نمک دریا چیست؟

0

نمک دارای انواع مختلفی است. یکی از انواع آن نمک دریا است. نمک دریا از جمله موادی است که امروزه به خاطر خواصی که در طب سنتی دارا مورد توجه همه قرار گرفته است. در این مقاله می‌خواهیم در مورد نمک دریا صحبت کنیم.

درباره نمک دریا

انواع آن‌ها از منابعی مانند چشمه‌ها و یا دریا گرفته می‌شوند. در واقع انواع غیر دریایی از رسوبات چشمه‌ها و… منشأ گرفته شده‌اند. نمک دریا گونه از انواع آن می‌باشد که از تبخیر آب دریا حاصل می‌گردد. تبخیر آب می‌تواند به انواع روش‌هایی از جمله تبخیر در زیر نور خورشید و تبخیر در شرایط خلأ انجام می‌شود.

کدام نمک دریا مناسب‌تر است؟

قطعاً نوعی مناسب‌تر است که کمترین حرارت را دیده باشد. وقت شما این دسته از مواد را مصرف می‌کنید در واقع علاوه برتغییر مزه غذا طیف گسترده‌ای از مواد معدنی را نیز دریافت خواهید نمود. انواع تصفیه شده و یا تصفیه نشده دراین مورد وجود دارد که هرکدام می‌تواند دارای مزایا و معایبی باشد. چرا تصفیه شده؟ به این دلیل که نوع تصفیه نشده می‌تواند حامل بعضی مواد مضر باشد که باعث به وجود آوردن مشکلات و ناراحتی‌های گوارشی می‌گردد. چرا تصفیه نشده؟ به این دلیل که می‌تواند حاوی مواد مفیدی باشد که ممکن است در حین تصفیه از بین بروند.

فواید نمک دریا

این نوع می‌تواند حاوی فواید بسیاری از جمله موارد زیر باشد:

۱_غنی از مواد معدنی

اگر بگویید که می‌توانید تمامی مواد معدنی مورد نیاز خود را از غذاها تأمین نمایید کسی باور نمی‌کند. چرا که تأمین تمامی این مواد از غذاها کار سختی است. ولی استفاده از این ماده می‌تواند تمامی نیاز بدن شما به املاح و مواد معدنی رفع نماید.

شاید براتون جالب باشه:
از انواع پروتئین ها چه می‌دانید

۲_افزایش جذب مواد معدنی

افزایش جذب مواد معدنی و ویتامین‌ها مستلزم وجود اسید معده کافی است. علاوه بر آن اسید معده هم می‌تواند در این راستا مؤثر باشد.

۳_حمایت از سلامت گوارش

مقدار کافی این ماده در رژیم غذایی شما نمی‌تواند تأثیر منفی روی سلامت گوارشی شما داشته باشد. در واقع کمبود نمک در رژیم غذایی ممکن است منجر به کاهش اسید هیدروکلریک (HCL) در معده شما شود. اگر اسید معده کم دارید، عوارض گوارشی مانند سوزش سر دل، درد معده، استفراغ و یبوست ممکن است برای شما پیش بیاید. نمک دریا به دلیل داشتن مقادیر کافی از HCL می‌تواند اسید معده مناسب بدن شما را تأمین نماید.

۴_ بهبود عملکرد مغز، عضله و سیستم عصبی

به عنوان یک منبع خوب سدیم، نمک دریا برای عملکرد مناسب مغز، عضلات و سیستم عصبی ضروری است. سدیم نه تنها در تنظیم تعادل مایع بدن شما نقش دارد، بلکه برای انتقال سیگنال‌های الکتریکی در بدن نیز مورد نیاز است. چرا این موضوع این‌قدر مهم است؟ بدون انتقال مناسب سیگنال‌های الکتریکی در بدن، چیزهای زیادی می‌توانند از بین بروند. بدون این سیستم ارتباطی مغز و سیستم عصبی نمی‌توانند کار کنند. وجود سدیم بیش از حد و کمتر از حد می‌تواند برای بدن مضر باشد.

۵_غنی از الکترولیت‌ها

فراوری حداقلی در این ماده باعث می‌گردد تا مواد مغذی آن بهتر و بیشتر حفظ شوند. این ماده حاوی بسیاری از الکترولیت‌های اصلی مانند سدیم، منیزیم، کلسیم و پتاسیم است که برای سلامتی بسیار ضروری است. الکترولیت‌ها دارای بسیاری از فعالیت‌های مهم هستند. از تنظیم ضربان قلب تا اجازه دادن به عضلات شما برای حرکت همه و همه در گرو وجود این الکترولیت‌ها است. نوع  دریای مدیترانه می‌تواند در جلوگیری از عدم تعادل الکترولیتی مؤثر باشد که می‌تواند باعث ایجاد علائم جدی منفی شود.

شاید براتون جالب باشه:
ژله رویال چیست؟

۶_جلوگیری از کم آبی بدن و تعادل مایعات

غلظت مناسب سدیم و پتاسیم تأثیر زیادی در تعادل مایعات بدن دارد. افرادی که داروهای مُدر استفاده می‌کنند ممکن است در معرض خطر کمبود سدیم یا پتاسیم به خصوص پتاسیم قرار بگیرند. نمک دریا می‌تواند این تعادل را تأمین نماید.

نمک دریا در مقابل نمک طعام

تفاوت اصلی بین نمک دریایی و نمک طبخ در طعم، بافت و فراوری آن‌ها است. نمک دریا با فراوری اندک و در واقع با تبخیر شدن آب دریا حاصل می‌گردد و محتوی مواد معدنی بسیاری است که برای سلامتی مفید است. نمک طعام یا همان پخت و پز معمول که در مغازه‌ها به وفور یافت می‌گردد با تبخیر رسوبات نمک زیر زمینی حاصل شده است. همچنین این نوع به دلیل فراوری زیادی که انجام می‌شود ممکن است املاح و مواد معدنی کمتری نسبت به انواع دریایی داشته باشد. نکته دیگر در مورد نوع پخت و پز مربوط می‌شود به یک سری مواد نگه دارنده که برای جلوگیری از به هم چسبیدن به آن می‌زنند. شاید بتوان گفت که این دو از نظر خواص مشابه هم دیگر هستند.

استفاده‌های نمک دریا

شاید تصور کنید که این ماده فقط به درد آشپزی می‌خورد ولی باید به شما گفت که استفاده‌های دیگری نیز برای آن وجود دارد از جمله استفاده در حمام برای مقاصدی چون تسکین عضلات شکمی و… به کار رود. می‌توانید مقداری از این ماده را به آب حمام خود اضافه نموده و از مزایای فوق العاده آن لذت ببرید.

 

پیشنهاد اسکای پیا برای شما:

شاید براتون جالب باشه:
با مضرات زنجبیل آشنا شوید
اشتراک گذاری

درباره نویسنده

یک پاسخ قرار دهید