مراقبت از پوست و مو

0

چرا مراقبت از پوست و مو لازم است؟ در جواب باید گفت که وقتی صحبت از زیبایی به میان می‌آید اولین مواردی که از آن‌ها صحبت می‌گردد پوست و مو هستند. مورد بعدی که از جمله ارکان زیبایی است ناخن‌ها است. هر شخصی لازم است که قوانین مراقبت از پوست و مو را بداند. این موضوع به خصوص در مورد زنان از اهمیت بیشتری برخوردار است. اگر شما هم با مراقبت از پوست و مو ی خود اهمیت می‌دهید این مقاله را از دست ندهید.

۱_مرطوب نگه داشتن

همان‌طور که می‌دانید رطوبت در فضای باز کاهش می‌یابد. این موضوع در مورد پوست و مو و ناخن هم صادق است. به عبارت بهتر پوست و موی شما احتیاج به مراقبت بیشتری دارد. یک مرطوب کننده مناسب انتخاب کنید. این مرطوب کننده می‌تواند بر اساس پوست شما تعیین می‌گردد. اگر پوست شما از نوع خشک یا ترکیبی است باید روغن‌هایی انتخاب کنید که بر اساس روغن باشد نه آب! اگر پوست شما چرب است نیاز به کرم‌هایی دارید که دارای روغن کمتری هستند و یا حتی بدون روغن هستند. مرطوب کننده‌های طبیعی نیز گزینه‌های مناسبی می‌تواند برای مرطوب کردن پوست باشند. از جمله این مرطوب کننده‌ها روغن نارگیل، روغن زیتون، کره کاکائو، روغن بادام شیرین و… است.

نکات طلایی مراقبت از پوست و مو

با همه نکاتی که در مورد مرطوب کننده‌ها گفته شد، نکاتی وجود دارد که در رابطه با مراقبت از پوست و مو در هر فصلی لازم است رعایت گردد. اول استفاده از ضد آفتاب‌ها در تمام فصل‌ها! اگر پوست شما در طول زمستان فوق العاده خشک باشد، در نظر داشته باشید که دست‌ها، صورت و گردن را به طور ساعتی با یک مرطوب کننده طبیعی بدون هر گونه مواد شیمیایی تحریک کننده مرطوب می‌کنید. شما باید مراقب باشید زیرا برخی از محصولات تجاری حاوی مواد تشکیل دهنده مرتبط با سرطان هستند.

شاید براتون جالب باشه:
چطور آرایش چشم اکلیلی را پاک کنیم؟

۲_محافظت از موها

موها هم مانند پوست احتیاج به رسیدگی و توجه دارند و در صورت عدم رسیدگی ممکن است دچار آسیب گردند. یکی از این آسیب‌ها موخوره است. موخوره عارضه‌ای است که در واقع انتهای مو دو قسمتی می‌گردد و این مربوط به کمبود رطوبت موها است؛ بنابراین یک راه درمان موخوره در واقع استفاده از یک مرطوب کننده مناسب است که از تار مو در برابر شکستن و تقسیم شدن حفاظت کند.

روغن نارگیل

نکته‌ای طلایی در مراقبت از پوست و مو به صورت توأم استفاده از روغن نارگیل چه به صورت خوراکی و چه به صورت موضعی است. می‌توانید در انواع غذاهای و سالاد خود از روغن نارگیل استفاده نمایید. یا اینکه می‌توانید بگذارید کمی گرم شده و آن را روی پوست و موی خود ماساژ دهید. این کار هم رطوبت پوست را تأمین می‌کند و همچنین می‌تواند باعث کلفت شدن تارهای موی شما گردد.

۳_ورزش و هیدراته نگه داشتن بدن

شاید تصور کنید که مورد بی ربطی به موضوع مراقبت از پوست و مو است ولی باید گفت که با ورزش کردن که آب بدن کاهش می‌یابد و بدن با کم آبی رو به رو شده و این موضوع روی کل بدن تأثیر منفی خواهد گذاشت. یکی از کارهایی که لازم است در این خصوص انجام گیرد هیدراته نگه داشتن بدن است. هیدراته نگه داشتن بدن علاوه بر تأمین رطوبت بدن باعث می‌شود تا سموم و مواد زائد که می‌تواند زیبایی بدن را تهدید کنند از بدن دفع شوند. پس نوشیدن روزانه ۸ لیوان آب سالم را فراموش نکنید.

شاید براتون جالب باشه:
نکات مهم آرایشی برای داشتن یک میکاپ فوق العاده

۴_استفاده از آب داغ ممنوع

گرفتن دوش آب گرم در فصول سرد سال امری بدیهی است. با این حال آب داغ آن هم در هوای سرد که آن هم به نوعی تهدید برای پوست شما محسوب می‌گردد دو عامل مزاحم برای پوست و یا حتی موهای شما هستند. آب داغ باعث حل شدن چربی‌ها طبیعی پوست گشته و می‌تواند باعث خشکی پوست شما شود.

۵_پاک‌سازی پوست

سلول‌های پوست دائماً در حال مرگ و جایگزینی هستند. نکته‌ای در مراقبت از پوست و مو اهمیت دارد این است که باید با یک ماده مناسب و با استفاده از وسیله‌ای مانند لیف و یا صابون ملایم پوست را از سلول‌های مرده و شاخی شده خلاص کنیم. این کار به حفظ زیبایی و سلامتی پوست کمک شایانی می‌کند.

۶_حفظ رطوبت پیرامون

با استفاده از یک وسیله رطوبت ساز مانند بخور کار کنید که هم رطوبت سطح پوست شما تأمین گردد و هم اینکه سینوس‌های شما به طور مرتب در دفع میکروب‌ها از طریق پوست عمل نمایند. به این ترتیب با یک تیر دو نشان را هدف خواهید گرفت. هم از مراقبت از پوست و مو ی خود را انجام داده‌اید و هم اینکه خود را از انواع بیماری‌های میکروبی و یا حتی ویروسی حفظ نموده‌اید.

کلام آخر

موارد گفته شده تنها بخشی از عوامل مربوط به مراقبت از پوست و مو بود. اگر می‌خواهید مراقبت از پوست و مو را انجام دهید ساده‌ترین کار قبل از استفاده از انواع لوسین‌ها و مواد آرایشی، در واقع حفظ بهداشت آن است. قدم بعدی می‌تواند استفاده از یک پاک کننده و یا شوینده سبک و سازگار با پوست شما است.

شاید براتون جالب باشه:
لباس پاییزی،چگونه هماهنگ با مد پاییز لباس بپوشیم؟

 

پیشنهاد اسکای پیا برای شما:

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

یک پاسخ قرار دهید