استفاده از رنگ سبز در دکوراسیون داخلی خانه

0

دکوراسیون داخلی با استفاده از رنگ‌های خاص و اصلی بخش مهمی از تغییرات داخلی و طراحی داخلی خانه است. رنگ سبز یکی از رنگ‌های سرد چرخه رنگ است که از ترکیب دو رنگ زرد و آبی به‌دست می‌آید. این رنگ تداعی کننده رشد گیاهان و نمادی از تجدید حیات و بهار است. رنگ سبز آرامش و سکوت را به همراه دارد و سرزندگی و شادابی طبیعت را در وجود افراد زنده می‌کند. این رنگ به علت ارتباط با طبیعت در فرهنگ اسلامی جایگاه ویژه‌ای دارد زیرا اسلام بهشت را مکانی سرسبز توصیف می‌کند.

 

"<yoastmark

چرا رنگ سبز؟

رنگ سبز جلوه‌گر طبیعت در حاصل‌خیزترین زمان آن است بنابراین به عنوان رنگ تولید مثل و عشاق نیز شناخته می‌شود. توجه به این رنگ نگرش ذهنی مثبتی را به وجود آورده و احساس ثبات و امنیت ایجاد ‌می‌کند. از این رو در دکوراسیون داخلی از آن استفاده می‌کنند. رنگ سبز را می‌توان در تمام فضاهای خانه از جمله اتاق خواب و اتاق کار استفاده کرد. برای ایجاد محیطی آرام و به دور از دغدغه در خانه رنگ سبز بسیار کاربردی است زیرا استرس را کاهش می‌دهد و با آرام کردن ذهن و دور کردن نگرانی‌ها سلامتی و آسایش را به انسان‌ها هدیه می‌دهد. از این‌رو در این مقاله نمونه‌هایی از کاربردهای رنگ سبز در دکوراسیون فضاهای مختلف خانه شرح داده شده است.

 

"<yoastmark

 

به‌کارگیری رنگ سبز در سالن پذیرایی

استفاده از رنگ سبز در فضای داخلی خانه ارتباط خوبی بین فضای داخلی و بیرونی برقرار می‌سازد.

با وجود این‌که این رنگ در دسته رنگ‌های سرد قرار دارد اما نشانگر تولد و زندگی است و آرامش و حس گرم و مثبتی را به همراه دارد. به‌کارگیری این رنگ در سالن‌هایی که آفتابگیر هستند با یادآوری طبیعت جلوه‌ی زیبایی ایجاد می‌کند. افرادی که فضاهای شلوغ و نامنظم را نمی‌پسندند، می‌توانند از رنگ سبز برای ایجاد تعادل و آرام کردن فضا استفاده کنند.

این رنگ حس آرامش و تعادل فکری، هماهنگی، ایمنی، شور و نشاط را در فضا جاری می‌سازد. رنگ سبز خانه را آرام، دلباز و آراسته نشان می‌دهد و در بهبود روابط عمومی افراد گوشه‌گیر بسیار تاثیرگذار است. استفاده از این رنگ در اتاق پذیرایی محیطی دوستانه و صمیمی با انرژی مثبت، برای مهمانان ایجاد می‌کند. در ادامه به چند نمونه از کاربردهای رنگ سبز در اتاق پذیرایی اشاره شده است.

 

"<yoastmark

ترکیب رنگ سبز و صورتی در دکوراسیون داخلی

استفاده جزئی از رنگ‌های شاد در کنار رنگ‌های سرد فضا را متعادل کرده و حس گرمی در آن ایجاد می‌کند. انتخاب رنگ سبز بهاری برای دیوار، رنگ کرمی برای مبلمان به همراه پرده‌ها و کوسن‌هایی از ترکیب رنگ سبز، کرمی و صورتی علاوه بر تنوع، فضایی جوان‌پسندانه به‌وجود ‌می‌آورد که  احساس شادمانی را انتقال می‌دهد.

شاید براتون جالب باشه:
نکات کلیدی برای طراحی دکوراسیون منازل کوچک

 

ترکیب رنگ سبز ‌کم‌رنگ و سفید

رنگ‌آمیزی دیوارها به رنگ سبز خیلی روشن در ترکیب  با ستون‌ها و سقف‌های سفید رنگ، بسیار متناسب است. با انتخاب طیف‌هایی از رنگ سبز برای مبلمان راحتی، لوازم دکوری و پرده‌ها می‌توان اتاق نشیمن را شیک و زیبا جلوه داد.

 

ترکیب رنگ سبز با رنگ مشکی و سفید

رنگ سبز را می‌توان با رنگ‌های زیادی از جمله رنگ‌های خنثی مانند سفید و مشکی هماهنگ کرد. اشاره‌های جزئی به این رنگ در فضای خانه، محیط را شاد و طبیعی جلوه می‌دهد. با به‌کارگیری رنگ سبز برای کوسن‌ها، پرده‌ها، دیوار تاکیدی، قالیچه یا وسیله‌های تزئینی، می‌توان به راحتی و با حداقل هزینه رنگ سبز را وارد فضای نشیمن کرده و دکوراسیونی بانشاط و پرانرژی ایجاد کرد.

"<yoastmark

 

به‌کارگیری گیاهان به عنوان نمادی از رنگ سبز

رنگ سبز نشانگر طبیعت است اما اگر استفاده از این رنگ مطابق سلیقه افراد نباشد، می‌توان با به‌کارگیری گیاهان که نمودی از این رنگ هستند به فضای خانه جان بخشید. طراحی دیواری از گیاهان علاوه بر برقراری ارتباط فضای خانه با طبیعت، باعث ایجاد توازن و حس طراوت در خانه می‌شود.

"استفاده

ترکیب رنگ سبز بالنگ، گندمی و قهوه‌ای

به‌کارگیری رنگ سبز بالنگ برای دیوارها، مبلمان و پرده‌ها ایده جالبی است. استفاده از میزی ساخته شده با الوارهای چوبی و فرشی قهوه‎ای رنگ، فضایی ایده‌آل را برای اتاق نشیمن ایجاد می‌کند. رنگ مبلمان اهمیت ویژه ای دارد. اگر مبلمان ترکیبی از رنگ گندمی، قهوه‌ای و سبز بالنگ داشته باشد به علت تناسب با دیگر لوازم، مجموعه‌ای دوستانه و صمیمی را شکل می‌دهد.

 

دکوراسیون داخلی با ترکیب رنگ سبز و آبی

رنگ سبز و آبی دو رنگ فراوان در طبیعت هستند و به‌کارگیری آن‌ها در اتاق پذیرایی با تداعی آسمان، دریا و طبیعت سرسبز آرامش را به انسان هدیه می‌دهد. یکی از محبوبت‌ترین نوع استفاده از ترکیب رنگ سبز و آبی در دکوراسیون سالن پذیرایی تلفیق این دو رنگ در دیوارها است. استفاده از طرح آبی بر روی دیوار ساده سبز یا تابلوهای با زمینه آبی در دیوارهای به رنگ سبز حس آرامش را به ساکنین القا می‌کند.

"سبز

 

 

به‌کارگیری رنگ سبز در آشپزخانه

رنگ سبز در آشپزخانه می‌تواند در کابینت‌ها، دیوارها، میز غذا خوری و حتی در لوازم آشپزخانه جلوه‌گر شود و حس امید، آرامش را ایجاد کند. استفاده از رنگ سبز در دیوار آشپزخانه شفافیت و تمیزی را به رخ می‌کشد. به‌کارگیری از این رنگ در کابینت‌ها در ترکیب با رنگ مشکی و قهوه‌ای جلوه‌ای متفاوت دارد. از آن‌جایی که استفاده از تک رنگ سبز ممکن است بعد از مدتی کسل کننده شود؛ انتخاب رنگ‌های مناسبی مانند سفید، خاکستری، مشکی و یا قرمز در کنار آن به فضا تنوع می‌دهد. در ادامه چند نمونه از ایده‌های به‌کارگیری این رنگ در آشپزخانه آورده شده است.

رنگ سبز در آشپزخانه

رنگ سبز در آشپزخانه

یک ایده مدرن:ترکیب رنگ سبز و مشکی 

در دکوراسیون داخلی مدرن استفاده از رنگ مشکی و ترکیب آن با سایر رنگ‌ها رواج دارد. در آشپزخانه‌های بزرگ و دلباز می‌توان تمامی کابینت‌ها را به رنگ سبز انتخاب کرد اما برای آشپزخانه‌های کوچک به‌کارگیری یک رنگ دیگر در کنار رنگ سبز چهره آشپزخانه را متفاوت جلوه می‌دهد. به عنوان مثال ترکیب رنگ سبز و مشکی فضایی هماهنگ را در آشپزخانه ایجاد کرده است.

شاید براتون جالب باشه:
پیشنهاداتی برای طراحی دکوراسیون آشپزخانه

"<yoastmark

 

به‌کارگیری کاشی‌های سبز رنگ

استفاده از کاشی‌های سبز رنگ یکی از راهکارها و ایده‌های جالب به‌کارگیری رنگ سبز در آشپزخانه است. رنگ سبز در آشپزخانه القا کننده حس طبیعت است. در بسیاری از رستوران‌ها برای القای حس سلامت از رنگ سبز استفاده می‌شود. این رنگ همچنین در تلفیق با رنگ سفید محیطی شیک و مدرن را می‌سازد. استفاده از کاشی‌های سبز رنگ در دکوراسیون داخلی آشپزخانه نشان دهنده سلامت و مدرن بودن خانواده است.

 

ترکیب رنگ سبز با نارنجی

در آشپزخانه‎هایی که دارای دیوارهای سبز رنگ هستند با استفاده جزئی از رنگ نارنجی می‌توان محیط را دلنشین‌تر و جذاب‌تر جلوه داد. به عنوان مثال رنگ نارنجی ظروف و صندلی می‌تواند با ایجاد حس طراوت تاثیر خوبی بر فضای کلی آشپزخانه داشته باشد.

دکوراسیون داخلی با ترکیب رنگ‌های سبز و نارنجی جلوه فراوانی به خانه می بخشد و انرژی بسیاری دارد. در عین حال تلفیق حس آرامش رنگ سبز با هیجان رنگ نارنجی حس تعادل را در خانه افزایش می‌دهد. استفاده از رنگ سبز و نارنجی یا سبز و زرد با ایجاد حس شادی، هیجان و تنوع، ترکیبی بسیار مناسب برای اتاق خواب کودکان است.

"<yoastmark

به‌کارگیری رنگ سبز در اتاق خواب

رنگ سبز فشار خون را در رگ‌های خونی کاهش داده و بر دستگاه عصبی انسان تاثیر آرام‌بخشی دارد. این رنگ باعث بهبود اختلالات خواب شده و در رفع خستگی، توازن و آرامش اعصاب موثر است. رنگ سبز از شدت بیماری کلاستروفوبی یا ترس از فضاهای بسته می‌کاهد و در از بین بردن خاطرات بد موثر است. بنابراین استفاده از این رنگ در اتاق خواب تاثیر خوبی خواهد داشت. افراد بسیاری رنگ سبز را آرامش بخش می‌دانند و از این رو آن را برای دکوراسیون داخلی اتاق خواب به کار می‌برند.

 

ترکیب رنگ سبز و قهوه‌ای در دکوراسیون داخلی

رنگ سبز یادآور طبیعت است و به همین دلیل هماهنگی خوبی با رنگ قهوه‌ای دارد. اگر در اتاق خواب وسایل چوبی زیادی وجود دارد استفاده از رنگ سبز برای سرویس خواب، پرده و همچنین فرش بسیار کاربردی خواهد بود. ترکیب این دو رنگ در دکوراسیون داخلی خانه در خانه‌ افراد طرفدار محیط زیست دیده می‌شود.

شاید براتون جالب باشه:
هنرهای دستی بر روی نرده‌های چوبی راه‌پله

"<yoastmark

ترکیب رنگ سبز و سفید

برای افرادی که دچار روزمره‌گی شده‌اند تغییر رنگ اتاق خواب به سبز، طراوت و سرزندگی را در وجود آن‌ها زنده می‌کند، زیرا علاوه بر انتقال آرامش، با ایجاد نشاط، یکنواختی فضا را از بین می‌برد. با رنگ آمیزی دیوارها به رنگ سبز و استفاده از تخت و لوازم تزئینی به رنگ سفید، فضایی چشم‌گیر ایجاد می‌شود.

دکوراسیون داخلی سبز

دکوراسیون داخلی سبز و سفید

 

به‌کارگیری رنگ سبز در اتاق کار

سبز رنگی الهام بخش است که باعث ایجاد نوآوری در ذهن می‌شود. طبق پژوهش روانشناسان دانشگاه مونیخ در سال ۲۰۱۱، توجه به رنگ سبز، ذهن انسان را برای پردازش و انجام کارهای خلاقانه تحریک می‌کند. بنابراین افرادی که در کار خود به خلاقیت نیاز دارند می‌توانند از این رنگ در اتاق کارشان بهره گیرند.

افرادی که در اتاق کار خود ساعات طولانی با کامپیوتر کار می‌کنند برای استراحت چشمانشان باید از رنگی استفاده کنند که به آن‌ها آرامش دهد. رنگ سبز گزینه بسیار مناسبی برای اتاق کار این افراد است و می‌توانند هر نیم ساعت با نگاه کردن به این رنگ چشم‌ها را التیام بخشند. رنگ سبز باعث تمرکز بیشتر بر روی کارها و در نتیجه سرعت عمل بخشیدن به کارها می‌شود.

"<yoastmark

استفاده از رنگ سبز در دکوراسیون حمام

رنگ سبز برای تقویت سلامتی، ایجاد نیرویی دوباره و کاهش خستگی بسیار تاثیرگذار است. بنابراین استفاده از آن برای دکوراسیون حمام که پس از یک روز طولانی، استحمام در این محیط خستگی را از تن می‌زداید، بسیار تاثیر دارد.

"<yoastmark

ترکیب رنگ سبز فسفری و سفید

زمانی که در سرویس بهداشتی نور طبیعی زیادی می‌تابد، می‌توان با رنگ سبز فسفری فضا را متعادل ساخت. اما باید در نظر داشت نور مصنوعی محیط به حدی باشد که زمان نبودن خورشید هم، فضا را پرنور نگه دارد. رنگ فسفری در کنار رنگ چوبی روشن، رنگ سفید و استیل ترکیب مناسبی ایجاد می‌کند.

 

رنگ سبز در طراحی و دکوراسیون داخلی خانه 

رنگ سبز بعد از رنگ آبی به عنوان یکی از محبوب‌ترین رنگ‌های دنیا شناخته می‌شود. به‌کارگیری این رنگ در فضای خانه به عنوان رنگ طبیعت، باعث پیوند محیط داخل خانه با فضای بیرونی می‌شود. رنگ سبز را سمبل تولد دوباره، جوانی، توازن و آرامش می‌دانند و استفاده از آن در فضای خانه محیطی آرام و متعادل را به وجود می‌آورد. از آنجایی که این رنگ فراوان‌ترین رنگ طبیعت است چشم به دیدن آن عادت داشته و هیچ نیازی به تنظیم شبکیه ندارد.

بنابراین استفاده از آن در اتاق کار نقشی کاربردی بر سلامتی افراد دارد. همچنین تقویت حس خلاقیت توسط رنگ سبز، یکی دیگر از دلایل به‌کارگیری این رنگ در اتاق کار است. استفاده از رنگ سبز در دیگر فضاهای خانه به علت ایجاد حس طراوت و یادآوری طبیعت، در برقراری آرامش روح و جسم بسیار تاثیرگذار است.

دکور سبز

دکور سبز

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

یک پاسخ قرار دهید