طراحی لباس هنرمندان ایرانی

0

امروزه طراحی لباس یکی از مشاغل پرکاربرد به حساب می‌آید. در واقع طراحی لباس، یک هنر پر طرفدار است که در زمینه‌‌های مختلف، متقاضیان بسیاری دارد؛ به‌عنوان نمونه، طراحی لباس هنرمندان و افراد مشهوری نظیر خوانندگان، هنرپیشگان سینما و تئاتر و … از مهم‌‌ترین فعالیت‌های طراحان لباس به شمار می‌‌رود. هنرمندان همواره با توجه به شهرت و محبوبیتی که دارند، در کانون توجه قرار می‌‌گیرند؛ از این رو، هنرمندان الگوی بسیاری از نوجوانان و جوانان هستند و نوع لباس و پوشش آن‌‌ها بر جامعه تأثیرگذار است. همچنین طراحی لباس امری وابسته به جامعه بوده و از شرایط فرهنگی، مذهبی و … تأثیر می‌‌پذیرد. ما در این مقاله به طراحی لباس هنرمندان ایرانی خواهیم پرداخت.

ظراحی لباس برند شنل

تاریخچه مد و طراحی لباس

واژه طراح مد را برای نخستین بار به چارلز فردریک ورث (Charles Frederick Worth) نسبت داده‌‌اند. او در قرن نوزدهم میلادی، با دوختن برچسب‌‌هایی نام خود را بر روی آثارش حک کرد و بستر مناسبی را برای طراحی مد به وجود آورد. وی نسبت به سایر خیاط‌‌ها دارای عملکرد متفاوتی بود و بر مبنای سفارش مشتریان طراحی نمی‌‌کرد؛ بلکه وی با خلق و طراحی لباس سعی به جذب مشتری داشت.

در همین دوران مزون‌‌های لباس از استعداد و خلاقیت نقاشان و هنرمندان به‌منظور طراحی لباس بهره گرفتند. با شکل‌‌گیری صنعت طراحی لباس، خریداران دیگر به دنبال لباس‌‌های آماده نبودند؛ بلکه پس از مشاهده تصاویر و نقاشی‌‌های مختلف، طرح مورد نظر را انتخاب می‌‌کردند. سفر ایرانیان به غرب و افزایش مراودات سیاسی در زمان قاجار، پای مدگرایی را به ایران باز کرد. با گذشت زمان و در دوره‌‌های مختلف، پوشش ایرانیان دچار تحول گردید. از طراحان سرشناس ایرانی می‌‌توان به بیژن پاکزاد، فرناز عبدلی و نیما بهنود اشاره داشت.

 

طراحی لباس، مد و پوشاک

هنر طراحی پوشاک و زیورآلات، با توجه به اصول زیبایی‌شناسی و زیبایی‌‌های طبیعی را، طراحی مد می‌‌نامند. این امر تا حد بسیاری تحت تأثیر مسائل فرهنگی و هنجارهای اجتماعی قرار دارد؛ به همین دلیل صنعت طراحی لباس و پوشاک از تنوع بالایی برخوردار است. طراحان لباس به طور انفرادی یا گروهی در جهت رفع نیازهای مشتریان به فعالیت می‌‌پردازند؛ در همین راستا بهتر است که متخصصان این امر، همواره سلیقه مصرف‌‌کنندگان را بررسی کنند. علاوه بر این، طراحان می‌‌بایست مخاطبان خاص هر نوع لباس و همچنین موقعیت و زمان استفاده از آن را مورد توجه قرار دهند. آن‌‌ها به منظور انجام طراحی‌‌های متنوع و ارضای نیازهای طیف وسیعی از مشتریان الگوها، مواد، ترکیبات و رنگ‌‌های مختلفی را به کار می‌‌برند.

شاید براتون جالب باشه:
موزه عروسک های ملل

 

راه‌‌اندازی کسب‌وکار طراحی لباس

راه‌‌اندازی کسب‌وکار طراحی لباس نیازمند رعایت اصول و طی کردن مراحل مشخصی است که در اینجا به آن‌‌ها می‌‌پردازیم.

فراهم کردن ابزارهای اولیه

این مرحله، فعالیت‌‌های متعددی را در بر می‌‌گیرد؛ گذراندن دوره‌‌های آموزشی طراحی از ابتدایی‌‌ترین اقدامات لازم برای یک طراح است. در ابتدا، حرفه‌‌ای بودن اهمیت چندانی ندارد، اما یک طراح باید بتواند به‌صورت اصولی مقصود خود را به دیگران منتقل کند. دوخت و دوز از دیگر کارهایی است که معمولاً توسط خیاط‌‌ها انجام می‌‌شود؛ اما آشنایی مقدماتی با خیاطی، طرح‌‌ها و الگوها برای یک طراح ضروری است.

در این شرایط یافتن معایب لباس و اصلاح آن برای طراح امری آسان به حساب می‌‌آید. یک طراح باید از جدیدترین مد، سبک و معیارهای طراحی لباس در جهان آگاه باشد؛ بنابراین مطالعه منابع جدید و تلاش برای افزایش دانش، تأثیر بسزایی در میزان موفقیت یک طراح دارد. به‌طورکلی یک طراح حرفه‌‌ای می‌‌بایست تفکری متفاوت و پیشرو توأم با خلاقیت و نوآوری داشته باشد. امروزه حجم وسیعی از اطلاعات، ابزارها و امکانات در اختیار افراد است. طراحان باید علاوه بر آگاهی از شیوه‌‌های سنتی طراحی، بر نرم‌افزارهای کاربردی نظیر فتوشاپ مسلط باشند.

 

ایده‌‌پردازی

همان‌طور که در قسمت پیشین اشاره شد، داشتن خلاقیت از لازمه‌‌های طراحی لباس محسوب می‌‌شود. مشاهده یک اثر هنری، طرح قدیمی یا یکپارچه خاص می‌‌تواند الهام‌بخش ایده‌‌ای نو باشد. ترکیب طرح‌‌های مختلف، استفاده مجدد از الگوهای دوره‌‌های قبل و به‌کارگیری عناصر طراحی لباس‌‌های مردانه در پوشاک زنانه از جمله اقداماتی هستند که جهت خلق طرح‌‌های جدید انجام می‌‌شوند.

انتخاب پارچه مناسب از دیگر موارد مهم حائز اهمیت در طراحی لباس است. توجه به جزئیاتی نظیر تور، دکمه‌‌ها و … در تعیین نوع پارچه نقش دارد. همچنین طراح باید با در نظر گرفتن مشتری، رنگ و طرح مناسبی را برای پارچه برگزیند. برای موفقیت در این زمینه، طراحان بهتر است در زمینه روانشناسی رنگ‌‌ها، نمادها و فرهنگ مشتری اطلاعات کافی داشته باشند.

 

پیاده‌‌سازی ایده و طرح

از بخش‌‌های مهم طراحی لباس، مشاهده طرح موردنظر بر روی بدن انسان است. ترسیم قالب بدن انسان بر روی کاغذ امری زمان‌‌بر است؛ به همین جهت اکثر طراحان، از الگوهای آماده استفاده می‌‌کنند. به‌هرحال پس از طراحی بدن انسان نوبت به پیاده‌‌سازی طرح لباس بر روی آن می‌‌رسد. ابتدا طرح کلی لباس را با مداد کشیده و سپس جزئیات آن را ترسیم می‌‌کنند. پس از تکمیل شدن طرح، باید آن را با استفاده از خودکار پررنگ کرد. در مرحله آخر طرح ترسیم‌شده را رنگ‌‌آمیزی می‌‌کنند؛ برای این کار ابتدا از رنگ‌‌های روشن شروع کرده و سپس به سراغ رنگ‌‌های تیره و سایه‌‌ها می‌‌روند.

شاید براتون جالب باشه:
خانه مدرس، موزه ای زیبا در تهران

 

دوختن لباس

در این قسمت باید یک مانکن مطابق استانداردهای بدن انسان ساخته یا تهیه شود تا لباس را پس از دوختن بر روی آن مشاهده کرد. ابتدا طرح را با استفاده از مداد و بر روی یک کاغذ بزرگ رسم می‌‌کنند. پس از تکمیل طرح، آن را بریده و بر روی پارچه‌‌ای ارزان‌قیمت قرار می‌‌دهند. در مرحله بعد پارچه را با سوزن به مانکن متصل کرده و از روی آن شروع به دوختن مدل اولیه می‌‌کنند. بررسی لباس دوخته شده بر روی مانکن از مهم‌‌ترین اقداماتی است که انجام می‌‌شود. در این مرحله لباس را با طرح اولیه مقایسه و معایب آن را برطرف می‌‌کنند. در صورت رضایت از مدل اولیه، آن را به همین شکل با پارچه اصلی می‌‌دوزند.

 

فروش لباس

گام آخر به فروش لباس‌‌های طراحی‌شده است که اهمیت ویژه‌‌ای دارد. امروزه نیز با توجه به گسترش استفاده از اینترنت، راه‌‌اندازی وب‌‌سایت از بهترین راه‌‌های فروش محسوب می‌‌شود؛ از این رو بهتر است افرادی که در این زمینه به فعالیت می‌‌پردازند، پس از تحقیق و بررسی جوانب مختلف، یک فروشگاه اینترنتی پوشاک جهت ارائه محصولاتشان ایجاد کنند.

 

پوشش هنرمندان ایرانی

هنرمندان قشر محبوبی در میان مردم هستند که علاوه بر رفتار، ظاهر و پوشش آن‌‌ها نیز افراد جامعه بخصوص نوجوانان و جوانان را تحت تأثیر قرار می‌‌دهد. همچنین هنرمندان در مراسم و جشنواره‌‌های مختلفی شرکت می‌‌کنند و بسیار موردتوجه رسانه‌‌ها هستند. بازیگران ایرانی از جمله هنرمندانی هستند که همواره با انتخاب لباس مناسب شأن و منزلت ایران را حفظ کرده‌‌اند. در این قسمت به پوشش برخی از بازیگران ایرانی در جشنواره‌‌های مختلف می‌‌پردازیم.

 

لیلا حاتمی در جشنواره کن ۲۰۱۴

این بازیگر گران‌قدر کشورمان در سال ۲۰۱۴ به‌عنوان داور بین‌‌المللی جشنواره کن برگزیده شد. او همواره با انتخابی مناسب، تعادل و تناسبی را میان زیبایی و پوشش به وجود آورده است. لیلا حاتمی در این مراسم یکدست کت‌ودامن سنتی و متناسب با فرهنگ ایرانی را بر تن کرد. این لباس با قدمتی طولانی توسط مهرنوش شاه‌‌حسینی، طراح لباس ایرانی، تهیه شد که متعلق به میراث مادری وی است. آن‌‌ها در طرح و ترکیب اصلی لباس تغییری را ایجاد نکردند و تنها به پوشش آن افزودند. همچنین روی این لباس تاریخی با نقده‌‌دوزی تزیین‌شده بود که یکی از هنرهای ایرانیان را به رخ جهانیان کشید.

طراحی لباس لیلا حاتمی در جشنواره کن 2014

لیلا حاتمی در جشنواره کن ۲۰۱۴

 

شاید براتون جالب باشه:
هنر مدرنیسم چیست و در چه نقاشی‌هایی جلوه دارد؟

فاطمه معتمدآریا در جشنواره آسیا پاسیفیک ۲۰۱۵

در جشنواره آسیا پاسیفیک ۲۰۱۵ از فاطمه معتمدآریا، بازیگر توانای کشورمان، به دلیل نقش‌آفرینی در فیلم سینمایی «بهمن» تقدیر به عمل آمد. لباس او در این مراسم مانتویی زیبا و منقش به اشعار شاهنامه بود. طراحی این مانتو با پس‌‌زمینه سیاه‌وسفید و تصاویر مینیاتوری از شخصیت‌‌های شاهنامه، جذابیت‌‌های این لباس را افزایش داد و متانت و وقار این بانوی هنرمند را نمایان کرد.

طراحی لباس فاطمه معتمدآریا در جشنواره آسیا پاسیفیک 2015

فاطمه معتمدآریا در جشنواره آسیا پاسیفیک ۲۰۱۵

 

ترانه علیدوستی در جشنواره کن ۲۰۱۶

ترانه علیدوستی به همراه سایر عوامل فیلم «فروشنده» در جشنواره کن ۲۰۱۶ حضور یافت. او سه لباس متفاوت را در بخش‌‌های مختلف این مراسم به تن داشت؛ ترانه علیدوستی در روز اول بلوزی سفید به همراه شال و شلواری سبزرنگ را انتخاب کرد. وی در روز دوم پیراهن سیاه بلند و مجللی را پوشید که به گل‌‌های درشت مزین شده بود. به‌کارگیری پلیسه در طراحی سر آستین و کمر این لباس، زیبایی آن را دو چندان کرده بود. در روز آخر نیز، ترانه علیدوستی یک لباس دو تکه که با پارچه دانتل حاشیه‌‌دار و حریر طراحی و دوخته شده بود را انتخاب کرد.

طراحی لباس ترانه علیدوستی در جشنواره کن 2016

طراحی لباس ترانه علیدوستی در جشنواره کن ۲۰۱۶

 

نوید محمدزاده در جشنواره فیلم فجر ۱۳۹۴

نوید محمدزاده از جمله بازیگرانی است که معمولاً لباس‌‌های خاصی را برای شرکت در جشنواره‌‌ها انتخاب می‌‌کند. او در مراسم افتتاحیه جشنواره فیلم فجر ۱۳۹۴ کت مشکی و منحصربه‌فردی را بر تن داشت که توسط خانم طلیعه ایمانی طراحی شده بود. این کت ظاهری شیک و مستحکم داشت و طراحی خطوط هلالی شکل روی آن نمادی از لباس‌‌های ایران باستان بود. همچنین طراحی دستکش‌‌های چرمی در کنار این کت، پارادوکس زیبایی را به وجود آورد.

نوید محمدزاده در جشنواره فیلم فجر 1394

نوید محمدزاده در جشنواره فیلم فجر ۱۳۹۴

 

طراحی لباس بومی و ملی

لباس نماد آیین، فرهنگ و مذهب مردم یک سرزمین است؛ از این رو، پوشش هنرمندان که همواره در کانون توجه رسانه‌‌های خبری و مردم قرار دارند و در جشنواره‌‌های بین‌‌المللی نیز حضور پیدا می‌‌کنند، از اهمیت بالایی برخوردار است. امروزه نیز افراد و گروه‌‌های بسیاری در زمینه طراحی و تولید لباس به فعالیت می‌‌پردازند؛ هنرمندان نیز بایستی در این زمینه دقت بیشتری به خرج داده و طراحی لباس را به متخصصین و افراد زبده بسپارند.

 

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

یک پاسخ قرار دهید