دکوراسیون داخلی بنفش و نحوه استفاده از آن در خانه

0

دنیای ما سرشار از رنگ‌های متعددی است که بر روی سلامت جسم و آرامش روان ما اثر می‌گذارند. البته استفاده از رنگ‌های نامناسب در فضاهای خاص نیز می‌تواند تاثیرات نامطلوبی بر زندگی ما بگذارد. بهره‌مندی از رنگ‌های مناسب، یکی از آسان‌ترین راه‌هایی است که می‌توان برای ایجاد هارمونی و تعادل در آپارتمان استفاده کرد. دکوراسیون داخلی بنفش القا کننده صلح و انرژی است.

دکوراسیون داخلی بنفش

دکوراسیون داخلی بنفش

در طراحی دکوراسیون داخلی منزل، رنگ بنفش یکی از جادویی‌ترین رنگ‌ها به‌شمار می‌رود و  خانه‌ای با این دکوراسيون و طراحی، محل مناسبی برای آرامش افراد محسوب می‌شود. این رنگ نمادی از شجاعت، مديريت و قاطعيت ميزبان را به نمایش می‌گذارد و مهربانی و صميميت او را منتقل می‌کند. از نظر فنگ‌شویی که یک اصل باستانی برای یافتن مناسب‌ترین دکوراسیون و چیدمان اشیا است، این رنگ اشرافی و درعین‌حال روحانی، با عقل، خرد و وقار ارتباط دارد و به‌عنوان رنگ ثروت شناخته می‌شود. ازاین‌رو نوشتار حاضر سعی دارد از جنبه‌های مختلف نظیر طراحی، روانشناسی، طبیعت و فلسفه به بررسی رنگ بنفش در دکوراسیون داخلی و تاثیرات استفاده از این رنگ بپردازد.

 

رنگ بنفش و ویژگی‌های دکوراسیون داخلی بنفش

رنگ بنفش به‌عنوان رنگی اسرارآمیز مورد توجه بسیاری از مردم است. این رنگ از ترکیب دو رنگ قرمز و آبی ایجاد شده و می‌تواند هم به‌عنوان یک رنگ گرم و هم به‌عنوان یک رنگ سرد مورد استفاده قرار گیرد. رنگ بنفش هماهنگی و تعادلی بین انرژی و هیجان رنگ قرمز و آرامش و سکون رنگ آبی برقرار می‌کند. تمامی طیف‌های رنگی آن از جمله یاسی، ارغوانی و بنفش تیره مخملی، باعث ایجاد زیبایی، درخشش و گیرایی خاصی در دکوراسیون منزل می‌شوند. بنفش موزون، آرامش‌بخش، سلطنتی و مجلل بوده و به ایجاد صلح و آرامش، برتری، ملایمت، احترام، کاهش سروصدا و کاهش فشار خون و ترشح غدد بسیار فعال کمک می‌کند.

رنگ بنفش به‌عنوان یکی از پرطرفدارترین رنگ‌ها، در طراحی فضاهای مجلل و باشکوه کاربرد دارد. این رنگ نویی حس تجمل و اشرافی را القا می‌کند و می‌تواند دکوراسیون و فضای خانه را مجلل‌تر از آنچه هست نشان دهد. خانه‌ای با دکوراسیون رنگ بنفش، محل مناسبی برای آرامش افراد و همچنین خلاقیت و تفکر آن‌ها به حساب می‌آید.

این رنگ در طیف‌های تیره‌تر خود با شکوه و جلال و در طیف‌های کم‌رنگ‌تر با تمدد اعصاب و محیط‌های آرامش‌بخش ارتباط دارد. خنک‌ترین سایه‌های بنفش آرامش‌بخش‌ترین آن‌ها محسوب می‌شوند. رنگ بنفش مایل به آبی حس تنهایی و بنفش مایل به قرمز تسلط یک حالت روحانی را به دیگران القا می‌کند. استفاده از این رنگ در اتاق مطالعه و غذاخوری و همچنین فضای بازی مورد استفاده برای بچه‌های علاقمند به رنگ بنفش مناسب است. طیف‌های کم‌رنگ‌تر بنفش در اتاق‌خواب، ارغوانی تیره برای اتاق‌های غذاخوری و یاسی کم‌رنگ اغلب برای اتاق‌های نشیمن رسمی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

شاید براتون جالب باشه:
پیشنهاداتی برای طراحی دکوراسیون آشپزخانه

دکوراسیون داخلی بنفش

خانه‌آرایی با رنگ بنفش

در هنگام استفاده از رنگ‌های فرعی نظیر بنفش در دکوراسیون منزل، بهتر است از ترکیب آن با رنگ‌های اصلی و فرعی دیگری استفاده شود که از هماهنگی و یا تضاد بیشتری باهم برخوردار هستند. این تضاد می‌تواند جذابیت و زیبایی منزل شما را افزایش دهد. بنفش از دسته رنگ‌های بسیار شاد و آرامش‌بخشی به‌شمار می‌رود که استفاده از آن در دکوراسیون داخلی می‌تواند چشمان هر بیننده‌ای را به خود جلب کند. از نظر روانشناسی بنفش رنگی شاهانه محسوب می‌شود، به سبب اینکه در گذشته رنگی نادر بود و تنها پادشاهان و افراد خاص به آن دسترسی داشتند. برای افزایش جلوه و زیبایی این رنگ می‌توان از ترکیب آن با رنگ‌های مکمل دیگر استفاده کرد. در ادامه به معرفی ترکیب‌های بی‌نظیر این رنگ اسرارآمیز با سایر رنگ‌ها پرداخته می‌شود.

 

ترکیب رنگ بنفش با رنگ خنثی سفید

 سفید از جمله رنگ‌هایی است که به سادگی با سایر رنگ‌ها ترکیب می‌شود. اما ترکیب سفید و بنفش زیبایی بی‌حدوحصری را به‌وجود می‌آورد. این رنگ به‌شدت موجب خودنمایی رنگ بنفش در دکوراسیون داخلی منزل می‌شود. ازاین‌رو برای تزئین اتاق‌های مهم خانه مانند پذیرایی، نشیمن، اتاق‌خواب و فضای غذاخوری بسیار مناسب است. به‌طورکلی ترکیب این دو رنگ باعث به‌وجود آمدن فضایی بسیار آرامش‌بخش، شیک و روشن می‌شود.

 

ترکیب رنگ بنفش با آبی

آبی از جمله رنگ‌های بسیار آرامش‌بخش محسوب می‌شود. هر ترکیبی از رنگ آبی با بنفش آرامشی توصیف نشدنی را ایجاد می‌کند. این ترکیب موجب افزایش زیبایی دکوراسیون منزل می‌شود و عمق و روح تازه‌ای به محیط می‌بخشد.

 

ترکیب رنگ بنفش با قهوه‌ای تیره

با استفاده از دو رنگ بنفش و قهوه‌ای تیره می‌توان ترکیبی متفاوت و خاص ایجاد کرد. این ترکیب رنگی بیشتر برای محیط اتاق‌خواب مورد استفاده قرار می‌گیرد. از نکات حائز اهمیت در این زمینه می‌توان به عدم استفاده از رنگ بنفش بسیار تیره در کنار ترکیبات رنگی قهوه‌ای اشاره کرد. بهترین ترکیب رنگی استفاده از بنفش یاسی، یا بنفش خاکستری در کنار قهوه‌ای سوخته یا خاکی است.

دکوراسیون داخلی بنفش رنگ

ترکیب رنگ بنفش با سبز

ترکیب دو رنگ سبز ملایم و بنفش اسرارآمیز، جذابیت فوق‌العاده‌ای در محیط ایجاد می‌کند که نمی‌توان چشم از آن برداشت. ترکیب این دو رنگ آرامشی از جنس طبیعت را به همراه دارد. بهترین ترکیب برای این دو رنگ، استفاده از طیف‌هایی از رنگ بنفش نظیر بنفش خاکستری است که از رنگ‌های خنثی بهره می‌برند.

شاید براتون جالب باشه:
نکات کلیدی برای طراحی دکور سرویس بهداشتی کوچک

 

ترکیب رنگ بنفش و نارنجی

دو رنگ بنفش و نارنجی در کنار هم ترکیبی متعادل و بی‌نظیر از رنگ‌ها را ایجاد می‌کنند. استفاده از این رنگ در طراحی کوسن‌ها، فرش و گلدان‌ها، زیبایی و جلوه بیشتری به رنگ بنفش می‌بخشد.

 

ترکیب رنگ بنفش و صورتی

استفاده از دو رنگ صورتی و بنفش در دکوراسیون منزل، از رنگ‌های مناسب برای اتاق کودکان محسوب می‌شوند. ترکیب این دو رنگ، حس آرامش کودکان را در محیطی زیبا و دوست داشتنی افزایش می‌دهد.

دکوراسیون داخلی بنفش

دکوراسیون داخلی بنفش

ترکیب رنگ زرد و بنفش

استفاده از طیف‌های روشن بنفش با رنگ زرد لیمویی یا نارنجی، ترکیب زیبایی را ایجاد می‌کند اما برای اتاق‌های عمومی خانه نظیر نشیمن و پذیرایی مناسب نیست. دو رنگ زرد و بنفش تکمیل‌کننده یکدیگر هستند، ازاین‌رو می‌توانند موجب ایجاد آرامش، زیبایی و نور و روشنی محیط شوند. توجه داشته باشید بهره‌مندی از این ترکیب در یک حالت ملایم و یا تند مناسب است.

 

ترکیب بنفش و بنفش

با استفاده از طیف‌های متفاوت رنگ بنفش می‌توان ترکیب بی‌نظیر و شگفت‌انگیزی خلق کرد. ازاین‌رو به‌کارگیری طیف‌های متنوع از بنفش نظیر ارغوانی، یاسی و یا بنفش خاکستری درکنار بنفش پررنگ مایل به صورتی به فضا روح تازه‌ای می‌بخشد.

 

رنگ بنفش در دکوراسیون بخش‌های مختلف خانه:

طراحی دکوراسیون داخلی منزل موجب هماهنگی و جلوه بخشیدن به رنگ‌ها، لوازم و سایر اشیای موجود در یک اتاق یا ساختمان است. رنگ بنفش نیز همانند سایر رنگ‌ها از طیف‌های متنوعی بهره می‌برد که هرکدام از آن‌ها به قسمتی از دکوراسیون خانه جلوه می‌بخشند.

دکوراسیون داخلی بنفش

اتاق پذیرایی و نشیمن

استفاده از رنگ بنفش برای رنگ کاغذ دیواری و یا رنگ لوازم خانه در اتاق نشیمن و پذیرایی ایده بسیار مناسبی است. ترکیب این رنگ با زرد و یا سفید موجب ایجاد آرامش و تعادل انرژی در محیط می‌شود.

 

آشپزخانه

استفاده از کابینت‌های براق با رنگ بنفش تمیزی و دلنشین بودن محیط آشپزخانه را به همراه دارد. نکته قابل توجه در استفاده از این رنگ، ترکیب آن با رنگ سفید و مشکی است. به‌طوری‌که رنگ مشکی را برای کابینت‌های قسمت پایین و سرامیک و میز را به رنگ سفید انتخاب کنید.

 

اتاق‌خواب

اتاق‌خواب بخشی از خانه است که با طراحی مناسب به داشتن یک خواب راحت بعد از فعالیت روزانه کمک می‌کند. برای این منظورمی‌توان طیف‌های متنوعی از رنگ بنفش را با سبز، قهوه‌ای و بنفش روشن ترکیب کرد و به آن شادی و گرما بخشید.

 

حمام و دستشویی

با استفاده از رنگ بنفش در حمام و دستشویی می‌توان به حفظ جلوه پاکیزگی محیط کمک کرد.

دکوراسیون داخلی بنفش

 

نکاتی در زمینه استفاده از رنگ بنفش

استفاده از رنگ‌های آرامش‌بخش نظیر آبی، سبز و بنفش برای فضاهای استراحت مناسب هستند. رنگ‌های خنک و ملایم جوی راحت و تسکین‌دهنده ایجاد می‌کنند.

شاید براتون جالب باشه:
ایده‌های خلاقانه برای کاغذ دیواری خانه

برای استفاده از رنگ ارغوانی نیاز به دقت فراوانی وجود دارد. اگرچه رنگ بنفش و ارغوانی نمادی از سلامت و احساسات عاشقانه محسوب می‌شوند، اما در طبیعت تنها جنبه تزئینی و هنری دارند. ازاین‌رو استفاده بسیار کم از آن درکنار رنگ‌های طبیعی قوی نظیر سبز و زرد، به شما در خلق یک دکوراسیون زیبا کمک می‌کند.

در طراحی یک دکوراسیون متفاوت باید به تناسب استفاده از رنگ‌ها توجه شود. به‌عنوان‌مثال برای اتاق‌خواب باید حداکثر ۳۰ درصد از فضا را به رنگ بنفش اختصاص داد.

ترکیب رنگ

ترکیب رنگ بنفش و سفید در کنار هم باعث ایجاد فضایی سرد می‌شود. ازاین‌رو می‌توان از رنگ قرمز و یا آجری برای روح بخشیدن به فضا استفاده کرد.

استفاده از رنگ بنفش برای اتاق‌خواب تمامی افراد از جمله کودک، میانسال، زن و مرد مناسب است. اما باید به این نکته توجه کرد که استفاده بیش از حد آن باعث تیره شدن فضای اتاق می‌شود.

استفاده از دو رنگ آبی و بنفش، ترکیب فوق‌‎العاده‌ای را ایجاد می‌کند. اما بهره‌مندی از یک رنگ خنثی در کنار بنفش تیره و آبی فیروزه‌ای، زیبایی دو چندانی را به فضای اتاق شما خواهد بخشید.

 

سخن آخر

در دنیای پرهیاهو و رنگارنگ اطرافمان، نیاز به آرامش و آسایش در زندگی و به‌ویژه در خانه بیشتر از گذشته احساس می‌شود. ازاین‌رو طراحی دکوراسیون منزل آنگونه که با روحیات و نیازهای انسانی و قوانین روانشناسی هماهنگ بوده و نیز بر پایه علم معماری، تناسب و رنگ‌شناسی باشد، در حیطه وظایف یک طراح دکوراسیون داخلی به‌شمار می‌رود. طراح باتوجه‌به این علوم و همچنین شناخت نیازها و روحیات شما می‌تواند طرحی بدیع و خاص برای دکوراسیون منزل شما ایجاد کند.

بهره‌مندی از رنگ‌های مناسب، یکی از آسان‌ترین راه‌هایی است که می‌توان برای ایجاد هارمونی و تعادل در آپارتمان استفاده کرد. رنگ بنفش به‌عنوان رنگی اسرارآمیز مورد توجه بسیاری از مردم است. ازاین‌رو با استفاده از این رنگ می‌توان زیبایی، درخشش و گیرایی خاصی در دکوراسیون منزل خلق کرد. افزون‌براین رنگ بنفش به‌عنوان یکی از پرطرفدارترین رنگ‌ها، به ایجاد صلح و آرامش، برتری، ملایمت، احترام، کاهش سروصدا و کاهش فشار خون و ترشح غدد بسیار فعال کمک می‌کند.

 

پیشنهاد اسکای پیا برای شما:

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

یک پاسخ قرار دهید