چرا رنگ لباس عروس سفید است؟

0

مهم نیست که شما هرروز لباس‌هایتان را چه رنگی می‌پوشید! حتی مهم نیست که از پوشیدن لباس سفید خوشتان می‌آید یا نه؟! اما خانم‌ها، در اکثر کشورهای جهان در روز عروسی، لباس سفید می‌پوشند؛ چرا؟! در جواب باید بگوییم که این یک رسم است؛ البته نه یک رسم کهنه و قدیمی! با ما باشید تا برایتان بگوییم، چرا رنگ لباس عروس سفید است؟

 لباس عروس سفید

رنگ لباس عروس

حتماً به مجله‌ها و عکس‌های مربوط به طراحی و دوخت لباس عروس نگاه کرده‌اید. این لباس‌ها در طرح‌ها و شکل‌های بسیار متنوعی دوخته می‌شوند. ولی در میان آن‌ها یک نقطه واحد و مشترک وجود دارد، آن‌هم رنگ لباس عروس است! بله اکثر قریب به‌اتفاق آن‌ها سفید هستند. این اتفاق زمانی جالب می‌شود که شما درباره لباس عروس در دیگر کشورها، بالأخص کشورهای غربی تحقیق کنید! لباس عروس در آن کشورها نیز به رنگ سفید انتخاب می‌شود. البته این رنگ در گذشته، مثل امروز محبوب نبود! اجازه بدهید تا دراین‌باره بیشتر برایتان بگوییم …

 

چرا رنگ لباس عروس سفید است؟

در گذشته‌های بسیار دور، رنگ آبی نشانه‌ای بود بر پاک‌دامنی عروس! به همین منظور در روز عروسی، دختران جوان لباس‌های آبی‌رنگ بر تن می‌کردند. در دوران محبوبیت رنگ آبی، از لباس‌های سفیدرنگ در مراسم عزاداری استفاده می‌شد! ازاین‌رو بسیاری از مردم رنگ سفید را برای عروسی مناسب و خوش‌یمن نمی‌دانستند.

 لباس عروس سفید با دامن پلیسه

 تغییرات همیشه به دست افراد بزرگ انجام می‌شوند!

تمامی این عقاید و باورهای مرسوم درباره لباس‌های سفیدرنگ تا تاریخ دهم فوریه سال ۱۸۴۰ ادامه داشت! یعنی روز مراسم ازدواج ملکه ویکتوریا با شاهزاده آلبرت.

شاید براتون جالب باشه:
نکات مهم در انتخاب آرایشگاه عروس

در روز عروسی، ملکه ویکتوریا با یک توری سفید و لباس عروس ساتن و ابریشمی سفید وارد مجلس شد! جالب است بدانید که طراحی لباس عروس، توسط خود ملکه ویکتوریا انجام شده بود. در واقع این یک لحظه حیاتی و حساس در تاریخ ازدواج‌های سلطنتی محسوب می‌شد. دلیل این امر، مرسوم نبودن استفاده از رنگ سفید در مراسم جشن و شادی بود.

ایده و طرز تفکر ملکه ویکتوریا در آن زمان، بسیار مورد نکوهش قرار گرفت. نجیب زادگان اشرافی آن دوران و حتی اکثر مردم، رنگ سفید را نشانه غم و سوگواری می‌دانستند! در واقع رنگ مرسوم و قابل‌قبول برای لباس عروسی در انگلستان آن زمان، قرمز بود.

 لباس عروس سفید

تغییرات تنها به رنگ لباس عروس ختم نشد!

ملکه ویکتوریا برای مراسم، نه‌تنها رنگ لباس عروسی را سفید انتخاب کرد، بلکه تاج طلایی نیز بر سر نگذاشت! او به‌جای تاج طلایی سلطنتی، یک حلقه‌گل بسیار زیبا را بر روی سر خود قرار داد. ازاین‌رو، بسیاری از محققان همین امر را دلیل مرسوم شدن استفاده از حلقه‌گل در عروسی می‌دانند.

همچنین در این مراسم باشکوه، ۱۲ ساقدوش که آن‌ها نیز لباس سفید بر تن داشتند، ملکه ویکتوریا را همراهی می‌کردند!

 لباس عروس سفید ساده

رواج یافتن استفاده از لباس عروس سفید!

چند سال پس از عروسی سلطنتی، نظرات منتقدانه و غیرمنطقی همگان درباره حرکت بزرگ ملکه ویکتوریا فروکش کرد! همین امر موجب شد تا استفاده از لباس عروسی سفید کم‌کم به یک مد تبدیل شود! از آن به بعد بسیاری از دختران برای مراسم ازدواجشان لباس‌های سفید یا کرم‌رنگ را انتخاب کردند.

در واقع بسیاری از صاحب‌نظران، دلیل اصلی رایج شدن لباس عروسی سفید را به حرکت انقلابی ملکه ویکتوریا نسبت می‌دهند! در سال‌های اخیر پوشیدن لباس سفید کاملاً مرسوم و عادی است. همچنین باید بدانید که امروزه رنگ سفید را نشانه پاک‌دامنی و معصومیت عروس می‌دانند! اگر لباس عروسی دختری سفیدرنگ باشد؛ این بدان معنا است که او به دلیل قلب پاکش برگزیده‌شده است!

شاید براتون جالب باشه:
راهنمای خرید حلقه ازدواج

 

لباس‌های عروسی سفید رنگ؛ قبل از ملکه ویکتوریا

طبق نوشته‌های تاریخی و اسناد موجود درباره ازدواج‌های سلطنتی، در سال ۱۴۰۶ شاهزاده خانم «فیلیپا» از لباس عروسی سفیدرنگ در مراسم ازدواج خود استفاده کرد. بر همین اساس آمده است که در سال ۱۵۵۸ ملکه اسکاتلند نیز در مراسم عروسی خود، لباس سفیدرنگ پوشید.

در واقع هیچ‌یک از این دو مورد به‌اندازه حرکت انقلابی ملکه ویکتوریا مورد توجه قرار نگرفت! به‌هرحال این ملکه ویکتوریا بود که پوشیدن لباس سفید را به یک سنت تبدیل کرد! سنتی که در آن زمان به‌هیچ‌عنوان پسندیده نبود. یک اقدام انقلابی از طرف ملکه که معمولا محافظه‌کارانه‌ترین روش‌ها را برای مراسم سنتی مقل ازدواج انتخاب می‌کند سرآغاز تحولی بود که تا امروز شاهدش هستیم.

 لباس عروس سفید ملکه ویکتوریا

لباس عروس سفید

اگر به گذشته‌های دور برگردیم یا حتی با مطالعه سنت‌های رایج در برخی از کشورهای جهان، درمی‌یابیم که رنگ لباس عروسی در طول تاریخ تغییرات بسیاری داشته است! درواقع امروزه در برخی از کشورهای جهان به‌جای سفید از رنگ‌های دیگر برای لباس عروس استفاده می‌شود.

اما در پایان و برای جواب به سوال چرا رنگ لباس عروس سفید است؟ باید به شما بگوییم که دلیل آن پوشیدن لباس سفید توسط ملکه ویکتوریا است. شاید اگر او در روز عروسی خود از رنگ دیگری استفاده می‌کرد، امروز رنگ لباس عروسی به‌گونه‌ای دیگر بود! شاید حتی رنگ سفید به شکل امروزی تعبیر و معنا نمی‌شد.

هم‌اکنون در اکثر کشورهای جهان، عروس خانم‌ها رنگ سفید را برای لباس عروسی خود انتخاب می‌کنند. حتی در کشور ایران! این رنگ علاوه بر پاک‌دامنی و معصومیت، نشانه سفید بختی و آینده‌ای روشن برای عروس است!

شاید براتون جالب باشه:
فرهنگ و سنت در رنگ و طرح لباس عروس در جهان
اشتراک گذاری

درباره نویسنده

یک پاسخ قرار دهید