سبک‌‌ شرقی دکوراسیون داخلی چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

0

دکوراسیون داخلی به سبک شرقی که با نام «اورینتال» نیز شناخته می‌‌‌شود، با توجه به ویژگی‌‌‌های فراوان و منحصر به فردش، افراد بسیاری را نسبت به استفاده از آن، در منازل خود راغب گردانده است. این سبک برگرفته شده از دکوراسیون کشورهایی نظیر چین و ژاپن بوده و همچنین می‌‌‌تواند ضمن برقرارسازی هارمونی مناسب در فضای منزل با القای حس آرامش، میزان استرس را در افراد به طرز چشم‌‌‌گیری کاهش می‌‌‌دهد.

دکوراسیون داخلی شرقی

شاید همه ما هنگام جستجو در اینترنت، خواندن مجلات یا کتاب‌‌‌ها، تماشای برنامه‌‌‌های تلویزیونی و … به تصویر یا مطلبی جذاب درباره دکوراسیون داخلی برخورد کرده باشیم و بخواهیم آن سبک یا طرح را در فضای منزل خود اجرا کنیم. به همین دلیل اکثر افراد، زمانی که سبک خاصی از دکوراسیون داخلی نظرشان را به سمت خود جلب می‌‌‌کند، در اولین اقدام و بدون فوت وقت، با تقلید از همان مطلب یا تصویر، نسبت به تغییر دکوراسیون منزلشان اقدام می‌‌‌ورزند؛ اما پس از اتمام کار، نتیجه حاصل شده فرسنگ‌ها با چیزی که در ذهن خود پرورانده بودند، فاصله خواهد داشت.

 

چطور دکوراسیون داخلی خانه را تغییر دهیم؟

برای انتخاب و پیاده‌‌‌سازی دکوراسیون داخلی، افراد می‌‌‌بایست با مطالعه و کسب اطلاعات اولیه در زمینه دکوراسیون داخلی، بهترین سبک را برای منزل خود برگزینند. ما در این مقاله ضمن بررسی سبک‌‌‌های شرقی دکوراسیون داخلی که امروزه در بسیاری از کشورها بالاخص ایران، طرفداران بسیاری را به سمت خود جلب کرده‌‌‌اند؛ سبک‌‌‌های چینی، ژاپنی و هندی را که به عنوان ریشه و پایه‌‌‌‌‌‌ سبک‌‌‌های شرقی دکوراسیون داخلی شناخته می‌‌‌شوند را معرفی و مورد مطالعه قرار خواهیم داد.

 

شناخت کلی از سبک‌‌‌های شرقی دکوراسیون داخلی

سبک‌‌‌های شرقی دکوراسیون داخلی، برای رنگ‌‌‌آمیزی زمینه‌‌‌ها از رنگ‌‌‌هایی مانند سفید، کِرِم، آبیِ روشن و … که در طبیعت موجود هستند، بهره می‌‌‌برند. اما این موضوع باعث نشده که رنگ‌‌‌های گرم و قوی‌‌‌تر جایگاه خود را از دست بدهند، بلکه هر دو در کنار یکدیگر به منظور زیباسازی و عدم یکنواختی محیط عمل می‌‌‌کنند. زیاده‌‌‌روی در این سبک ابداً جایز نیست، به همین منظور در سبک‌‌‌های شرقی دکوراسیون داخلی نباید از عنصر تعادل که نقش بسیار مهمی را ایفا می‌‌‌کند، غافل ماند. نورپردازی نیز از جمله مواردی است که به زیبایی و دل‌‌‌ربایی سبک‌‌‌های شرقی دکوراسیون داخلی می‌‌‌افزاید. مطالبی که در این بخش ذکر گردید تنها به منظور ایجاد فضا و شناخت کلی از سبک‌‌‌های شرقی دکوراسیون داخلی بود و از آنجایی که این سبک به سه دسته دکوراسیون چینی، ژاپنی و هندی تقسیم می‌‌‌شود، ما در ادامه به معرفی و بررسی سه سبک یاد شده می‌‌‌پردازیم.

شاید براتون جالب باشه:
استفاده از رنگ سبز در دکوراسیون داخلی خانه

سرویس بهداشتی در دکوراسیون داخلی شرقی

دکوراسیون داخلی به سبک چینی

با توجه به تمدن کهن و تاریخچه غنی کشور چین، اکثر قریب به اتفاق کشورهای آسیایی در طراحی دکوراسیون داخلی، از سبک چینی الهام گرفته‌‌‌اند. دکوراسیون داخلی به سبک چینی بر پایه سه اصل کلیدی سادگی، انرژی و طبیعت استوار است. در این سبک، تمامی وسایل منزل در جای مناسب و مختص به خود قرار می‌‌‌گیرند و همچنین به منظور برقراری تعادل و اجتناب از بی‌‌‌نظمی، اصول فنگ شویی (استفاده از عناصری مانند آب، خاک، چوب و فلز) کاملاً رعایت می‌‌‌گردد. از آنجایی که گیاه بامبو تمامی عناصر فنگ شویی را در محیط جاری می‌‌‌سازد، چینی‌‌‌ها آن را عضوی جدایی ناپذیر در دکوراسیون داخلی می‌‌‌دانند. ناگفته نماند که در دکوراسیون داخلی به سبک چینی تا حد ممکن از چوب‌‌‌های محلی و با کیفیت بالا بهره می‌‌‌برند و از یک اتاق برای کاربری‌‌‌های متفاوتی استفاده می‌‌‌کنند

 

ویژگی‌‌‌ها و مشخصه‌‌‌های دکوراسیون داخلی به سبک چینی

در پیاده‌‌‌سازی این سبکِ بسیار شیک و دلربا، می‌‌‌بایست نکات کلیدی و مهمی رعایت شوند که در اینجا به معرفی و بررسی آن‌‌‌ها می‌‌‌پردازیم.

 • رنگ: چینی‌‌‌ها معمولاً از رنگ‌‌‌های طبیعی و خنثی در زمینه طرح‌‌‌های خود استفاده می‌‌‌کنند؛ زیرا این رنگ‌‌‌ها با القای حس سادگی و بی‌‌‌آلایشی، می‌‌‌توانند به محیط اطراف خود نظم ببخشند. همچنین در دکوراسیون داخلی به سبک چینی، ترکیبی از رنگ‌‌‌های سیاه، قرمز و روکش‌‌‌های طلایی برای طراحی فضاها رواج دارد.
 • نورپردازی و روشنایی: یکی از مشخصه‌‌‌های دکوراسیون داخلی به سبک چینی، استفاده از فانوس‌‌‌های کاغذی است که نور، گرما و آرامش را برای محیط به ارمغان می‌‌‌آورند و در ایجاد جو مثبت (فنگ شویی) تأثیرگذار هستند.
 • دکور: از دیگر ویژگی‌‌‌های این سبک، به‌کارگیری خطوط مستقیم در طراحی‌‌‌ها است. در بسیاری از فضاها و لوازم دکوری، از این خطوط و همچنین رنگ‌‌‌های قرمز، سیاه و طلایی استفاده می‌‌‌شود.
 • تجهیزات جانبی: در این سبک، گلدان‌‌‌های زیبای سنتی و همچنین چراغ‌‌‌های رومیزی جذاب را برای چیدمان و پُر کردن فضاهای خالیِ روی انواع میز، قفسه‌‌‌ها و … به کار می‌‌‌گیرند.

دکوراسیون داخلی شرقی

دکوراسیون داخلی به سبک ژاپنی

دکوراسیون داخلی به سبک ژاپنی، جان‌‌‌مایه خود را از سبک چینی به دست آورده است. تمیزی، جزئیات ناچیز و سادگی سه اصل مهمی هستند که به‌عنوان پایه و اصول کلیدی سبک ژاپنی محسوب می‌‌‌شوند. ازآنجایی‌که ژاپنی‌‌‌ها همواره برای سنت‌‌‌ها و سبک‌‌‌های تاریخی احترام زیادی قائل‌اند، اولین تصویری که از خانه‌‌‌های ژاپنی در ذهن انسان تداعی می‌‌‌شود، اتاق‌‌‌هایی پوشیده شده با کف‌پوش‌هایی حصیری از ساقه‌‌‌های برنج، درب‌‌‌های کشویی و میزهای کم ارتفاع خواهد بود. علاوه بر موارد ذکر شده، در این سبک قالب اکثر فریم‌‌‌ها مربعی شکل هستند و معمولاً از یک اتاق برای مصارف گوناگون استفاده می‌‌‌کنند. تمامی این جزئیات در کنار هم بیانگر فرهنگ غنی و همچنین سادگی ژاپنی‌‌‌ها بوده و این سبک را به یکی از محبوب‌‌‌ترین‌‌‌ها در این عرصه تبدیل کرده است.

شاید براتون جالب باشه:
نکات کلیدی برای طراحی دکوراسیون منازل کوچک

دکوراسیون داخلی سبک ژاپنی

ویژگی‌‌‌های بارز دکوراسیون داخلی به سبک ژاپنی

دکوراسیون به سبک ژاپنی مشخصه‌‌‌های بارز و مخصوص به خود را دارد که در اینجا به بررسی آن‌‌‌‌‌‌ها خواهیم پرداخت.

 • رنگ: در این سبک مانند دکوراسیون چینی، از رنگ‌‌‌های خنثی و طبیعی استفاده می‌‌‌شود؛ اما رنگ سیاه در دکوراسیون شرقی مخصوصاً در سبک ژاپنی، از اهمیت ویژه‌‌‌ای برخوردار است و در طراحی‌‌‌ها، به‌صورت ترکیب‌شده با رنگ سفید کاربرد فراوانی دارد. از منظر ژاپنی‌‌‌ها این شیوه رنگ‌‌‌آمیزی، به بیان معنا و مفهوم واقعی سبک ژاپنی کمک شایانی می‌‌‌کند.
 • بافت و تضاد: به‌طورکلی عناصری نظیر چوب سدر، افرا، کاغذ، سنگ و بامبو بافت اصلی دکوراسیون داخلی به سبک ژاپنی را تشکیل می‌‌‌دهند. در این سبک برای برقراری تعادل در بافت ظاهری دکوراسیون، دو عنصر کاملاً متضاد را در کنار هم استفاده می‌‌‌کنند. برای مثال سنگ سفید را در کنار یا روی گرانیت براق و سیاه به کار می‌‌‌برند.
 • ظاهر: در این سبک برخلاف شیوه‌‌‌های غربی، وسایل تزئینی نظیر شومینه،‌‌‌ جای خود را به بخش‌‌‌های سنتی و اصیلی مانند باغ، مکانی برای عبادت و … می‌‌‌دهند. برای مثال در این سبک قسمتی به نام توکونوما در منازل تعبیه می‌‌‌گردد که در آن با شیوه یا روشی خاص، اجسام مورد نظرشان را طوری می‌‌‌چینند که می‌‌‌تواند دو حس متفاوت را به افراد القا کند.
  1. حس طبیعی که با به نمایش در آمدن اشیا به تعداد فرد ایجاد می‌‌‌شود.
  2. حس نظم که با نمایش دادن اشیا به تعداد زوج ایجاد می‌‌‌گردد.

دکوراسیون داخلی سبک ژاپنی

دکوراسیون داخلی به سبک هندی

زمانی که می‌‌‌خواهید به خانه‌‌‌ای با دکوراسیون داخلی هندی وارد شوید، خود را برای مواجه با رنگ‌‌‌های تند، طرح‌‌‌های تو در تو، زرق‌وبرق بی‌‌‌انتها و مواردی از این قبیل آماده‌سازید. در این سبک به مانند دیگر شیوه‌‌‌های شرقی، رنگ نقش اصلی را بازی می‌‌‌کند؛ اما موضوع متفاوت در این سبک، نوع استفاده از رنگ‌‌‌ها است؛ زیرا در شیوه هندی میزان کنتراست رنگ‌‌‌ها اهمیت دارد نه هماهنگی آن‌‌‌ها، به همین دلیل می‌‌‌توان از رنگ‌‌‌های متضاد در رنگ‌‌‌آمیزی فضا‌‌‌ها بهره گرفت.

 

مشخصه‌‌‌های دکوراسیون داخلی به سبک هندی

ازجمله ویژگی‌‌‌ها و مشخصه‌‌‌هایی که سبک هندی را دیگر انواع شرقی آن متمایز می‌‌‌کند، می‌‌‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • طرح‌‌‌های شلوغ: در دکوراسیون داخلی به سبک هندی، استفاده از طرح‌‌‌های شلوغ و تو در تو، بسیار رواج دارد. برای مثال در این سبک کاغذدیواری، پرده، کاشی و تابلوهایی پرزرق‌وبرق و با طرح‌‌‌های فوق‌‌‌العاده شلوغ را در فضاهای موردنظر به کار می‌‌‌برند.
 • چیدمان: در این سبک برای چیدمان و نحوه انتخاب اسباب و اثاثیه منزل، رنگ حرف اول و آخر را می‌‌‌زند. به همین منظور برای آنکه دکوراسیون خانه، حس و حال سبک هندی را القا کند، می‌‌‌بایست در انتخاب اثاثیه از ترکیب رنگ‌‌‌های قرمز و نارنجی با سبز، زرد و بنفش در کنار هم بهره گرفت.
شاید براتون جالب باشه:
پیشنهاداتی برای طراحی دکوراسیون آشپزخانه

طراحی داخلی به سبک هندی

دیگر ویژگی‌های سبک هندی

 • رنگ: در دکوراسیون داخلی به سبک هندی، باید از رنگ‌‌‌های گرم و تند استفاده کرد. در صورت به‌کارگیری رنگ‌‌‌هایی نظیر سبز، بنفش و آبی، بهتر است از رنگ‌‌‌های تیره‌‌‌تر آن‌‌‌ها استفاده کرد. ناگفته نماند که رنگ‌‌‌های صورتی، زرد و نارنجی نیز جایگاه مختص به خود را دارند.
 • پارچه: یکی از ویژگی‌‌‌های منحصربه‌فرد دکوراسیون داخلی هندی، به‌کارگیری انواع مختلف پارچه در فضاهای مختلف منزل است. برای مثال از پارچه‌‌‌های پولک‌‌‌دوزی یا سرمه‌‌‌دوزی شده برای تزئین میز و یا روی مبلمان استفاده می‌‌‌شود. برای پرده‌‌‌ها نیز می‌‌‌توان پارچه‌‌‌های مخمل و ساتن پرزرق‌وبرق را به کار برد.
 • کوسن: کوسن از جمله وسایلی است که زیبایی و جلوه‌‌‌گری دکوراسیون داخلی به سبک هندی را دوچندان می‌‌‌کند. البته می‌‌‌بایست کوسن‌‌‌ها را با رنگ‌‌‌های متضاد و طرح‌‌‌های گوناگون انتخاب کرد؛ زیرا این کار به زیبایی محیط و فضای داخلی منزل می‌‌‌افزاید.
 • منبت: از اصلی‌‌‌ترین نمادها و مشخصه‌‌‌های دکوراسیون هندی، می‌‌‌بایست به منبت اشاره کرد. در این سبک اکثر عناصر تشکیل‌دهنده دکور نظیر پاراوان‌‌‌ها، تابلوها، میز‌‌‌های عسلی، مبلمان و مواردی از این قبیل را منبت‌‌‌کاری می‌‌‌کنند تا بتوانند به محیط جلوه و زیبایی بیشتری ببخشند.

 

سبک‌های شرقی دکوراسیون و طراحی داخلی

با توجه به مشغله‌‌‌های فراوان زندگی شهری، امروزه بسیاری از افراد در طول روز، جوّی پراسترس و توأم با فشارهای سنگین روانی را تجربه می‌‌‌کنند. یکی از راهکارهایی که می‌‌‌تواند افراد را در کاستن این ناملایمات یاری دهد، استفاده از دکوراسیون داخلی در منازل است. هم‌اکنون سبک‌‌‌های متفاوت و گوناگونی از دکوراسیون داخلی وجود دارند که افراد می‌‌‌توانند هر یک از آن‌‌‌ها را بسته به سلیقه و روحیاتشان، برای منزل خود برگزینند. در این میان هر یک از سبک‌‌‌های شرقی دکوراسیون داخلی (چینی، ژاپنی و هندی) ضمن اصیل بودن و برخورداری از تنوع فراوان و با خصوصیات منحصربه‌فردشان، گزینه ایده‌‌‌آلی برای طراحی فضای داخلی منازل به شمار می‌‌‌روند. این سبک‌‌‌ها در عین سادگی و نظم، قادرند هر محیطی را زیبا، شیک و مملو از حس آرامش، صلح و دوستی سازند.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

یک پاسخ قرار دهید