های از کاربرد رنگ آبی در سرویس‌های بهداشتی اشاره شده است.

دکوراسیون داخلی آبی در سرویس بهداشتی

ترکیب دکوراسیون داخلی آبی کم‌رنگ، هلویی و سفید

استفاده از رنگ آبی ملایم برای دیوارهای سرویس و انتخاب رنگ سفید برای گچ‌بری‌ها، قرنیزها و تزئینات بسیار مناسب است. اما برای اینکه فضا از حالت سردی خارج شود نیاز به وجود رنگی است که در حین گرما بخشیدن به آن با این فضای ملایم تضاد نداشته باشد. بنابراین به‌کارگیری کاشی‌هایی به رنگ صورتی ملایم یا هلویی برای کف، فضایی زنده‌تر ایجاد خواهد کرد.

ترکیب دکوراسیون داخلی آبی آکوآ، خاکستری و زرد کره‌ای

در تصویر نمونه، کل دیوار سرویس بهداشتی با استفاده از کاشی آکوآ دکور شده است. برای روح بخشیدن به رنگ یکنواخت این فضا، از خاکستری مایل به قهوه‌ای برای روشویی و کابینت، از رنگ کره‌ای برای دیوار پشت آن‌ها و از پادری قهوه‌ای رنگ استفاده شده تا علاوه بر حفظ ظاهر شیک و ملایم محیط جاذبه‌ای در آن به وجود آید.

دکوراسیون داخلی آبی

رنگ آبی به دلیل تاثیرات مثبت روان‌شناختی، یکی از رنگ‌های کاربردی در تمامی فضاهای خانه است. استفاده از طیف‌های مختلف این رنگ با رعایت هارمونی در کنار یکدیگر و یا در ترکیب با دیگر رنگ‌ها فضایی متفاوت ایجاد می‌کند. از آن‌جایی که آبی یکی از رنگ‌های سرد به‌شمار می‌رود، برای ایجاد فضایی پر تحرک و گرم این رنگ را با رنگ‌های پویا مانند قرمز و نارنجی به‌کار می‌برند. برای محیط‌های شخصی مانند اتاق خواب از طیف‌های ملایم این رنگ در ترکیب با رنگ سفید فضایی آرام را به وجود ‌می‌آورند. طیف‌های تیره آبی با ایجاد عمق و نقطه تمرکز، در فضاهایی که جلب توجه به نقطه خاصی مد نظر است، مورد استفاده قرار می‌گیرند. آبی تداعی کننده عناصر مهم طبیعت یعنی آسمان و آب است و به دلیل آرامشی که به انسان انتقال می‌دهد در طراحی دکوراسیون داخلی کاربرد زیادی دارد.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

یک پاسخ قرار دهید