فواید آب برای بدن چیست

0

آیا از فواید آب برای بدن خبر دارید؟ آب ترکیبی شگفت انگیز است. چرا که برای بدن بسیاری ضروری است. بیشتر حجم بدن را این ترکیب تشکیل می‌دهد و برای بسیاری از فعالیت‌های آن نیاز به وجود آن است. در این مطلب در مورد فواید آب برای بدن صحبت خواهیم نمود با ما همراه باشید.

مختصری در مورد آب

این بسیاری شنیده می‌شود که این ترکیب برای بدن شما ضروری است اما چرا؟ این ماده اکثریت وزن بدن شما را تشکیل می‌دهد و در بسیاری از فعالیت‌های مهم نقش دارد، از جمله:

دفع مواد زائد

تنظیم دمای بدن

کمک به عملکرد مغز

شما بیشتر از مصرف نوشیدنی‌ها آب دریافت می‌کنید. غذاها نیز مقدار کمی از این ترکیب را برای مصرف روزانه شما در بافت خود به همراه دارند.

۱_ کمک می‌کند تا بزاق ایجاد کند

یکی از مهم‌ترین فواید آب برای بدن ایجاد بزاق است. این ترکیب جزء اصلی بزاق است. بزاق نیز مقدار کمی از الکترولیت‌ها، مخاط‌ها و آنزیم‌ها را شامل می‌شود. این امر برای شکستن غذای جامد و حفظ سلامت دهان شما ضروری است. بدن شما به طور کلی مقدار زیادی بزاق را با مصرف منظم مایع تولید می‌کند. با این وجود، تولید بزاق ممکن است به علت سن یا برخی از داروها یا درمان‌ها کاهش یابد. اگر دهان شما خشک‌تر از حد معمول است و مصرف این ماده آن را افزایش نمی‌دهد، به پزشک خود مراجعه کنید.

۲_دمای بدن شما تنظیم می‌شود

هیدراته ماندن بدن به حفظ دمای بدن بسیار مهم است. این از فواید آب برای بدن است. بدن شما در طی فعالیت بدنی و در محیط‌های گرم از طریق عرق آب از دست می‌دهد. عرق شما بدن شما را خنک نگه می‌دارد، اگر بدن شما عرق نکند، دمای بدن بالا می‌رود. برای همین بدن شما حین عرق کردن الکترولیت و پلاسما از دست می‌دهد. اگر بیش از حد عرق کرده‌اید اطمینان حاصل کنید که حتماً به اندازه کافی از این نوشیدنی طبیعی استفاده می کنید.

شاید براتون جالب باشه:
با خواص پروتئین سویا آشنا شوید

۳_از بافتها، نخاع و مفاصل شما محافظت می‌کند

مصرف این ترکیب به شما کمک می‌کند تا مفاصل، نخاع و بافت خود را روان و فعال کنید. این به شما کمک می‌کند از فعالیت بدنی لذت ببرید و ناراحتی‌های ناشی از شرایطی مانند آرتریت را کاهش دهید.

۴_دفع مواد زائد

بدن شما از این ترکیب برای عرق کردن، ادرار کردن و داشتن حرکت روده استفاده می‌کند. از فواید آب برای بدن کمک به حفظ تعادل مایعات است. هنگامی که ورزش می‌کنید یا در دماهای گرم، عرق دمای بدن را تنظیم می‌کند. شما برای پر کردن مایع از دست رفته از عرق نیاز به آب دارید. شما همچنین به مقدار کافی آن در سیستم بدن خود نیاز دارید تا مدفوع سالم داشته باشید و از یبوست جلوگیری کنید. کلیه‌های شما برای فیلتر کردن مواد زائد از طریق ادرار نیز مهم هستند. مصرف نوع مناسب آن، باعث می‌شود کلیه‌های شما بهتر کار کند.

۵_در به حداکثر رساندن عملکرد فیزیکی کمک می‌کند

یکی از مهم‌ترین فواید آب برای بدن مربوط به ورزشکاران است. خوردن مقدار زیادی از این مایه حیات در فعالیت بدنی ضروری است. ورزشکاران ممکن است در طول فعالیت بدنی تا ۶ تا ۱۰ درصد وزن بدن را عرق کنند. هیدراته بودن بدن نیز بر قدر و استقامت بدن تأثیر می‌گذارد. اگر در شرکت در تمرینات استقامتی یا ورزش‌های پر تحرک مانند بسکتبال مشارکت داشته باشید، ممکن است حساسیت بیشتری نسبت به اثرات کم آبی بدن داشته باشید. اثرات منفی ورزش در گرما بدون آب کافی می‌تواند شامل موارد جدی پزشکی مانند کاهش فشار خون و هیپرتر می‌باشد. Dehydration شدید می‌تواند باعث تشنج و حتی مرگ شود.

شاید براتون جالب باشه:
خطرات چاقی

۶_ کمک به پیشگیری از یبوست

فیبر خوردن تنها راه جلوگیری از یبوست نیست. از جمله فواید آب برای بدن کمک به فعالیت‌های گوارشی است. اگر می خواهید حرکات روده منظم داشته باشید مصرف آن را نادیده نگیرید. اگر هنگام مصرف آن، منیزیم و فیبر را مصرف نکنید، ممکن است بیشتر به یبوست مبتلا شوید. اگر شما قبلاً مبتلا به یبوست هستید، ممکن است متوجه شوید که نوشیدن نوع گازدار آن ممکن است باعث کاهش علائم شما شود.

۷_کمک به هضم

همان‌طور که گفتیم از فواید آب برای بدن کمک به دستگاه گوارشی است. این ماده شگفت انگیز قبل، در طی و بعد از غذا به بدن شما کمک می‌کند غذا را که به راحتی می‌خورید فروببرید. این به شما کمک می‌کند تا غذا را به طور مؤثرتر هضم کنید و بیشتر از وعده‌های غذایی خود استفاده کنید.

۸_کمک به جذب مواد مغذی

علاوه بر کمک به تجزیه مواد غذایی، آب نیز کمک می‌کند تا ویتامین‌ها، مواد معدنی و سایر مواد مغذی را از مواد غذایی بگیرد. سپس این اجزاء ویتامین را برای بقیه بدن شما برای استفاده فراهم می‌آورد.

۹_ کمک به کاهش وزن

شاید یکی از محبوب‌ترین فواید آب برای بدن مربوط به کاهش وزن آن باشد. مطالعات اندکی با کاهش وزن چربی و کاهش وزن همراه با آب آشامیدنی در دختران و زنان دارای اضافه وزن ارتباط دارند. خوردن آن هنگام رژیم غذایی و ورزش ممکن است فقط به شما کمک کند چربی اضافی را از دست بدهید.

۱۰_گردش خون اکسیژن رسانی را بهبود می‌بخشد

این ترکیب مواد مغذی مفید و اکسیژن را به تمام بدن شما حمل می‌کند. رسیدن به مصرف روزانه آن باعث بهبود گردش خون شما می‌شود و تأثیر مثبتی روی سلامت کلی شما می‌گذارد.

شاید براتون جالب باشه:
با مضرات زنجبیل آشنا شوید

 

پیشنهاد اسکای پیا برای شما:

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

یک پاسخ قرار دهید