نکات مهم در دکوراسیون اتاق نوزاد

0

بسیاری از خانم های باردار یا مادرانی که  به تازگی صاحب فرزند شده اند، برای تزیین اتاق نوزاد خود اشتیاق فراوانی دارند و برخی از آنان حتی دست به دامن طراحان داخلی می شوند و هزینه های گزافی برای طراحی اتاق فرزند خود پرداخت می نمایند. اما نتیجه کار با وجود زیبایی فراوان، چندان کاربردی نیست. ولی می توان با کمی خلاقیت و صرف هزینه کمتر، اتاق نوزاد را بسیار زیبا و مناسب یک کودک تازه متولد شده تزیین نمود و از لوازمی استفاده کرد که حتی تا ده سالگی کودک نیز قابل استفاده باشند.

 

چند نکته حائز اهمیت در طراحی دکوراسیون اتاق نوزاد

شما و فرزندتان قرار است ساعات زیادی از روز را در این اتاق سپری کنید. بنابراین باید زیبایی، راحتی و امنیت اتاق را هنگام انتخاب و خرید وسایل در نظر بگیرید. در ادامه چند نکته که باید به آن ها دقت کنید بیان شده است:

رنگ اتاق

در رنگ آمیزی دیوارها و انتخاب رنگ کمد و سایر لوازم، از رنگ های شاد استفاده کنید. پرده هایی با طرح های کارتونی و رنگی به پنجره های نصب کنید و روی زمین موکت های پرز بلند با طراحی فانتزی یا فرش های طرح دار کارتونی پهن کنید.

پیشنهاد می کنم کل اتاق را مطابق کلیشه ها صرفا به رنگ های صورتی و آبی رنگ آمیزی نکنید. شاید صاحب فرزند دومی شدید که جنسیتش با فرزند اول متفاوت بود. حتی ممکن است فرزندتان چند سال بعد به رنگ دیگری ابراز علاقه کند و مجبور شوید رنگ اتاق را عوض کنید.

شاید براتون جالب باشه:
چطور با تابلو نقاشی خانه‌ای زیباتر داشته باشیم؟

دکوراسیون اتاق کودک

خرید وسایل گران قیمت

در هنگام خرید وسایل گران قیمت مثل تخت یا کمد با ذکاوت عمل کنید تا فرزندتان قادر باشد مدت بیشتری از این وسایل استفاده کند و پس گذشت چند سال مجبور نباشید تمام وسایل نوی اتاق را عوض کنید. مثلا از تختخواب هایی استفاده کنید که برای کودکان تا ۴ سال مناسب باشند. یا کمد هایی برید که دارای چند کشو و حتی میز باشند تا در زمان نوزادی برای قرار دادن لوازم نوزاد در آن استفاده کرده و وقتی کودکتان بزرگ شد از آن ها به عنوان کشوی لوازم مدرسه و میز تحریر استفاده کند.

ایمنی اتاق نوزاد

ممکن است در بازار لوازم بسیار زیبایی ببینید که مایل باشید آن ها را برای نوزاد خود تهیه نمایید. اما پیش از خرید دقت کنید که این وسایل لوکس و زیبا مناسب سن فرزندتان باشد و برای او خطری ایجاد نکند. توجه کنید که دستگیره کشوها به راحتی جدا نشوند تا زمانی که کودک توانایی راه رفتن پیدا کردن تصادفا آن ها را نبلعد. همچنین تخت نوزاد باید حتما دارای حفاظ باشد. زیر پنجره ها صندلی یا وسیله ای که نوزاد پس زد راه افتادن بتواند از آن بالا برود قرار ندهید و تمامی پریزهای برق را با محافظ های پلاستیکی بپوشانید.

دکوراسیون اتاق کودک

گاه رعایت نکات ایمنی و خرید وسایل کاربردی، زیبایی دکوراسیون اتاق را کاهش می دهد. اما به این نکته توجه کنید که برای یک نوزاد امنیت و آسایش مهم است و خود شما نیز هنگامی که نیمه شب، خواب آلود برای تعویض پوشک فرزندتان به اتاق او می روید، ترجیح خواهید داد که پوشک و لباس های تمیز در کشوی دم دستتان باشد، نه بالای یک ویترین بسیار شیک که دستتان به آن نمی رسد.

شاید براتون جالب باشه:
پیشنهاداتی برای طراحی دکوراسیون آشپزخانه

 

 

 

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

یک پاسخ قرار دهید