شیوه‌‌‌های پذیرایی و نمونه‌‌‌هایی از پر هزینه‌‌‌ترین مراسم ازدواج

0

فرهنگ پذیرایی به هزاره چهارم پیش از میلاد مسیح و کشورهای چین و مصر باز می‌‌‌گردد. پادشاهان و ثروتمندان برده‌‌‌هایی را جهت پذیرایی در مجالس مختلف مانند ازدواج به خدمت می‌‌‌گرفتند. در قرن هجدهم با وقوع انقلاب فرانسه، این خدمات گسترش یافت و موجب پیدایش نخستین رستوران‌های فرانسوی شد. در آمریکا نیز شرکت‌‌‌هایی که در طول جنگ‌‌‌جهانی دوم به تهیه غذای سربازان می‌‌‌پرداختند، در توسعه این صنعت نقش بسزایی داشتند. با گذشت زمان تحولات اقتصادی و فرهنگی، تغییراتی در شیوه‌‌‌های پذیرایی ایجاد کرد. به همین منظور نخستین مؤسسه‌‌‌های تشریفات مجالس با ارائه خدماتی همچون تهیه و تدارک غذا، نوشیدنی و سالنی برای برپایی جشن عروسی، در کشورهای اروپایی شکل گرفتند.

عروسی

مرحوم محمد شفیعی، اولین کسی بود که در سال ۱۳۲۸ به انجام امور مرتبط با عروسی در ایران پرداخت. مراسمی مانند ازدواج نیاز به انجام امور وقت‌‌‌گیر و متعددی همچون اجاره تالار و باغ مناسب، تهیه لباس از مزون عروس، سفارش غذا و کیک، هماهنگی با گروه عکاسی و فیلمبرداری و … دارد که افراد می‌‌‌توانند مسئولیت انجام این امور را به یک گروه حرفه ای محول کنند.

 

شیوه‌‌‌های پذیرایی در مجالس

معمولاً در مجالس برای پذیرایی از مهمان‌‌‌ها شیوه‌‌‌های گوناگونی به کار گرفته می‌‌‌شود. روش‌‌‌های سلف سرویس، پذیرایی روی سینی، پذیرایی روی میز، ایستگاه پذیرایی و بوفه پذیرایی از جمله آن‌‌‌ها به شمار می‌‌‌روند. در این مبحث به متداول‌‌‌ترین آن‌‌‌ها می‌پردازیم:

سلف سرویس (Self Service)

این شیوه امروزه به یکی از رایج‌‌‌ترین روش‌‌‌های پذیرایی مراسم عروسی تبدیل شده است. در این روش مهمانان می‌‌‌توانند تا پایان مراسم به صورت آزادانه و در دفعات متعدد از خود پذیرایی کنند و مهمان‌دار نیز وظیفه مدیریت، پر کردن مجدد ظروف و مرتب نگه داشتن میز را بر عهده دارد.

پذیرایی روی سینی (Tray-Pass)

در مراسمی مانند رونمایی، خیریه، گردهمایی تجاری و نمایشگاهی که برای مهمانان محل خاصی به منظور نشستن در نظر گرفته نمی‌‌‌شود، این روش کاربرد فراوانی دارد. مهمان‌دار باید با سینی‌‌‌های محتوی غذا و نوشیدنی، بدون مزاحمت بین حاضرین حرکت و همچنین اطلاعات کافی درباره مواد تشکیل‌‌‌دهنده غذاها و نوشیدنی‌‌‌ها را در صورت لزوم با رعایت اصول ادب و خوشرویی به آن‌‌‌ها منتقل کند. پذیرایی روی سینی نیازمند تسلط فراوان مهماندار است.

ازدواج

پذیرایی روی میز یا نشسته (Seated)

یکی از روش‌‌‌هایی است که در هنگام پذیرایی به مهارت بالا و گارسون نیاز دارد، از همین جهت بسیاری از مؤسسات این روش را ارائه نمی‌‌‌دهند. در این روش هنگامی‌‌‌که مهمان در حال دیدن برنامه مورد نظر خود و یا مذاکره با طرف دیگر است مهماندار باید بدون ایجاد مزاحمت از آن‌‌‌ها پذیرایی کند. در نشست های تجاری و دیپلماتیک عموماً پذیرایی به شکل روی میز صورت می‌‌‌گیرد.

ایستگاه پذیرایی (Serving Station)

در این روش پذیرایی، از مهمانان برای سرو غذا در محلی که به همین منظور ایجاد شده، دعوت به عمل می‌‌‌آید. انتخاب غذا برای مهمانان در ایستگاه پذیرایی تنها به چند بشقاب یا سینی از قبل آماده شده محدود می‌‌‌شود. این نوع پذیرایی به منظور سرویس‌‌‌دهی در زمان محدود، برای سالن‌‌‌های غذا خوری ارتش، کارخانه، سمینار، همایش و حتی دانشگاه بسیار مناسب است.

شاید براتون جالب باشه:
فرهنگ و سنت در رنگ و طرح لباس عروس در جهان

 

بوفه (Buffet)

از این سبک به منظور ارائه سرویس برای مهمانانی که به موقع در محل مراسم حاضر نشده‌‌‌اند استفاده می‌‌‌شود. البته مهمانان در طول مراسم نیز می‌‌‌توانند به دفعات برای پذیرایی از خود به بوفه مراجعه کنند و از امکانات موجود بهره گیرند.

 

مؤسسه خدمات و تشریفات مجالس

در حال حاضر یکی از روش‌‌‌های برگزاری جشن ازدواج واگذاری کترینگ مراسم به مؤسسات تشریفات مجالس است. کترینگ به ارائه خدماتی مانند آماده‌‌‌سازی غذاها و نوشیدنی‌‌‌های مختلف در مکانی مشخص و سرو آن در محلی دیگر گفته می‌‌‌شود. امروزه معمولاً بخشی از سالن‌‌‌های عروسی را به منظور پذیرایی از مهمانان با انواع کیک، شیرینی، نوشیدنی و … در نظر می‌‌‌گیرند. همچنین استفاده از ظروف مناسب و چیدمان زیبای آن‌‌‌ها برای سرو غذا و نوشیدنی بسیار حائز اهمیت است و در جلب رضایت مهمانان تأثیر بسزایی دارد. این مؤسسات علاوه بر کترینگ مجالس، وظایف دیگری نیز بر عهده دارند که چند نمونه از آن ها را ذکر می‌‌‌کنیم:

  • انتخاب باغ یا تالار مناسب با توجه به تعداد مهمانان
  • تزیین اتاق عقد و طراحی جایگاه عروس و داماد
  • پیشنهاد گروه موسیقی و هماهنگی‌‌‌های لازم
  • اجاره و گل آرایی ماشین عروس
  • معرفی مزون جهت تهیه لباس
  • انتخاب گروه عکاسی و فیلمبرداری
  • تهیه دسته گل عروس
  • تعیین وقت آرایشگاه برای عروس و داماد
  • چاپ کارت دعوت
  • معرفی و هماهنگی با عاقد

 

پر هزینه‌‌‌ترین جشن‌‌‌های ازدواج در جهان و ایران

امروزه با توجه به افزایش سطح انتظارات و توقعات، افراد مبالغ زیادی بابت اجاره اتومبیل‌‌‌های لوکس، عکس‌‌‌برداری و فیلم‌‌‌برداری حرفه‌‌‌ای، خرید حلقه‌‌‌های گران قیمت و لباس‌‌‌های مارک دار و … می‌‌‌پردازند. با توجه به اهمیت سنت ازدواج و مخارج هنگفت آن، بعضی از کشورها سعی بر کاهش هزینه‌‌‌های سرسام آور ازدواج دارند. به‌‌‌عنوان نمونه قوانینی از سوی مجلس کشور تاجیکستان در جهت کاهش این هزینه‌‌‌ها تصویب شد. ایجاد محدودیت‌‌‌هایی در سرو غذا، تعداد مهمانان، اتومبیل‌‌‌ها و مدت زمان انجام مراسم از جمله این قوانین است.

مردم کشورهای حوزه خلیج فارس معمولاً مجالسی باشکوه و سرشار از تجملات برپا می‌‌‌کنند. تحقیقات به عمل آمده توسط مؤسسه پژوهش بین‌‌‌الملل در دبی، نشان‌‌‌دهنده آن است که در این شهر به طور متوسط ۸۵ هزار دلار صرف برگزاری هر جشن ازدواج می‌‌‌شود. همچنین بر اساس جدیدترین آمار، از سال ۲۰۱۳ تاکنون تعداد مراسمی که بیش از ۱۳۰ هزار دلار هزینه دارند، رو به افزایش است. هزینه‌‌‌های مجالس عروسی در قطر به رقم ۲۰۰ هزار دلار نیز می‌‌‌رسد که خانواده داماد پرداخت آن را به طور کامل بر عهده دارد. جشن ازدواج در عربستان با مبالغ کمتری نسبت به کشورهای قطر و امارات متحده عربی برگزار می‌‌‌شود. در اینجا به برخی از مراسم پرهزینه ازدواج اشاره می کنیم:

شاید براتون جالب باشه:
۶ مدل کارت عروسی خلاقانه، زیبا و جذاب

مراسم ازدواج

 

جشن ازدواج پسر سرمایه‌‌‌دار معروف روسی میخائیل گوتسریف

جشن ازدواج پسر سرمایه‌‌‌دار معروف روسی میخائیل گوتسریف با هزینه‌‌‌ای حدود یک میلیون دلار، یکی از گران‌‌‌ترین عروسی‌‌‌های جهان در سال ۲۰۱۶ لقب گرفت. این مراسم با حضور بیش از ۶۰۰ مهمان در تالار مجلل و زیبای مسکو برگزار شد و خوانندگان مطرحی از سراسر دنیا در آن شرکت کردند. بخش عمده مخارج این ضیافت چشمگیر صرف تهیه جواهرات، تاج الماس عروس و همچنین ماشین رولزرویس برای ورود مهمانان به مراسم شد.

ازدواج آنجلا یانگ و زیائومینگ

دو تن از بازیگران چینی به نام‌‌‌های آنجلا یانگ و زیائومینگ در سال ۲۰۱۵ با برپایی جشنی پر شور، زندگی مشترک خود را آغاز کردند. مراسم ۳۱ میلیون دلاری این زوج را می‌‌‌توان یکی از پر هزینه‌‌‌ترین ازدواج‌‌‌های جهان نامید. پذیرایی از حدود ۲۰۰۰ مهمان و اعطای هدیه به آن‌‌‌ها، تهیه حلقه‌‌‌ای مزین به نگین‌‌‌هایی از جنس الماس و سفارش لباس عروسی گران قیمت از مهم‌‌‌ترین هزینه‌‌‌هایی بود که صرف برگزاری این ضیافت فوق‌‌‌العاده شد.

 

مراسم ازدواج شاهزاده ویلیام با کاترین میدلتون

مراسم ازدواج شاهزاده ویلیام با کاترین میدلتون از بزرگ‌‌‌ترین جشن‌‌‌های بریتانیا به شمار می‌‌‌رود که در سال ۲۰۱۱ برگزار شد. در این ضیافت مجلل حدود ۱۹۰۰ مهمان از جمله چهره‌‌‌های مطرح ورزشی، هنری و سیاسی جهان حضور داشتند. برای برپایی چنین مراسمی و تأمین امنیت آن نزدیک به ۲۰ میلیون پوند هزینه شد. دوخت لباس عروس توسط طراحی معروف، جواهرات سلطنتی و سفارش کیک هشت طبقه مزین به ۹۰۰ گل از جنس پاستا و همچنین کیک چهار طبقه شکلاتی، مخارج این جشن را افزایش داد. استفاده از خودرو‌‌‌های بریتانیایی، مانور هوایی برای احترام به خاندان سلطنتی و پوشش زنده شبکه‌‌‌های تلویزیونی از نکات جالب توجه این عروسی باشکوه بود.

 

ازدواج وانیشا میتال دختر میلیاردر هندی با آمیت باتیا

ازدواج وانیشا میتال دختر میلیاردر هندی با آمیت باتیا در سال ۲۰۰۴ یکی از پر هزینه‌‌‌ترین مراسم عروسی را در سراسر دنیا رقم زد. این جشن ۷۸ میلیون دلاری پنج روز در تالار ورسای فرانسه به طول انجامید. بخش عمده هزینه‌‌‌های این ازدواج صرف طبخ بیش از صد نوع غذا، طراحی دعوت نامه‌‌‌های ۲۰ صفحه‌‌‌ای برای هزاران مهمان و حمل و نقل آن‌‌‌ها توسط ۱۲ جت بوئینگ شد. حضور خوانندگان و بازیگران معروف، جذابیت‌‌‌های این جشن باشکوه را دو چندان کرد.

جشن ازدواج ملانیا ناوس و دونالد ترامپ

جشن ازدواج ملانیا ناوس و دونالد ترامپ، سال ۲۰۰۵ با هزینه زیادی در آمریکا برگزار شد. حدود ۳۵۰ مهمان از جمله چهره‌‌‌های معروف سیاسی در این مراسم حضور داشتند که با سرو خوراکی‌‌‌های خاصی نظیر خاویار و خرچنگ از آن‌‌‌ها پذیرایی شد. آماده سازی کیک ۹۰۰ کیلویی و هفت طبقه این جشن حدود دو ماه زمان برد. حلقه الماس ۱۲ قیراطی و لباس عروسی به وزن ۲۷ کیلوگرم تزیین شده با مروارید و سنگ‌‌‌های قیمتی، هزینه های این ضیافت را دو چندان کرد.

شاید براتون جالب باشه:
نکات مهم در انتخاب آرایشگاه عروس

 

مراسم ازدواج وین رونی و کالین مک لافلین

مراسم ازدواج وین رونی و کالین مک لافلین، یکی از گران‌‌‌قیمت‌‌‌ترین جشن‌‌‌های عروسی در جهان است که طی چهار روز در کشور ایتالیا و با هزینه‌‌‌ای معادل ۱۵ میلیون دلار برگزار شد. در این مراسم، عروس لباس ۲۰۰ هزار یورویی مزین به کریستال و مروارید بر تن داشت. تعدادی جت خصوصی برای حمل ۶۴ میهمان تدارک دیده بودند. یکی دیگر از هزینه های گزاف این ضیافت، پرداخت ۵ میلیون دلار به مجله بریتانیا برای چاپ عکس و اطلاعات این جشن بود.

در ایران نیز شاهد عروسی‌‌‌های مجلل هستیم. ازدواج عروس و داماد خوزستانی در سال ۱۳۹۴ یکی از جشن‌‌‌های پر هزینه به شمار می‌‌‌رود که حدود ۱۵۰ میلیون تومان صرف برگزاری آن شد. پذیرایی از ۲۰۰۰ مهمان، اجاره هلی‌‌‌کوپتر و قربانی کردن شتر از مهم‌‌‌ترین دلایل افزایش هزینه این مراسم محسوب می‌‌‌شد.

 

حشن عروسی

با گذشت زمان تغییرات عمده‌‌‌ای در جنبه های مختلف زندگی اجتماعی انسان‌‌‌ها به وجود آمد. تحولات اقتصادی و فرهنگی موجب افزایش سطح توقعات و هزینه‌‌‌های مراسم ازدواج شد. تنوع امکانات، تغییراتی در شیوه برپایی جشن‌‌‌های ازدواج ایجاد کرد و به مرور ایده‌‌‌های جدیدی در نحوه پذیرایی مجالس شکل گرفت. امروزه به منظور پذیرایی در مجالس از روش‌‌‌های متنوعی استفاده می‌‌‌شود که انتخاب هر یک از آن‌‌‌ها به عواملی نظیر میزان بودجه، تعداد مهمان‌‌‌ها و همچنین نوع مراسم بستگی دارد. در حال حاضر مؤسسات تشریفات مجالس باعث تسریع و تسهیل انجام کلیه امور مرتبط و برگزاری مطلوب مراسم می‌‌‌شوند.

استفاده از این مؤسسات بسیاری از دغدغه‌‌‌های زوج‌‌‌ها را در نحوه برپایی جشن عروسی برطرف کرده و علاوه بر پذیرایی مناسب از مهمانان، صرفه‌‌‌جویی در زمان و در برخی مواقع کاهش هزینه‌‌‌ها را نیز به همراه خواهد داشت. گفتنی است که مواردی همچون انتخاب تاریخ مناسب برای برپایی جشن، دقت در انتخاب سالن، نحوه تهیه لباس عروس، نوع طراحی کارت دعوت، انتخاب آرایشگاه، تهیه کیکی متناسب با تعداد مهمانان، برنامه‌‌‌ریزی زمان و نحوه فیلمبرداری و … تأثیر بسیار زیادی در صرفه‌‌‌جویی هزینه‌‌‌های ازدواج دارند. در نهایت فارغ از تفاوت‌‌‌های موجود در فرهنگ، آداب و رسوم مناطق مختلف، می‌‌‌توان با بهره‌‌‌گیری از مؤسسات تشریفات مجالس، برنامه‌‌‌ریزی صحیح و مدیریت بودجه، مراسمی به یاد ماندنی را رقم زد.

 

پیشنهاد اسکای پیا برای شما:

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

یک پاسخ قرار دهید