خانم‌های بارداری با مهمترین نکات بارداری آشنا شوید

0

دانستن مهمترین نکات بارداری قطعاً برای همه زنانی که باردار هستند و یا قصد بارداری را دارند می‌توانند سودمند باشد. در ادامه این مطلب با شما هستیم تا طلایی‌ترین موضوعات این دوران را به شما معرفی کنیم.

چرا لازم است در مورد بارداری بیشتر بدانیم؟

قطعاً اگر در حال تلاش برای به دنیا آوردن یک کودک هستید دانستن مهمترین نکات بارداری می‌توانند برای شما حیاتی باشد حتی حیاتی‌تر از نان شب! سالم بودن قبل و بعد از بارداری قطعاً شامل بسیاری از جنبه‌های زندگی شما می‌گردد. در ادامه ما لیستی از مهمترین نکات بارداری به شما گوش زد می‌کنیم.

۱_پیش از بارداری به پزشک مراجعه کنید.

۲_شروع به تغییر عادات غذایی خود کنید تا تنوعی از غذاها را در برداشته باشید.

۳_از مهمترین نکات بارداری فعالیت بدنی است.ورزش! قبل، در حین و بعد از بارداری ورزش را فراموش نکنید. قطعاً ورزش منظم و طبق برنامه تأثیر مهمی در زندگی و بدن شما در طی این دوران مهم خواهد گذاشت به علاوه اینکه باعث یک زایمان راحتی نیز می‌گردد.

۴_دانش خود را بالا ببرید

۵_سبزیجات تازه‌ای بخورید که هرگز امتحان نکرده‌اید.

۶_کتابی را در مورد دوران بارداری بررسی کنید.

۷_سیگار نکشید! قطعاً از مهمترین نکات بارداری ترک سیگار است برای ترک آن بهتر است به پزشک متخصص مراجعه نمایید تا یک ترک اصولی و سالم را داشته باشید.

۸_خوردن یک مولتی ویتامین را زیر نظر پزشک معالج شروع نمایید. اطمینان حاصل نمایید که این مولتی ویتامین حاوی ۰٫۴ میلی‌گرم اسید فولیک باشد.

۹_چرخه قاعدگی و تخمک گذاری خود را در نظر داشته و یا حتی جایی یادداشت نمایید.

شاید براتون جالب باشه:
هفته پنجم بارداری و بایدها و نبایدهای آن

۱۰_از مواد شیمیایی که ممکن است به شما و کودکتان آسیب بزند دوری کنید. این مواد شیمیایی می‌تواند هر جایی باشد منزل، محل کار، محیط پیرامون و…

۱۱_یکی مهمترین نکات بارداری که معمولاً نادیده گرفته می‌شود رسیدگی به سلامت دندان‌ها است. مراجعه به دندان‌پزشک و چکاپ کامل قبل از اقدام برای بارداری از ضروریات است و درواقع لازمه یک بارداری سالم و موفق داشتن دندان‌هایی سالم است.

۱۲_اگر باردار هستید و یا در حال تلاش برای بارداری هستید حتماً دیگران خصوصاً پزشک خود را در جریان قرار داده و کمتر در معرض پرتوهای مضر و مواد شیمیایی قرار بگیرید.

۱۳_ از حیواناتی مانند گربه و سگ استفاده می‌کنید شاید لازم باشد که توجه خود را از آن‌ها به فرزند در راه خود بدهید.

۱۴_ مصرف آب کافی را رها نکنید. بدن شما برای انجام فعالیت‌های ضروری خود به خصوص حالا که باردار هستید نیاز به آب فراوان دارد.

۱۵_مراجعات و معاینات بارداری را انجام دهید و به طور منظم پزشک یا ماما را در جریان وضعیت خود قرار دهید. این کار کمک می‌کند که در صورت وجود مشکل بتوان به موقع جلوی آن را گرفت.

۱۶_می‌توانید به یک کلاس ورزش مانند یوگا بروید البته با نظر پزشک!

۱۷_به خاطر داشته باشید که در زمان بارداری کالری مورد نیاز بدن شما افزایش می‌یابد. به طور متوسط بدن شما در این دوران به ۳۰۰ تا ۵۰۰ کالری اضافی برای انجام فعالیت‌های خود نیاز دارد.

۱۸_از مهمترین نکات بارداری آمادگی همه جانبه برای آن است.می‌توانید در کلاس‌های پیش از بارداری و پیش از زایمان شرکت کنید. شرکت در این کلاس‌ها قطعاً می‌تواند به شما کمک کند که بارداری و زایمان راحت‌تری داشته باشید.

شاید براتون جالب باشه:
در هفته یازدهم بارداری وضعیت جنین و مادر چگونه است؟

۱۹_ شنا و راه رفتن در استخر می‌تواند در بارداری به خصوص در ماه‌ها و هفته‌های آخر بارداری مفید باشد. البته لازم است نظر پزشک متخصص را در این مورد جویا شوید. شنا به شما کمک می‌کند که در حالت بی وزنی به سر ببرید.

۲۰_وضعیت قبل و در حین خواب بسیار در این دوران مهم است. در این زمان لازم است طوری بخوابید و بیدار شوید که هم شما در وضعیت مناسبی باشید و هم کودکتان راحت باشد.

۲۱_به ورزش خود ادامه دهید حتی اگر برای شما مشکل باشد، با سرعت کم و حداقلی این کار را انجام دهید این کار روند بهبود شما را پس از بارداری بیشتر خواهد نمود.

۲۲_ فیلم و دوربین را برای ثبت وقایع و خاطرات فراموش نکنید. البته جزء مهمترین نکات بارداری نیست. ولی می تواند در ثبت لحظات شما خوب باشد.

۲۳_ از قبل یک ساک آماده کنید. این ساک می‌تواند حاوی مواردی چون دفترچه بیمه و آزمایشات و سونوگرافی‌های شما و موارد دیگری از قبیل لباس، لوازم شخصی مانند مسواک، دوربین، لوازم نوزاد و… باشد.

۲۴_ قبل از تولد نوزاد می‌توانید به آتلیه بروید و یک عکس از خود بگیرید.

۲۵_از دیگر مهمترین نکات بارداری، نکات تغذیه آن است که شامل مواردی از قبیل:

_اهمیت به وعده صبحانه: در وعده صبحانه می‌توانید انواع غلات، فراورده‌های شیر، میوه‌ها و… را داشته باشید.

_خوردن غذاهای غنی از فیبر: خوردن فیبر به اندازه کافی به کار منظم دستگاه گوارش کمک می‌کند و هضم غذا را تسهیل می‌کند.

_از میان وعده‌های سالم استفاده کنید: این میان وعده‌ها می‌تواند هرچیزی از جمله میوه‌ها و آجیل باشد.

شاید براتون جالب باشه:
از هفته اول بارداری علائم بارداری نمایان می‌شود؟

_محدود کردن مصرف کافئین: مصرف کافئین را محدود نمایید چرا که می‌تواند برای شما و البته جنین بسیار مضر باشد.

_مصرف انواع نوشابه و نوشیدنی‌های حاوی قندهای مصنوعی را رها کنید: این نوشیدنی‌ها می‌تواند باعث دیابت بارداری شود.

جمع‌بندی مهمترین نکات بارداری

مهمترین نکات بارداری ، در واقع نکاتی بسیار ساده و پیش‌پاافتاده است که اغلب شاید در زندگی عادی خود رعایت نکنیم یا پشت گوش بی اندازیم. بهتر است هر شخصی که به سلامتی خود اهمیت می‌دهد این نکات را رعایت کرده تا بدنی سالم داشته باشد و همچنین از دوران بارداری لذت ببرد.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

یک پاسخ قرار دهید