مراحل زایمان طبیعی | آنچه در حین زایمان پیش می‌آید

0

مراحل زایمان طبیعی و آشنایی با آن قطعاً برای یک زن بارداری می‌تواند مسئله مهمی باشد. چرا که از زمان شروع آن و تا خاتمه مجموعه اتفاقاتی می‌افتد که آشنایی بیشتر با آن‌ها روند مراحل زایمان طبیعی را تسهیل می‌کند و حتی نیاز به سزارین را کاهش می‌دهد. اغلب آشنا نبودن با مراحل زایمان طبیعی باعث ترس از زایمان می‌گردد و این‌گونه می‌گردد که بدون هیچ دلیلی و با وجود توانایی کافی برای طبیعی زنان نوع سزارین را انتخاب می‌کنند. در ادامه با شما خانم‌ها بارداری هستیم که در آستانه تولد کودک خود هستید و می‌خواهید از مراحل زایمان طبیعی آگاه گردید.

مرحله اول: درد اولیه و درد فعال

اولین مرحله از مراحل زایمان طبیعی شروع درد است. هنگامی احساس انقباض و درد در ناحیه کمر و ناحیه لگن می‌کنید شاید زمان تولد کودک شما نزدیک است. این مرحله خود شامل دو بخش است. درد اولیه و درد فعال! این مرحله شامل انقباض‌های منظم و فرکانسی است که باعث می‌گردد که دهانه رحم باز شده و آماده خروج جنین از کانال تولد گردد. این مرحله از طولانی‌ترین مرحله از مراحل زایمان طبیعی به حساب می‌آید.

درد اولیه

در زمان زایمان شما ابتدا دردهای خفیف و نامنظم را احساس خواهید کرد. در این زمان همان‌طور که دهانه رحم شروع به باز شدن می‌کند ممکن است خونریزی‌هایی را از واژن خود داشته باشید. این خون در واقع ممکن است همان موکوسی باشد که اجازه باز شدن دهانه رحم در طول بارداری را نمی‌دهد.
چقدر طول می‌کشد؟ زمان دقیق درد اولیه غیر قابل پیش بینی است ولی برای زنانی که نخستین فرزند خود را بارداری هستند احتمالاً بیشتر طول خواهد کشید و زنانی که بارداری‌های دوم به بعد را تجربه می‌کنند کمتر طول می‌کشد.
کارهایی که می‌توان انجام داد: این بستگی به شما دارد. دردهای اولیه در شروع زایمان برای بعضی زنان ناراحت کننده نیست. با این حال ممکن است برای برخی سخت و ناراحت کننده باشد. نکته‌ای که وجود دارد حفظ آرامش شما است.

برای افزایش راحتی در این مرحله:

پیاده‌روی کنید.

دوش بگیرید یا حمام کنید

گوش دادن به موسیقی آرامش‌بخش

امتحان کردن تنفس و یا روش‌های تمدد اعصاب در کلاس زایمان را امتحان کنید

تغییر موقعیت

اگر کیسه آب شما پاره شده و یا خونریزی دارید با پزشک و یا مامای خود تماس بگیرید.

درد فعال

بعد از پایان دردهای اولیه و نامنظم، نوبت به دردهای منظم به هم نزدیک و شدیدتر است. مرحله اصلی این بخش از زایمان اینجاست. دهانه رحم در این قسمت بین ۶ تا ۱۰ سانتی‌متر باز می‌گردد. اینجا انقباضات شما شدیدتر می‌گردد. در این زمان ممکن است احساس تهوع، انقباض در ناحیه کمر و کم آبی در بدن خود کنید. در اینجا اگر می‌خواهید از داروهای کاهنده درد و مسکن استفاده کنید بهتر است با پزشک و مامای خود مشورت کنید آن‌ها بهترین انتخاب را برای شما و کودک شما انجام می‌دهند.
چقدر طول می‌کشد؟ این مرحله ممکن است بین ۴ تا ۸ ساعت به طول بیانجامد در این هنگام گردنه رحم شما به طور متوسط در هر ساعت یک سانتی‌متر باز می‌گردد.

کارهای لازم برای راحتی بیشتر

تغییر موقعیت

پیاده روی

دوش آب گرم

ماساژملایم

استفاده از توپ

مرحله دوم: تولد نوزاد

شاید از لذت بخش ترین مراحل زایمان طبیعی و در واقع شیرین‌ترین آن تولد نوزاد باشد.
چقدر طول می‌کشد؟ این مرحله در مادرانی که اولین بارداری خود را تجربه می‌کنند و همچنین زنانی که از روش اپیدورال برای زایمان خود استفاده می‌کنند بیشتر طول می‌کشد.

آنچه لازم است در این مرحله انجام دهید

در این مرحله لازم است که با ایجاد فشار یا به اصطلاح زور زدن جنین را به خارج هدایت کنید و به روند زایمان کمک کنید. در این زمان پزشک و ماما در فواصل مشخصی از شما می‌خواهد که این فشار را اعمال کنید. در این زمان و در هنگام ایجاد فشار شما می‌توانید این فشار را در حالت‌های مختلف چون نشسته، روی زانو، روی زانو و آرنج و… را انجام دهید. خود شما می‌توانید با امتحان حالت‌های مختلف وضعیت مناسب برای بدن خود را تشخیص دهید.
پس از این مدت از شما خواسته می‌شود که فشار را کاهش دهید و معمولاً در این زمان پزشک شما به شما می‌گوید که سر نوزاد در حال نمایان شدن است و وضعیت شما چگونه است. پس از نمایان شدن سر نوزاد بقیه قسمت‌های بدن هم به دنبال آن و با فاصله کمی ظاهر شده و در نهایت پزشک اقدام به بریدن بند ناف می‌کند.

مرحله سوم: دفع جفت

از آخرین مراحل زایمان طبیعی دفع جفت است. این کار معمولاً ۵ تا ۳۰ دقیقه پس از تولد کودک اتفاق می‌افتد. البته این روند می‌تواند تا یک ساعت هم به طول بیانجامد. در این زمان شما ممکن است به اتفاقات پس از تولد نوزاد خود بی‌توجه باشید و تمام توجه شما معطوف به نوزاد گردد. در این هنگام ممکن است از شما خواسته شود که اندکی دیگر فشار ایجاد کنید تا جفت دفع گردد. در قسمت آخر هم شاید لازم باشد که از بخیه و… برای شما استفاده گردد.

 

پیشنهاد اسکای پیا برای شما:

 

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

یک پاسخ قرار دهید