بایدها و نبایدها در هفته دهم بارداری برای زنان باردار

0

در هفته دهم بارداری هنوز مشکلات صبح همراه شماست. تهوع وجود دارد و بیماری صبحگاهی شما را رها نکرده است. از هفته‌های بعد این وضع تغییر خواهد کرد. در این هفته است که شما با تغییر سایز در قسمت شکم خود مواجه خواهید بود. جنین به طرزی شگفت‌آور در حال رشد است و حتی صدای قلب آن نیز شنیده می‌شود.

موقعیت جنین در هفته دهم بارداری

جنین در این مرحله وزنی معادل ۴ گرم و قدی حدود ۳٫۱ سانتی‌متر دارد. اندام‌های داخلی او شکل گرفته و حتی کلیه او کار می‌کند و مشغول تصفیه خون این بدن کوچک است. اندام‌های بیرونی او نیز شکل‌گرفته و کامل می‌شوند. در هفته دهم بارداری است که پرده‌های بین انگشتان جنین از بین رفته و دست‌های او بیشتر شبیه به دست انسان می‌شود. او حتی مو دارد و کرک‌هایی بر روی سرش نمایان شده. اکنون کاملاً مشخص است که او دختر است یا پسر هرچند که با تکنولوژی امروز تشخیص این موضوع برای ما مشکل است.

در هفته دهم بارداری جفت وظیفه غذا رسانی و اکسیژن رسانی به جنین را انجام می‌دهد. جفت خود در حال رشد است و کاملا رشد نکرده. عضلات شکم مادر کشیده می‌شود و رحم در حال بزرگ‌تر شدن است. جنین امروز یک انسان کامل است. او از جفت تغذیه می کند و سیستم گردش خود و تصفیه خون نیز به صورت کامل در بدنش وجود دارد.

ویژگی هفته دهم بارداری

 

زندگی بدون استرس برای زنان باردار

حتماً تا کنون که در هفته دهم بارداری قرار گرفته‌اید از اهمیت آرامش و عدم استرس در این دوران چیزهایی میدانید. ولی زندگی امروزی پر از استرس و اضطراب است و دوران سخت و حساس بارداری و تغییرات هورمونی نیز باید افزایش استرس‌های شما می شود. چطور می‌توانیم از استرس در دوران بارداری دور باشیم؟ روش‌های زیادی برای ایجاد آرامش درون وجود دارد. شما باید روش خود را بیابید. زندگی هر زنی با دیگران متفاوت است و مسائل و مشکلات در هر کس به نحوی متفاوت بروز می‌کند. آرامش شما آرامش جنین است و او نیز مانند شما به این آرامش درونی نیاز دارد.

شاید براتون جالب باشه:
از هفته اول بارداری علائم بارداری نمایان می‌شود؟

روش‌های معمول برای احساس آرامش دوری از اخبار و تنش‌های روزمره و ورزش و تحرک است. هورمون‌های شما تغییرات زیادی کرده‌اند و مسائل کوچک به سرعت روان شما را آشفته می‌کند. این موضوع اجتناب‌ناپذیر است. روشی در پی بگیرید که پس از آشفتگی‌ها احساس بهتری داشته باشید. برخی از زنان باردار یوگا را مفید می‌دانند. عده دیگری استفاده مرتب از استخر را در ایجاد آرامش خود مفید اعلام کرده‌اند. به مطالعه بپردازید و خود را از فضاها و موقعیت‌های چالش‌برانگیز دور نگاه‌دارید. نقش همسران زنان باردار در این دوران پررنگ است. آن‌ها بهترین فرد برای آرام کردن زنانی هستند که در دوران سخت و پراسترس قرارگرفته‌اند.

 

هفته دهم بارداری و بایدها و نبایدها

چرا لثه زنان باردار خونریزی می‌کند؟

در دوران بارداری زنان دچار مشکلاتی می‌شوند که پیش از آن وجود نداشته است. در هفته دهم بارداری نیز این مشکلات وجود دارد. علیرغم اینکه این دوران یکی از شیرین‌ترین لحظات عمر هر زنی را تشکیل می‌دهد مشکلات عدیده آن می‌تواند باعث نگرانی و ناراحتی زنان گردد. یکی از این مسائل خونریزی لثه است.

خونریزی لثه که در طول دوران بارداری در برخی زنان دیده می شود مسئله مهمی است و باید جلوی آن را گرفت. روش‌های درمان این خون‌ریزی رعایت بهداشت دهان و دندان و مسواک زدن حدود ۲ تا ۳ دقیقه است. در طول روز حداقل ۲ بار مسواک بزنید. این عمل را در طول ۲ تا ۳ دقیقه انجام دهید و زمانی بیشتر یا کمتر از آن را به مسواک زدن اختصاص ندهید. تحریک بیش از اندازه لثه‌ها با مسواک خود عامل مهمی در بروز خونریزی است. همچنین کمتر از مواد قندی و شیرینی‌ها استفاده کنید و در صورت مصرف قند و شیرینی مسواک بزنید. به طور منظم و همیشگی از نخ دندان استفاده کرده و برای جلوگیری از خونریزی پی در پی از غرغره آب نمک استفاده کنید.

شاید براتون جالب باشه:
وضعیت مادر و جنین و توصیه‌ها در هفته سیزدهم بارداری

 

در دوران بارداری چه لباسی بپوشیم؟

در هفته دهم بارداری شما با افزایش اندازه در قسمت میانی مواجه می‌شوید بنابراین از این زمان بیشتر اهمیت دارد که چطور لباس بپوشید. تلاش‌های برخی از زنان باردار برای پوشاندن شکم برآمده ممکن است به جنین آسیب برساند. از لباس‌های راحت استفاده کنید و بدون احساس ترس و شرم لباس بپوشید. بارداری دوران پرافتخاری برای هر زن است. از نمایش این ویژگی خودداری نکنید و به سلامت خود و جنین بیاندیشید. اگر به مسافرت می‌روید در طول مسیر از لباس‌های راحت استفاده کنید. برای پیاده‌روی که از بهترین ورزش‌ها در دوران بارداری است. کفش‌های راحت به پا کنید و در مهمانی‌ها نیز از کفش‌های تنگ، پاشنه دارد و یا کاملا تخت استفاده نکنید. بهترین کفش دارای قوس اندکی شبیه به کف پا است.

هفته دهم بارداری

هفته دهم بارداری بایدها و نبایدها

در هفته دهم بارداری شما هنوز علائم بارداری از جمله تهوع را تجربه می‌کنید. این آخرین روزهایی است که باید چنین وضعیتی را تحمل کنید. رحم در حال بزرگ شدن است و به زودی فشار زیادی بر بدن شما تحمیل می‌کند. ورزش کنید تا در آینده راحت‌تر از عهده گذراندن روزهای سخت برآیید. به هیچ وجه از سیگار استفاده نکنید. الکل را به کلی از زندگی خود دور نگه دارید. ورزش کنید و با آرامش در انتظار رسیدن روزی باشید که کودک زیبای خود را در آغوش خواهید گرفت.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

یک پاسخ قرار دهید