سلامت پوست با زندگی بدون استرس

0

پوست انسان را به آینه‌ای تعبیر می‌کنند که رویدادهای درونی بدن را منعکس خواهد کرد. سلامت پوست ازآن‌جهت مهم است که شادابی و جوانی آن به ظاهرتان جذابیت می‌بخشد. اگر طراوت و صافی پوست برایتان اهمیت دارد، استرس را کنار بگذارید. استرس سلامت پوست را تحت تأثیر قرار می‌دهد. در ادامه بخوانید استرس و فشارهای روانی با پوست شفاف و زیبا چه خواهند کرد.


سلامت پوست

نقش استرس بر سلامت پوست

استرس علاوه بر اینکه می‌تواند سبب بروز مشکلاتی در پوست بدن شود، برخی از بیماری‌های پوستی موجود از قبل را نیز تشدید خواهد کرد. در ادامه به شما می‌گوییم که استرس با سلامت پوستتان چه می‌کند.

لطافت پوست را هدف قرار می‌دهد

این مسئله زمانی رخ می‌دهد که شما به استرس مزمن دچار باشید؛ یعنی استرس به‌صورت گذرا نبوده و دائماً در وجود شما هست. در چنین حالتی ترشح هورمون کورتیزول در بدن شما بیشتر می‌شود که یکی از اثرات مخرب افزایش این هورمون، کاهش توانایی پوست برای حفظ رطوبت است. پوستی که معمولاً شاداب و شفاف بوده، با این تغییرات به خشکی می‌گراید.

پیری پوست زودرس در کمین است

کلاژن و الاستین رشته‌های پروتئینی هستند که وظیفه حفظ حالت ارتجاعی و انعطاف‌پذیری پوست را بر عهده دارند؛ اما بازهم با افزایش استرس پای هورمون کورتیزول در میان است. این هورمون با افزایش قند خون، باعث آسیب به کلاژن و الاستین شده و درنتیجه فرد چروک‌های ریز را روی پوست خود مشاهده می‌کند. علاوه بر این فردی که استرس دارد، خیلی اوقات ممکن است بدون اینکه خود متوجه باشد، عضلات صورتش را منقبض کند. درصورتی‌که این وضعیت ادامه‌دار باشد منجر به ایجاد چین‌وچروک خواهد شد.

شاید براتون جالب باشه:
۱۰ نشانه مسمومیت غذایی که بهتر است بدانید

سلامت پوست

آکنه و جوش‌های مزاحم پیدایشان می‌شود

جوش و آکنه به هر شکلی که باشند، ظاهر زشتی را برای پوست رقم می‌زنند. معمولاً عوامل مختلفی در پیدایش جوش‌ها تأثیرگذار هستند که یکی از آن‌ها استرس است. پزشکان عقیده دارند که استرس باعث ایجاد اختلال در عملکرد هورمون‌های بدن شده و به دنبال آن التهاب به وجود می‌آورد. همین عامل مشکلات پوستی را تشدید کرده و جوش و آکنه پدیدار می‌شوند.

کهیر و ضایعات پوستی هم بلای جان خواهند شد

استرس در عملکرد روده نیز اخلال ایجاد می‌کند. از طرفی دیگر دلیل پیدایش کهیر و ضایعات پوستی را نوعی اختلال در روده می‌دانند. درواقع هنگامی‌که نسبت باکتری‌های مضر به باکتری‌های مفید در روده بیشتر شود، باکتری‌های مفید که در سلامتی نقش دارند، قادر به انجام وظایف خود نبوده و در عملکرد روده مشکل به وجود می‌آید. نتیجه چه خواهد شد؟ کهیر و ضایعات پوستی و سختی‌های مربوط به آن.

بیماری صدف نمایان می‌گردد

یک نوع بیماری پوستی به نام پسوریازیس یا بیماری صدف وجود دارد که براثر آن بر روی پوست، نواحی صورتی و قرمزی ایجاد می‌شوند که معمولاً به‌صورت برجسته بوده و پوسته‌های نسبتاً زیاد و ضخیمی نیز در آن‌ها به چشم می‌خورد. این مشکل بیشتر در پوست سر، آرنج و زانوها نمایان شده و حتی می‌تواند با درد همراه باشد. استرس یکی از عوامل اصلی ابتلا به این بیماری پوستی یا تشدید آن است.

 

بیماری روزاسه هم پیامد استرس خواهد آمد

استرس سبب تشدید یا بروز بیماری پوستی به نام روزاسه خواهد شد. این ضایعه پوستی به‌طورمعمول در افراد میان‌سال شایع است و براثر آن در نواحی گونه‌ها، پیشانی و بینی التهاب و قرمزی ایجاد می‌گردد. البته امکان درگیر شدن بخش‌های دیگر پوست نیز وجود دارد و حتی دانه‌های قرمز شبیه به جوش نیز بر روی پوست دیده می‌شوند.

شاید براتون جالب باشه:
راه های موقتی رهایی از درد دندان عقل

 

تاول براثر بیماری دیس هیدروزیس

بیماری پوستی دیس هیدروزیس سبب پیدایش تاول‌هایی بر روی دست‌وپا می‌شود. این تاول‌ها بسیار کوچک بوده و در بخش‌هایی نظیر نوک انگشتان دست‌وپا و همچنین کف دست یا پا دیده خواهد شد. پزشکان معتقدند که بروز این بیماری ارتباط مستقیمی با استرس دارد.

 

تب‌خال‌های بدشکل بر روی صورت

تب‌خال‌ها براثر ویروس خاصی ایجاد می‌شوند. به عبارت بهتر هنگامی‌که سیستم ایمنی بدن ضعیف شود، مقاومت آن در برابر بیماری‌های ویروسی کاهش می‌یابد. یکی از پیامدهای اصلی استرس نیز تضعیف سیستم ایمنی بدن است که نتیجه آن افزایش امکان ابتلا به بیماری‌های ویروسی از جمله عفونت پوستی به نام تب‌خال خواهد بود.

سلامت پوست و استرس

سرطان پوست با استرس

بر اساس تحقیقات انجام‌شده توسط پزشکان و دانشمندان، استرس و اضطراب نقش زیادی در ابتلا به سرطان دارند. روند پیدایش یا رشد سرطان پوست نیز با استرس افزایش خواهد یافت. سیستم ایمنی بدن بر اثر فشارهای روانی و استرس آسیب‌پذیر شده و همین امر احتمال وقوع سرطان پوست را بالا می‌برد.

 

سخن پایانی

اینکه بگوییم استرس را کنار بگذارید مسلماً صحیح نیست زیرا گاهی اوقات ایجاد استرس دست خود انسان نیست. ولی می‌توان توصیه کرد که استرس را کنترل کنید. برخی افراد به هر دلیل کوچکی دچار استرس و نگرانی می‌شوند که همین عامل پیامدهای بسیار بدی را به دنبال خواهد داشت. یکی از این عوارض به خطر افتادن سلامت پوست است. استرس به‌راحتی شادابی و طراوت پوست را تحت‌الشعاع قرار داده و جوانی را درزمانی کوتاه تبدیل به پیری خواهد کرد.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

یک پاسخ قرار دهید