ژله رویال چیست؟

0

ژله رویال چیست . ژله رویال یا به قول ویکی پدیا شاه انگبین نوعی از محصولات زنبورعسل می‌باشد. شاید بپرسید که فرق عسل با ژله رویال چیست؟ باید گفت که این ماده در واقع غذایی که است که زنبور ملکه را از زنبورهای دیگر جدا سازی می‌کند. در این مقاله قصد داریم به این موضع بپردازیم که ژله رویال و فواید ژله رویال چیست؟ با ما همراه باشید.

محتویات ژله رویال چیست؟

شاید اینجا با این سؤال مواجه شوید که درون ژله رویال چیست که آن را از عسل متمایز می‌کند. در جواب باید گفت که ژله رویال از آب، کربوهیدرات، پروتئین و چربی تشکیل شده است. باید گفت که ترکیب شیمیایی آن ناشناخته است ولی تأثیرات مثبتی بر سلامتی می‌گذارد.

ترکیبات ژله رویال چیست؟

همان‌طور که گفته شد آرایش شیمیایی مولکول‌های این ترکیب غذایی ناشناخته است اما با توجه به وجود پروتئین‌های منحصر به فرد و اسیدهای چرب مفید قطعاً تأثیرات خوبی بر سلامتی خواهد داشت. این ترکیب غذایی شامل ۹ گلیکوپروتئین است که به پروتئین‌های این نوع ژل شناخته شده و دو اسید چرب به نام‌های trans-10-Hydroxy-2-decenoic acid و ۱۰-Hydroxydecanoic acid می‌باشد. همچنین این ماده شامل ویتامین‌های گروه B و مواد معدنی می‌باشد.

بعضی از ویتامین‌های موجود در ژله سلول شامل موارد زیر می‌شوند:

تیامین (B1)

ریبوفلاوین (B2)

اسید پانتوتنیک (B5)

پیریدوکسین (B6)

نیاسین (B3)

اسید فولیک (B9)

inositol (B8)

بیوتین (B7)

این مواد مغذی ممکن است برخی از مزایای بالقوه سلامت ژله را فراهم کند، اگرچه تحقیقات بیشتر در مورد این ماده‌ی منحصربه‌فرد ضروری است.

فواید ضد سرطانی ژله رویال چیست؟

ژله رویال می‌تواند التهاب و استرس اکسیداتیو که باعث ایجاد رادیکال‌های آزاد می‌شود را کاهش دهد. آزمایشات متعدد و همچنین تست‌های آزمایشگاهی در مورد حیوانات نشان می‌دهند که اسیدهای آمینه، اسیدهای چرب و صد البته ترکیبات فنلی موجود در این ماده دارای اثرات آنتی اکسیدانی قوی می‌باشند.
مطالعات آزمایشگاهی همچنین نشان می‌دهند که این ترکیب می‌تواند علائم التهابات را کاهش دهد. البته در این مورد مطالعات بیشتر و دقیق‌تری لازم است.

شاید براتون جالب باشه:
سلامت پوست با زندگی بدون استرس

در رابطه با کلسترول خون نقش ژله رویال چیست

انواع مطالعات نشان می‌دهند که ژله ممکن است بر کلسترول خون تأثیر مثبت و در نتیجه از بیماری‌های قلبی پیشگیری نماید. البته مکانیسم اثر آن دقیقه معلوم نیست ولی ممکن است اثرات آن مربوط به تأثیر پروتئین‌های خاص بر کاهش کلسترول خون باشد.
یک مطالعه حیوانی نشان داد خرگوش‌هایی که از ژله رویال استفاده نموده‌اند به میزان ۲۳ تا ۲۸ درصد کلسترول بد خون را کاهش دادند. همچنین مطالعات انسانی نیز این موضوع را تائید کردند. البته بعضی از این مطالعات این نتیجه را نقض کردند.

فواید ژله رویال برای پوست چیست

شاید بپرسید که استفاده‌های ژله رویال چیست؟ نقش تغذیه در سلامت و زیبایی پوست انکار ناپذیر است.باید گفت که ژله رویال را می‌توان هم به صورت خوراکی و هم به صورت موضعی استفاده نمود.شاید بتوان یکی از استفاده‌های مهم موضعی ژله رویال را در مورد پوست و کاهش التهابات و مشکلات پوستی دانست. مطالعات حیوانی نشان می‌دهند که این ترکیب شامل کلاژن می‌باشد که باعث می‌شود پوست به راحتی ترمیم و بازسازی شود. همچنین مطالعات آزمایشگاهی در این مورد نشان از تأثیر مثبت بر انسان دارند. ولی در این مورد هم همانند مورد قبل احتیاج به مطالعات و یافته‌های بیشتری می‌باشد.

در رابطه با فشار خون نقش ژله رویال چیست

ژله رویال می‌توان با تأثیر بر فشار خون از سلامت قلب حمایت کند. از نقش در این ماده بر می‌گردد به وجود پروتئین‌های خاصی که باعث می‌شود بر شریان‌ها و سلول‌های خونی تأثیر مثبت بگذارد.

ژله رویال در رابطه با یائسگی چه می‌تواند بکند

ژله رویال می‌توان علائم مربوط به یائسگی را در زنان کاهش دهد. یائسگی باعث کاهش برخی هورمون‌ها می‌شود که با عوارض جسمی و روانی همراه است، مانند درد، اختلال حافظه، افسردگی و اضطراب! یک مطالعه در مورد موش‌ها این موضوع را تائید کرد. همچنین نتایج مطالعات در مورد مصرف مکمل‌های ژله رویال در زنان یائسه حاکی از بهبود علائم در زنان داشته است.

شاید براتون جالب باشه:
با خواص پروبیوتیک آشنا شوید

نحوه مصرف ژله رویال چیست

از آنجا که تحقیقات نسبتاً محدود است، دوز توصیه شده قطعی برای ژله رویال مشخص نشده است. مصرف ژله رویال ممکن است در حالت طبیعی یا یک ماده ژله مانند و یا پودر و یا کپسول باشد. گاهی اوقات ژله رویال در محصولات مراقبتی پوست جهت استفاده موضعی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نکات ایمنی در خصوص ژله رویال چیست

ممکن است شما اولین بار باشد که از این ماده حالا یا به صورت خوراکی یا موضعی استفاده می‌کنید در این خصوص لازم است نکاتی را رعایت فرمایید. اگر ژله رویال را به صورت خوراکی استفاده می‌کنید بهتر است ابتدا مقدار کمی از آن را وارد رژیم غذایی خود کنید و در صورت عدم وجود حساسیت به مرور مقدار آن را زیاد کنید. اگر ژله رویال به صورت موضعی استفاده می‌نمایید بهتر است که ابتدا مقدار کمی از آن را به پوست داخلی بازوی خود بمالید ۲۴ ساعت منتظر بمانید در صورتی که علائمی مانند قرمزی، خرش و التهاب را مشاهده نکردید می‌توانید جهت استفاده آن اقدام نمایید. بهتر است که در مورد استفاده در بیماری‌ها یا با داروهای خاصی نظر پزشک خود را نیز جویا شوید.

 

پیشنهاد اسکای پیا برای شما:

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

یک پاسخ قرار دهید