نمک درمانی چیست؟

0

شاید فکر کنید که نمک فقط در پخت‌وپز مورد استفاده قرار می‌گیرد! اما اروپایی‌ها چند قرن است که در حال بهره‌برداری از خاصیت درمانی نمک هستند. همین امر موجب رواج نمک درمانی در سایر کشورهای جهان شده است. تا پایان این مقاله ما را همراهی کنید تا به شما بگوییم که نمک درمانی چیست؟

نمک درمانی

نمک درمانی چیست؟

نمک درمانی را با نام هالوتراپی (Halotherapy) نیز می‌شناسند! به‌طورکلی، نمک درمانی یک شیوه درمانی کاملاً طبیعی است که محققان از قرن ۱۸ میلادی، بر روی آن تحقیق می‌کنند. طی این درمان، شما نمک خشک را استنشاق خواهید کرد! این کار به باز شدن مجاری تنفسی کمک می‌کند. هالوتراپی همچنین باعث از بین رفتن التهاب و تحریکات پوستی شما می‌شود.

 

برای نمک‌درمانی باید چه‌کار کنیم؟

روال انجام کار بسیار ساده و راحت است! شما فقط باید در اتاقی مخصوص که به شکل یک غار نمک طراحی‌شده، بر روی یک صندلی راحتی بنشینید! اتاق نمک، فضایی عاری از ماده‌های آلرژی‌زا و بیماری‌زا، برای شما فراهم می‌آورد. همین امر فرصتی مناسب برای درمان مشکلات ریوی، فراهم می‌کند.

هم‌اکنون نمک درمانی یک راهکار یا راه‌حل محبوب و رایج برای درمان آسم و فیبروز سیستیک به حساب می‌آید! همچنین این سبک درمانی، برای افرادی که از بیماری‌های تنفسی و پوستی رنج می‌برند، کاملاً مناسب است.

سالن نمک درمانی

نمک‌درمانی از چه زمانی مورد استفاده قرار گرفت؟

نمک درمانی یا همان هالوتراپی، سبک مدرن یا تغییریافته سنت مردمان شرق اروپا است. آن‌ها برای افزایش سطح سلامتی‌شان، مدتی را درون غارهای طبیعی نمک می‌نشستند!

یک فیزیکدان لهستانی (Dr.Boczkowski) اولین فردی بود که توانست مزایای مثبت استفاده از غار نمک را به ثبت برساند. او در سال ۱۸۴۳ مطالعاتی را بر روی میزان سلامتی معدن کاران نمک در نزدیکی شهر کراکوف انجام داد. این فیزیکدان دریافت که این معدن کاران با وجود کار سخت، از سطح سلامت بسیار خوبی برخوردار هستند.

شاید براتون جالب باشه:
10 اشتباه مرگبار بلافاصله پس از صرف غذا

امروزه از این روش برای درمان آسم کودکان نیز استفاده می‌شود. این روش به جهت طبیعی بودن و عدم نیاز به نسخه‌نویسی پزشکی، محبوبیت فراوانی دارد.

البته باید به این نکته اشاره کنیم که نمک درمانی تا امروز انتقادات تند و شدیدی را تحمل کرده است. بسیاری از کارشناسان، عدم اثبات علمی فواید نمک درمانی را دلیل این امر می‌دانند!

 

خواص نمک درمانی

نمک‌درمانی چطور به سلامت شما کمک می‌کند؟

مولکول‌های نمک از یون‌های مثبت سدیم و یون‌های منفی کلرید تشکیل‌شده است. شما با نشستن در اتاق مخصوص نمک درمانی هوای حاوی مولکول‌های نمک خشک را استنشاق خواهید کرد! سپس مولکول‌های نمک خشک وارد مجاری مرطوب عبور هوا در ریه‌هایتان می‌شود. پس‌ازآن، این مولکول‌ها می‌شکنند و یون‌های منفی خود را آزاد می‌کنند.

این یون‌های منفی با تحریک مجاری عبور هوا، به دفع و پاک‌سازی مواد مخاطی کمک می‌کنند. آن‌ها همچنین باعث افزایش قدرت ایمنی بدن، برای مقابله با بسیاری از بیماری‌ها می‌گردند.

افرادی که با مشکلات مزمن تنفسی دست‌به‌گریبان هستند، معمولاً از کمبود سدیم کلرید رنج می‌برند! بهترین راهکار درمانی برای این افراد نمک درمانی است؛ زیرا این روش، کمبود سدیم کلرید آن‌ها را جبران خواهد کرد. نمک درمانی علائم ناشی از کمبود سدیم کلرید را کاهش داده و جلوی بازگشت این بیماری را می‌گیرد. همچنین از میزان وابستگی فرد به استفاده از اسپری‌های بینی می‌کاهد.

اتاق نمک درمانی

 مزایا

نمک درمانی علاوه بر مزایا و تأثیر فراوانش بر بهبود بیماری‌های تنفسی، در برطرف کردن سایر عوارض نیز مؤثر است. حال برخی از این عارضه‌ها را به شما معرفی کرده و تأثیر نمک درمانی بر روی آن‌ها را برایتان می‌گوییم.

شاید براتون جالب باشه:
چطور در خانه ماسک مرطوب‌کننده صورت بسازیم؟

* برطرف سازی مشکلات پوستی

نمک درمانی یا هالوتراپی، شما را در برطرف کردن مشکلات پوستی یاری می‌دهد. نمک معلق در هوا با قرارگیری بر روی سطح پوست، به پاک‌سازی و بهبود مشکلات پوستی کمک شایانی می‌کند! عارضه‌های پوستی مختلفی نظیر اگزما و پسوریازیس (صدفک) مواردی هستند که به‌وسیله هالوتراپی، درمان می‌شوند.

* بهبود وضعیت روحی

از تأثیرات مثبت نمک درمانی، باید به بهبود شرایط روحی فرد اشاره کرد! آزاد شدن یون‌های منفی می‌تواند حس بهتری به شما بدهد و احساس آرامش را به شما القاء کند. همچنین نمک درمانی در کاهش استرس، از بین رفتن افسردگی و بی‌حالی تأثیرگذار است.

شما با نمک درمانی، انرژی ازدست‌رفته خود را بازخواهید یافت و شب‌ها نیز خواب بسیار راحتی را تجربه می‌کنید!

 

* بهبود دردهای سینه

نمک درمانی یکی از روش‌هایی است که به افراد سیگاری، توصیه می‌شود! آن‌ها با این روش می‌توانند از میزان سرفه‌ها و دردهای سینه خود بکاهند. همچنین افرادی که از دردهای مزمن سینه رنج می‌برند، می‌توانند با نمک درمانی به بهبود وضعیت خود کمک کنند.

* بهبود سردرد (سردردهای مزمن)

یکی دیگر از مزایای بیشمار نمک درمانی، کمک به بهبود سردرد است. همچنین این روش درمانی به افرادی که از بیماری «میگرن» رنج می‌برند، به‌شدت توصیه می‌شود.

 

سخن پایانی

ما سعی کردیم تا در مقاله نمک درمانی چیست، به معرفی و بررسی مزایای فراوان این روش درمانی بپردازیم. نمک درمانی روشی ساده و راحت است که اگر به‌صورت مداوم آن را انجام دهید، اثراتش در روند بهبود سلامتی شما دوچندان خواهد شد.

شما باید در هر دوره نمک درمانی، حدود ۴۵ تا ۵۰ دقیقه در اتاق مخصوص، بنشینید و هوایی را استنشاق کنید که مولکول‌ها و ذرات ریز نمک خشک در آن وجود دارد؛ به همین راحتی! همچنین شما می‌توانید در هنگام نمک درمانی، به استراحت پرداخته یا حتی خودتان را با کارهای روزمره سرگرم کنید. این مزیت باعث می‌شود که کودکان هم در چنین محیطی احساس آرامش کنند.

شاید براتون جالب باشه:
۱۰ نشانه مسمومیت غذایی که بهتر است بدانید

 

پیشنهاد اسکای پیا برای شما:

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

یک پاسخ قرار دهید