فواید نعناع برای سلامتی

0

نعناع ازجمله سبزیجاتی است که در بسیاری از غذاها و نوشیدنی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. نعناع سرشار از مواد مغذی است و برای سلامتی فواید بسیاری دارد. در اینجا فواید نعناع را در هشت مورد شرح می‌دهیم.

 فواید و خواص نعناع

هشت فایده نعناع برای سلامتی

بیشتر ما از طراوت و حس خوبی که نعناع به مجاری تنفسی می‌بخشد آگاه هستیم اما فواید نعناع بیش از این حرف‌ها است! در ادامه برخی از فواید نعناع را خواهیم گفت.

 

·       فواید نعناع درمان تهوع و سردرد

برگ‌های معطر نعناع، علی‌الخصوص اگر نعناع تازه باشد به بهبود سردرد و حالت تهوع کمک می‌کنند! رایحه خنک و تند برگ‌های نعناع مرهمی برای حالت تهوع است.

اگر از ناحیه معده احساس ناراحتی می‌کنید، روغن نعناع گزینه مناسبی برای درمان خواهد بود! مصرف روغن نعناع یا سایر محصولاتی که عطر و طعم نعناع دارند حال بد شما را تسکین می‌بخشد.

درصورتی‌که سردرد دارید می‌توانید روغن نعناع بر روی پیشانی و بینی خود بمالید! انجام این کار تأثیر بسزایی در بهبود سردرد دارد.

به‌طور طبیعی نعناع گیاهی آرامش‌بخش است؛ بنابراین نعناع می‌تواند التهاب و افزایش دمای ناشی از سردرد و میگرن را تسکین ببخشد.

 

خواص و فواید نعناع

 

·       فواید نعناع – پیشگیری از مشکلات تنفسی

عطر قوی نعناع در پاک‌سازی مجاری تنفسی بسیار مؤثر است! درواقع رایحه خوش این گیاه طراوت خاصی به مجاری بینی، گلو، نایژه و ریه می‌بخشد. به همین دلیل نعناع سبب بهبود اختلالات تنفسی ناشی از آسم و سرماخوردگی‌های شدید می‌شود.

علاوه بر اینکه نعناع بینی، گلو و سایر کانال‌های تنفسی را خنک می‌کند، سبب بهبود سرفه‌های مزمن هم می‌شود! به همین دلیل است که نعناع در تهیه بسیاری از روغن‌ها و پمادها مورداستفاده قرار می‌گیرد.

شاید براتون جالب باشه:
از خواص بابونه برای مو آگاه شوید

·       فواید نعناع کمک به گوارش

گیاه نعناع اشتهاآور است! همچنین نعناع به دستگاه گوارش کمک می‌کند و سبب تسریع هضم غذا می‌شود.

به همین دلیل مصرف نعناع التهاب معده و سو هاضمه را بهبود می‌بخشد.

وقتی که در ناحیه معده احساس ناراحتی می‌کنید، نوشیدن یک فنجان چای نعناع حس بهتری به شما می‌دهد.

رایحه خوش نعناع غدد بزاقی دهان را فعال می‌کنند! در نتیجه این غده ها با ترشح بزاق به گوارش غذا کمک می‌کنند.

به همین دلیل نعناع در آشپزی مورد استفاده قرار می‌گیرد! در بسیاری از کشورها نعناع به‌عنوان بخشی از پیش‌غذا به‌منظور افزایش اشتها و تمیز کردن دهان سرو می‌شود.

همچنین اگر سفر دریایی می‌روید، روغن نعناع می‌تواند حالت تهوع و التهاب‌های مربوط به آن را تسکین دهد.

خواص و فواید نعناع

·       فواید نعناع بهبود عملکرد مغز

نتایج برخی از مطالعات نشان‌دهنده تأثیر نعناع بر عملکرد مغز، هوشیاری و حافظه است! بر اساس این تحقیقات استشمام عطر روغن نعناع عملکرد حافظه و میزان هوشیاری را افزایش می‌دهد.

به نظر می‌رسد که نعناع دارای ذرات محرکی است که عملکرد مغز را بهبود می‌بخشد. به همین دلیل جویدن برگ‌های نعناع یا آدامس‌های نعنایی حافظه را تقویت خواهد کرد.

·       فواید نعناع کاهش وزن

علاوه بر تمام فوایدی که نعناع دارد، این گیاه بدون هیچ مشکلی به شما برای کاهش وزن کمک خواهد کرد.

نعناع گیاهی محرک است! درواقع نعناع سبب ترشح آنزیم‌هایی می‌شود که برخی از مواد مغذی خوراکی‌ها را جذب کرده و با مصرف چربی، آن را تبدیل به انرژی قابل‌استفاده می‌کنند.

بنابراین به‌راحتی می‌توانید با افزودن نعناع به رژیم غذایی خود به کاهش وزنتان کمک کنید!

شاید براتون جالب باشه:
با خواص پروبیوتیک آشنا شوید

·       فواید نعناع مراقبت از پوست

یکی دیگر از فواید نعناع تأثیر مثبت آن بر روی پوست است! همان‌طور که روغن نعناع ضدعفونی‌کننده است، آب این گیاه هم به‌خوبی پوست را تمیز می‌کند.

نعناع آرامش خاصی به پوست می‌بخشد و سبب بهبود خارش، التهاب و عفونت پوست می‌شود. علاوه بر این نعناع جوش‌های روی پوست را کاهش می‌دهد و لکه‌های ناشی از آن را از بین ببرد.

نعناع به‌منظور درمان گزیدگی حشراتی همچون پشه، زنبور و … هم کاربرد دارد! این گیاه خاصیت ضد خارش دارد و پوست شما را خنک می‌کند. همچنین نعناع گیاهی ضدالتهاب است که ورم محل گزیدگی را کاهش می‌دهد.

·       فواید نعناع کاهش خستگی و افسردگی

نعناع به‌طور طبیعی یک گیاه محرک است! استشمام بوی نعناع به‌تنهایی می‌تواند انرژی مضاعفی به شما بدهد و عملکرد مغز شما را بهبود ببخشد.

اگر احساس خستگی، تنبلی و افسردگی می‌کنید نعناع و روغن آن می‌تواند به شما کمک کند! خوردن آن یا استشمام بوی آن می‌تواند انرژی شما را تأمین کند.

به همین منظور می‌تواند چند قطره روغن نعناع را شب‌ها روی بالشت خود بریزید تا صبحی سرشار از انرژی را آغاز کنید.

·       فواید نعناع سلامت دندان

جویدن نعناع به تسکین دندان‌درد کمک می‌کند! نعناع خاصیت ضدعفونی‌کنندگی دارد و در درمان عفونت مؤثر است.

این گیاه دارای ترکیباتی است که مانع ایجاد باکتری براثر پوسیدگی دندان‌ها و بوی بد دهان می‌شود.

در بسیاری از خمیردندان‌های سفیدکننده هم از نعناع به‌عنوان یکی از مواد تشکیل‌دهنده اصلی استفاده می‌شود.

 

کلام آخر

برگ‌های تازه نعناع می‌توانند عطروطعم فوق‌العاده‌ای به غذا ببخشند! اما فواید و خواص مثبت نعناع فراتر از استفاده از آن به‌عنوان یک افزودنی ساده به خوراکی‌ها و نوشیدنی‌ها است.

شاید براتون جالب باشه:
تقویت ابرو | چگونه ابروهای زیبا داشته باشیم

برگ‌های کوچک نعناع سرشار از انواع ویتامین و مواد مغذی موردنیاز بدن هستند! به‌طورکلی نعناع با بهبود عملکرد و تقویت ایمنی بدن، مانع بروز بسیاری از بیماری‌ها و مشکلات می‌شود.

 

پیشنهاد اسکای پیا برای شما:

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

یک پاسخ قرار دهید