متوسط هزینه مراسم ازدواج در ایران

0

یکی از نگرانی‌های همیشگی زوج‌ها هنگام برپایی مراسم عروسی، هزینه‌های برگزاری جشن است! تا علاوه بر اینکه بار مالی مضاعفی بر آن‌ها تحمیل نشود، مراسمی رویایی، خاطره‌انگیز و از همه مهم‌تر آبرومندی برگزار کنند! البته همه این هزینه‌ها تنها به یک‌چیز بستگی دارد و آن خواسته‌ها و انتظارات عروس و داماد و خانواده‌های آن‌ها است! در این مقاله می‌خواهیم متوسط هزینه مراسم ازدواج در ایران را مرور کنیم تا شاید با دانستن این هزینه‌ها بهتر بتوانید برای برپایی مراسم ازدواج برنامه‌ریزی کنید.

 

 ازدواج ایرانی

چقدر برای مراسم ازدواجتان هزینه می‌کنید؟

هزینه‌ای که شما باید برای مراسم ازدواج خود بپردازید بسته به منطقه‌ای که در آن زندگی می‌کنید، متفاوت خواهد بود و مسلماً این هزینه در شهرهای بزرگ بیشتر است. بخشی از قضیه خود شما هستید که باید میزان بودجه و خواسته‌تان را برای برگزاری مراسم مشخص کنید و بخش دیگر به آداب‌ورسوم متعدد و گاهی عجیب‌وغریب برمی‌گردد! بااین‌حال اگر در بحبوحه ازدواج و تشکیل زندگی مشترک هستید و می‌خواهید بدانید چقدر باید برای ازدواجتان هزینه کنید، با ادامه مطلب همراه شوید تا متوسط هزینه مراسم ازدواج در ایران را برایتان بگوییم. ناگفته نماند که فرض را برای ۲۰۰ نفر مهمان می‌گذاریم.

 

تالار عروسی

شاید بخش اعظمی از مخارج عروسی را باید صرف اجاره تالار و متعلقات آن کنید. اولین هزینه مربوط به ورودی تالار می‌شود که در حال حاضر حدود دو میلیون تومان برای یک تالار متوسط بپردازید.

شام عروسی که جای خود دارد و می‌بایست با جیبی پرپول به آن فکر کنید! بسته به منوی انتخابی شما هزینه شام برای هر نفر متغیر است اما به‌طور میانگین بین ۱۹ هزار تا ۵۰ هزار تومان خرج شام یک نفر در تالار عروسی می‌شود که با این حساب در بیشترین حالت برای ۲۰۰ نفر مهمان مبلغ ۱۰ میلیون تومان نیاز است. در سال اخیر این مبلغ به ناگهان افزایش یافته و تا ۲ و ۳ برابر نیز گشته است.

شاید براتون جالب باشه:
تزئین سفره عقد

 

میوه

میوه و شیرینی هم از مخارج بعدی برای پذیرایی از مهمانان در تالار عروسی است که هر کدام حدود ۷۰۰ هزار تومان هزینه دربر خواهد داشت که درمجموع داماد باید تقریباً یک میلیون و پانصد هزار تومان برای میوه و شیرینی کنار بگذارد. این مبلغ نیز با افزایش قیمت میوه به شدت افزایش یافته است.

علاوه بر موارد بالا برخی هزینه‌های جانبی نظیر گل‌آرایی تالار، سرگرمی، تشریفات ویژه، نورپردازی و … هم به شما در هنگام اجاره تالار پیشنهاد می‌شود که بسته به بودجه و سلیقه‌تان می‌توانید انتخاب کنید و البته هزینه آن را هم بپردازید. تالار عروسی بخش قابل‌توجهی از هزینه جشن را در برمی‌گیرد

 

حلقه عروس و داماد

خرید حلقه جدا از بحث هزینه آن، یکی از شیرین‌ترین لحظه‌ها را در تدارک مراسم ازدواج رقم می‌زند و تنوع قیمت نیز در این مورد بسیار زیاد است. به‌طور متوسط برای خرید حلقه عروسی حداقل یک میلیون تومان برای هر نفر نیاز دارید که البته نوسان قیمت در رابطه با حلقه بالا است و در حال حاضر متوسط هزینه لازم جهت خرید حلقه عروس و داماد در مجموع حدود ۳ میلیون تومان برآورد می‌شود. با افزایش قیمت طلا حداقل مبلغ مورد نیاز برای این مورد نیز ۵ ملیون تومان گشته است. خرید حلقه یکی از لحظات شیرین مراسم عروسی

 

آتلیه عروس

برای ثبت تمام لحظات شب خاطره‌انگیز عروسی‌تان هم باید دست به جیب کنید. وقتی‌که به آتلیه‌های عکاسی می‌روید خدمات مختلفی را پیش پای شما می‌گذارند که همه‌چیز به انتخاب خودتان بستگی دارد. ولی معمولاً مبلغی بین ۱،۵ میلیون تا ۷ میلیون تومان برای عکاسی و فیلم‌برداری از مراسم عروسی باید در نظر بگیرید. در نظر داشته باشید که مبالغ بسیار بیش از این نیز در برخی آتلیه‌ها عنوان می‌شود.

 

 آرایش عروس و داماد

در رابطه با هزینه آرایشگاه وزنه به سمت عروس خانم سنگینی می‌کند و شما باید هزینه بیشتری بابت آرایشگاه عروس بپردازید. آرایش عروس در کمترین حالت در حدود ۶۰۰ هزار تومان خرج خواهد داشت ولی به‌طور متوسط جهت آرایشگاه عروسی مبلغی بالاتر از ۱ میلیون تومان نیاز دارید. گریمورهای معروف در تهران از مبلغ ۵ تا ۱۰ هزار تومان برای آرایش عروس مطالبه می‌کنند ولی این رقم در آٰایشگاه‌های دیگر مبلغی بین ۳ تا ۵ ملیون تومان است. آرایش داماد نیز چیزی در حدود ۱۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان می‌شود که میانگین ۲۰۰ هزار تومان را می‌توان برای آن مناسب دانست.

شاید براتون جالب باشه:
معرفی برخی از زیباترین مکان‌‌های دنیا برای برگزاری مراسم ازدواج

خرید لوازم عروس و داماد

برخی لوازم شخصی هستند که معمولاً از آن‌ها به‌عنوان خرید عروسی یاد می‌شود. لوازم مخصوص عروس با توجه به آداب‌ورسوم هر منطقه متفاوت بوده و طبیعتاً نوسان قیمت نیز وجود دارد. متوسط هزینه‌ برای این لوازم را ۲ میلیون محاسبه کنید که البته سرویس طلای عروس هم به آن اضافه می‌شود. سرویس طلا تا ۱۰ میلیون تومان و بیشتر از آن هزینه می‌طلبد. لوازم شخصی داماد هم جزو هزینه‌های عروسی است که میانگین مبلغ قابل پرداخت برای آن حدود ۸۰۰ هزار تومان برآورد می‌شود. اگر لوازم آرایش را به این هزینه‌ها اضافه کنیم مبلغ مورد نیاز بسیار بیشتر خواهد شد.

 

لباس عروس و داماد

در مورد لباس شاید عروس اکثراً خانم‌ها به کرایه لباس عروس رضایت می‌دهند اما همین کرایه لباس هم چندان کم‌هزینه نیست! بسته به طرح و مدل و سایر موارد متوسط هزینه برای کرایه لباس عروس حدود ۱،۵ میلیون تومان خواهد بود. برای کت‌وشلوار داماد انواع مدل‌ها با قیمت‌های مختلف وجود دارند که با مبلغی در حدود ۸۰۰ هزار تومان می‌توان انتخاب مناسبی داشت. البته کت‌وشلوارهایی با مبالغ پایین‌تر و بسیار بالاتر از این قیمت هم در بازار دیده می‌شوند. درباره لباس عروس نیز مبالغ مختلفی در بازار وجود دارد.

مخارج ازدواج در ایران

 ماشین و دسته‌گل عروس

این مبلغ نیز در بازار بسیار متفاوت و مختلف عنوان می‌شود. اگر نیازی به کرایه ماشین عروس نداشته باشید، خرجتان سبک‌تر خواهد بود و تنها برای تزیینات ماشین نیاز به حداقل هزینه ۲۰۰ هزار تومان دارید! ولی برای کرایه ماشین عروس از ۳۰۰ هزار تومان به بالا باید بپردازید. دسته‌گل مخصوص عروس هم از مواردی است که نمی‌توان از آن چشم‌پوشی کرد و به‌طور متوسط ۱۰۰ هزار تومان هم به آن اختصاص دهید.

شاید براتون جالب باشه:
۷ ایده جذاب برای انتخاب مکان عروسی رویایی

 

کارت عروسی

به‌منظور احترام به مهمانان و دعوت رسمی از آن‌ها نیاز به چاپ کارت‌های مخصوص عروسی دارید که این کارت‌ها در مدل‌ها و طرح‌های متنوع و البته با قیمت‌های مختلف در بازار به چشم می‌خورند. میانگین هزینه معقول برای تهیه کارت عروسی ۲۵۰ هزار تومان است که این مبلغ ارتباط مستقیمی با تعداد خانوارهای دعوت‌شده به مراسم دارد. با گران شدن کاغذ در ماه‌های اخیر مبلغ کارت‌ها نیز افزایش یافته است.

 

اتاق عقد ازدواج

برخی از تالارها مجهز به اتاق عقد هستند که برای آن هزینه‌ای جدا دریافت می‌کنند اما گزینه دیگر هم عقد در دفترهای رسمی ازدواج است. به‌طورکلی جهت سالن عقد هزینه‌ای بین ۲۰۰ هزار تا ۲ میلیون تومان لازم دارید. سالن‌های مختلف رقم‌های گوناگونی برای این مورد نیز عنوان می‌کنند.

 

نتیجه‌گیری

در این مقاله متوسط هزینه مراسم ازدواج در ایران را مورد بررسی قرار دادیم؛ اما این هزینه‌ها به‌طور قطعی و برای همه یکسان نیست. همیشه هزینه برگزاری مراسم ازدواج دست خودمان نخواهد بود و برخی آداب‌ورسوم و انتظارات خانواده‌ها بر میزان هزینه‌ها تأثیر می‌گذارد. دختران جوان دوست دارند که شبی خاطره‌انگیز در مراسم عروسی‌شان رقم بخورد و مطمئناً پسران نیز همین آرزو را دارند تا همسر آینده خود را خوشحال کنند؛ ولی با کمی قناعت و پایین آوردن انتظارات و حذف کردن خرج‌های غیر واجب می‌توان بدون صرف هزینه غیر متعارف جشنی باشکوه و به‌یادماندنی تدارک دید.

 

پیشنهاد اسکای پیا برای شما:

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

یک پاسخ قرار دهید